Polub nas na Facebooku
Czytasz: Lewatywa: ostateczna metoda walki z zaparciem. Można wykonać lewatywę w domu
menu
Polub nas na Facebooku

Lewatywa: ostateczna metoda walki z zaparciem. Można wykonać lewatywę w domu

NAN

Fot: Koirill / fotolia.com

Lewatywę w domu robi się przy użyciu gruszki lub irygatora – należy przygotować roztwór lub użyć gotowego roztworu dostępnego w aptece. Lewatywę z kawy wykonuje się wyłącznie w przebiegu terapii Gersona, w medycynie konwencjonalnej lewatywę wykonuje się w zaparciach, przed porodem i kolonoskopią.

Lewatywę stosowano do leczenia zaparć w czasach starożytnych w Egipcie, Chinach i w Indiach. Przez wieki popularność lewatywy nie spadała, metoda przeniosła się do Europy i Ameryk Południowej i Północnej. Znaczenie lewatywy spadało w miarę postępu współczesnej medycyny. Dziś stosuje się ją w określonych przypadkach oraz jako narzędzie medycyny alternatywnej.

Co to jest lewatywa i na czym polega? Metoda oczyszczania jelit

Lewatywa to inaczej hydrokolonoterapia. Jest zabiegiem polegającym na wlaniu przez odbyt płynu, a następnie wypróżnieniu. Razem z wprowadzonym do jelit roztworem z organizmu wydalony zostaje kał. Metoda wlewów doodbytniczych stosowana jest przy zaparciach, przed zabiegami i badaniami jelit i odbytu, a także przez ciężarne przed porodem. Lewatywa wraca też do codziennego życia pod szyldem medycyny naturalnej i jako element niektórych terapii z dziedziny medycyny alternatywnej. W tym kontekście twierdzi się, że lewatywa usuwa z organizmu toksyny i „szkodliwe złogi kałowe” gromadzone w jelitach przez wiele lat.

Zobacz także: Domowe sposoby na zaparcia – naturalne i szybkie metody na zaparcia u dzieci i dorosłych

Lewatywa z kawy jako część terapii Gersona

W ciągu ostatnich dekad na popularności zyskuje terapia Gersona, czyli sokoterapia oczyszczająca. Jej nieodłącznym elementem jest lewatywa z kawy. Wedle autora tej kuracji równolegle organizm należy oczyszczać z obu stron układu pokarmowego. Picie dużych ilości soków i pominięcie wlewów doodbytniczych może skończyć się niewydolnością wątroby, a nawet śmiercią.

Według Gersona lewatywa z kawy przyspiesza oczyszczanie i wspomaga wydalanie toksyn z organizmu. Zaleca on, by lewatywa z kawy była wykonywana z wywaru mielonej kawy organicznej. Nie podaje jednak informacji, jak często należy wykonywać wlewy doodbytnicze. Wskazuje natomiast, że jednorazowa lewatywa nie powinna przekroczyć objętości 1 litra. Zwolennicy tej metody oczyszczania organizmu w licznych wpisach w internecie sugerują wykonywanie lewatywy z kawy nawet do około 5 razy na dobę. Należy jednak pamiętać, że hydrokolonoterapia z użyciem kawy wypłukuje z organizmu bakterie naturalnie występujące w układzie pokarmowym i niezbędne do jego prawidłowej pracy jest to skutek uboczny lewatywy.

Jak zrobić lewatywę w domu? Przygotowanie, pozycja, wypłukiwanie jelit

Domowa lewatywa wymaga zakupu worka do lewatywy lub gruszki, w epizodycznej hydrokolonoterapii wystarczy jednorazowy zestaw do lewatywy. Niezbędny sprzęt można kupić w aptece. Lewatywa w domu może być wykonana przy pomocy gotowego roztworu lub samodzielnie przyrządzonej mikstury.

Roztwór do lewatywy robi się z wody i soku z cytryny albo z wody i soli, czasem z naparu ziołowego i wody albo wody i olejów, np. oliwy z oliwek. Lewatywa z kawy jest częścią terapii Gersona, nie wykonuje się jej u osób, które nie stosują tej terapii.

Lewatywa w domu wymaga przygotowania ręcznika, który umieszcza się w okolicach lędźwi pod ciałem. Przyrząd – gruszkę, zestaw z apteki lub specjalny worek – należy wypełnić roztworem, a następnie ułożyć ciało pozycji do lewatywy. Końcówkę używanego urządzenia można posmarować wazeliną lub olejem czy oliwą – ułatwi to jej wprowadzenie do odbytu. Jeśli korzysta się z worka, należy powiesić go nad sobą.

Zobacz także: Domowe sposoby na zaparcia – naturalne i szybkie metody na zaparcia u dzieci i dorosłych

Po położeniu się na lewym boku lub oparciu na łokciach i uniesieniu pośladków powyżej barków można rozpocząć wprowadzanie roztworu do jelit. Płyn wlewać należy do momentu wystąpienia parcia na stolec. W tym momencie usuwa się z odbytu końcówkę przyrządu i utrzymuje się roztwór około 15 minut, przewracając się najpierw na prawy bok, a następnie na plecy. W pozycji na plecach wykonuje się masaż brzucha. Ostatnim krokiem jest defekacja. Do wypróżnienia może dojść przed upływem kwadransa, na takie wypadki potrzebny jest ręcznik umieszczony na początku zabiegu w okolicach lędźwiowych.

Wskazania i przeciwwskazania do lewatywy

Lewatywa u dziecka może być stosowana w ostateczności, w żadnym wypadku jako metoda oczyszczania organizmu ani profilaktycznie. Jeśli stolec nie pojawia się od 3 dni, pierwszym krokiem jest zastosowanie czopków zaleconych przez lekarza. Gdy ta metoda zawiedzie, można wykonać lewatywę u dzieci, ale warto przed tym poradzić się lekarza lub jemu zlecić wykonanie procedury. Niewłaściwie przeprowadzona lewatywa może uszkodzić odbyt i jelita dziecka, a także spowodować traumę. Zbyt często wykonywana lewatywa „rozleniwia” jelita i utrudnia prawidłowe wyróżnianie w przyszłości.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Lewatywa na zaparcia to rozwiązanie również dla dorosłych. Wskazanie do hydrokolonoterapii stanowi badanie endoskopowe jelit, czyli kolonoskopia. Oczyszczanie jelit z masy kałowej poprzez wlewy doodbytnicze stosuje się na życzenie również u kobiet przed porodem. Lewatywa przed porodem w domu lub w szpitalu wykonywana jest po to, żeby uniknąć defekacji (wypróżnienia) podczas wydawania dziecka na świat. Do wypróżnienia może dojść na skutek silnego parcia. Lewatywa w ciąży przed porodem niweluje to ryzyko.

Przeciwwskazania do wykonania lewatywy to:

  • uszkodzenie jelita grubego,
  • niedrożność jelit,
  • niewydolność nerek,
  • ból brzucha z nieznanych powodów,
  • niewydolność krążeniowa,
  • nudności i wymioty,
  • choroby jelit, np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Lewatywy nie powinno się wykonywać również w przypadku hemoroidów wewnętrznych. Wyjątkiem jest lewatywa z moczu, która jest dopuszczalna mimo żylaków wewnętrznych odbytu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
173
10
Polecamy
Lewatywa przed porodem zmniejsza ryzyko wypróżnienia podczas porodu
Lewatywa przed porodem zmniejsza ryzyko wypróżnienia podczas porodu TVN zdrowie
Lewatywa w domu – czy to na pewno dobry pomysł?
Lewatywa w domu – czy to na pewno dobry pomysł? Dzień Dobry TVN
Terapia lewatywą z cytryny – na co pomaga?
Terapia lewatywą z cytryny – na co pomaga? TVN zdrowie
Bicze szkockie - relaksujące natryski - ich działanie i wskazania
Bicze szkockie - relaksujące natryski - ich działanie i wskazania Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – czy jest niebezpieczne?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby