Polub nas na Facebooku
Czytasz: Lewatywa przed porodem zmniejsza ryzyko wypróżnienia podczas porodu
menu
Polub nas na Facebooku

Lewatywa przed porodem zmniejsza ryzyko wypróżnienia podczas porodu

Kobieta w ciąży na ciemnym tle

Fot: Igor Borodin / stock.adobe.com

Lewatywa do porodu nie jest wymagana, ale dobrze jest ją wykonać. Oczyszczenie jelit z masy kałowej zapobiega oddaniu stolca podczas porodu. Lewatywa przed porodem może być wykonana samodzielnie przez ciężarną w domu lub już w szpitalu.

Lewatywa przed porodem powinna być wykonywana tylko wtedy, gdy rodząca wyrazi na nią zgodę. W przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia wytycznych odnoście standardów opieki okołoporodowej jest zapis, że personel medyczny może wykonać lewatywę oraz golenie krocza na życzenie rodzącej – Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20.09.2012 r. w sprawie standardów postepowanie medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (Dz.U. 2012 poz. 1100).

Lewatywa a poród: ryzyko wypróżnienia podczas porodu

Jeśli ciężarna nie zdecyduje się na lewatywę przed porodem, podczas drugiej fazy porodu, czyli fazy parcia, może wydalić kał. Zdarza się to często, jeśli jelita nie są opróżnione. Naukowo nie udowodniono, że wydalenie kału podczas porodu wpływa na dziecko. Faktem jest jednak, że lewatywa przed porodem zapewnia większą higienę podczas wydawania dziecka na świat. Komfort rodzącej i personelu medycznego jest znacznie większy, jeśli podczas parcia nie dojdzie do wypróżnienia. Wcześniejsze oczyszczenie jelita grubego z kału przed porodem pozwala też odsunąć w czasie moment pierwszej defekacji po porodzie, co ze względu na towarzyszący temu ból i dyskomfort jest zaletą lewatywy.

Lewatywa do porodu wykonywana w domu

Jedną z pierwszych oznak rozpoczynającego się porodu może być biegunka. W takich wypadkach lewatywa nadal jest zalecana, choć szansa na wypróżnienie podczas parcia maleje. Rodząca może wykonać lewatywę samodzielnie w domu przed porodem. Aby uniknąć powikłań, powinna postępować zgodnie z instrukcją podaną na zestawie do lewatywy kupionym w aptece i z wcześniej zasięgniętymi radami od lekarza prowadzącego.

Zestaw do samodzielnego wykonania lewatywy składa się z buteleczki ze specjalną końcówką, którą wkłada się w odbyt. W buteleczce znajduje się bezpieczny roztwór w odpowiedniej ilości. Należy go jedynie zaaplikować. W tym celu ciężarna powinna oprzeć się na kolanach i łokciach, unieść pośladki, wsunąć w odbyt końcówkę, a następnie ścisnąć butelkę, by wytworzyć ciśnienie i wprowadzić płyn do jelit. Po chwili powinno pojawić się parcie na stolec. To znak, że należy oddać kał.

Inny rodzaj przyrządu do lewatywy przed porodem składa się z worka i wężyka (cewnika). Można dokupić do niego gotowy roztwór do lewatywy. Płyn przed wprowadzeniem do organizmu należy ogrzać do temperatury około 37 stopni Celsjusza. Po napełnieniu worka i umieszczeniu go powyżej ciała, należy końcówkę cewnika włożyć w odbyt (można ją uprzednio posmarować wazeliną lub żelem intymnym) i umożliwić przepływ roztworu z worka do odbytu. Pozycja powinna być taka sama jak w przypadku stosowania jednorazowego zestawu do lewatywy.

Lewatywę przed porodem można wykonać w pierwszej fazie porodu – gdy zaczną się skurcze porodowe i szyjka macicy rozwiera się.

Zobacz także: Lewatywa: ostateczna metoda walki z zaparciem. Można wykonać lewatywę w domu

Lewatywa przed porodem w szpitalu

W szpitalu lewatywę przed porodem może wykonać położna, ale często kobieta dostaje jednorazowy zestaw do lewatywy i przeprowadza procedurę samodzielnie. Szpitale przeważnie stosują te same zestawy do lewatywy, które dostępne są w aptece.

Sporadycznie w niektórych placówkach może zdarzyć się, że gdy rodząca poprosi o lewatywę, położna oczyści jelito grube ciężarnej roztworem wody i mydła przy pomocy innego przyrządu niż jednorazowy pojemnik.

Jeśli kobieta nie zgadza się na wykonanie lewatywy do porodu, powinna poinformować o tym lekarza i położną. Zdarza się, że lewatywa jest wykonywana „standardowo”, bez pytania o zdanie rodzącej, mimo zaleceń Ministra Zdrowia.

Lewatywę w ciąży można wykonywać tylko przed porodem

Lewatywa wykonywana w trakcie ciąży może być szkodliwa – może wywołać przedwczesny poród, gdy skurcze jelit po lewatywie są silne. W ciąży mimo zaparć nie powinno się stosować lewatywy, ponieważ wykonywana zbyt często niekorzystnie wpływa na późniejszą pracę jelit i – paradoksalnie – może jeszcze nasilać zaparcia. Rozwiązaniem problemu zaparć jest dieta bogata w błonnik pokarmowy oraz picie przynajmniej 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie. Bogatym i zalecanym ciężarnym źródłem błonnika są pieczywo i makarony razowe i żytnie, świeże warzywa i owoce oraz kasze i otręby. W przypadku zaparcia warto zjeść kilka śliwek suszonych, które mogą pomóc w wypróżnieniu. Aktywność fizyczna również zmniejsza częstość występowania zaparć. Ruch w ciąży jest wskazany, ale powinien być dostosowany do możliwości kobiety.

Zobacz także: Sposoby na zaparcia w ciąży - domowa apteczka dla przyszłej mamy

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36, 6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
2
Polecamy
Jak rodzi się w Polsce?
Poród domowy, czy w szpitalu?
Jak rodzi się w Polsce? Poród domowy, czy w szpitalu? Dzień Dobry TVN
Poród naturalny w wodzie – zwykła moda czy ulga w bólu?
Poród naturalny w wodzie – zwykła moda czy ulga w bólu? Dzień Dobry TVN
Lewatywa:
ostateczna metoda walki z zaparciem.
Można wykonać lewatywę w domu
Lewatywa: ostateczna metoda walki z zaparciem. Można wykonać lewatywę w domu TVN zdrowie
Poród w domu – czy zwiększa śmiertelność noworodków?
Poród w domu – czy zwiększa śmiertelność noworodków? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?