Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby
menu
Polub nas na Facebooku

Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

NAN

Fot: fotolia.com

Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej. 

Obturację płuc rozpoznaje się podczas badania spirometrycznego, czyli badania służącego ocenie objętości i pojemności płuc. Polega ono na wdmuchiwaniu powietrza do specjalnego ustnika. Czynność powtarza się kilkakrotnie. Badanie trwa kilka minut.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc – charakterystyka i rozpoznanie

Przewlekła obturacyjna choroba płuc, czyli POCHP, występuje najczęściej u osób po 65. roku życia i postępuje wraz z wiekiem. Charakteryzuje się utrudnionym przepływem powietrza przez drogi oddechowe, co jest związane z reakcją zapalną płuc i oskrzeli na działanie toksycznych pyłów bądź gazów, np. dymu tytoniowego.

POCHP – objawy kliniczne

Typowy objaw POCHP to duszność, która w początkowym stadium choroby nasila się tylko podczas wzmożonego wysiłku. Osoby starsze często ignorują ten symptom, tłumacząc go podeszłym wiekiem. Duszność bowiem może być również objawem innych chorób, np. związanych z układem krążenia. Choroba POCHP objawia się też kaszlem i problemami z odkrztuszaniem. Chorzy na POChP często skarżą się również na szybkie męczenie się po wysiłku i ogólne osłabienie organizmu.

Zobacz także: Pylica - groźna choroba zawodowa płuc. Czy jest wyleczalna?

Zobacz film: Przewlekła obturacyjna choroba płuc. Źródło: 36,6.

POCHP – przyczyny

Głównym czynnikiem wywołującym chorobę POCHP jest palenie papierosów, które jest najczęstszą przyczyną zachorowań. Bierni palacze są również w grupie ryzyka. Przyczyną zachorowania są również zanieczyszczenia powietrza. Do najbardziej niebezpiecznych należą dwutlenek azotu i siarki, a także ozon. Ich źródłem jest spalanie ropy oraz węgla. Szkodliwe pyły znajdują się również w pobliżu zakładów przemysłowych, dróg o dużym natężeniu ruchu i pomieszczeniach, ze słabą wentylacją, opalanych węglem, gazem lub drewnem. Przyczyny POCHP to także:

  • nadreaktywność oskrzeli, czyli skłonność do nadmiernych skurczów, które ograniczają przepływ powietrza,
  • czynniki genetyczne,
  • astma,
  • częste infekcje oskrzeli i płuc,
  • zakażenie dróg oddechowych przebyte we wczesnym dzieciństwie.

Zobacz także: Zapalenie oskrzeli obturacyjne, wirusowe i bakteryjne. Objawy, przyczyny i leczenie

Nawracające infekcje układu oddechowego, w szczególności przed 3. rokiem życia, mogą nieodwracalnie uszkodzić płuca. Ryzyko zachorowania na POCHP u dziecka wzrasta, jeżeli noworodek miał dodatkowo niską wagę urodzeniową, czyli poniżej 2,5 kilograma.

POCHP – leczenie farmakologiczne

W leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc bierze się pod uwagę stopień jej zaawansowania (wyrażany w 4 kategoriach). Aby go określić, ocenia się: skalę duszności, stopień ograniczenia przepływu powietrza oraz liczbę zaostrzeń choroby w ciągu roku. Leki na POCHP mają zmniejszyć uczucie duszności oraz poprawić przepływ powietrza w płucach. W leczeniu choroby płuc stosuje się:

  • Leki rozszerzające oskrzela (np. cholinolityki, b2-agoniści oraz teofilina) – są to preparaty w postaci wziewnej i doustnej. Stosuje się w przypadku pojawienia się duszności. Zwiększają one objętość wdechową płuc, a także tolerancję na wysiłek fizyczny.
  • Doustne i wziewne glikokortykosteroidy – stosowane są najczęściej w zaawansowanych stadiach choroby z częstymi zaostrzeniami.
  • Inhibitory fosfodiesterazy 4 – to niesteroidowe leki przeciwzapalne, które zmniejszają procesy zapalne w płucach. Medykamenty stosuje się również jako uzupełnienie leczenia lekami rozszerzającymi oskrzela.
  • Mukolityki i antyoksydanty – poprawiają jakość życia w chorobie oraz nie potęgują ryzyka występowania działań niepożądanych.
  • Antybiotyki – stosowane są w wyjątkowych przypadkach, gdy istnieje ryzyko wystąpienia zapalenia płuc.

W przypadku kiedy choroba ma charakter nasilony, nie zaleca się przerywania leczenia podtrzymującego, nawet jeśli objawy schorzenia złagodziły się bądź ustały.

POCHP – leczenie tlenem

Zapotrzebowanie i sposób podawania tlenu określa się na podstawie gazometrii, czyli badaniu służącemu ocenie równowagi kwasowo-zasadowej i wymiany gazowej. Tlen podaje się zazwyczaj za pomocą cewnika lub maski.

POCHP – rehabilitacja oddechowa

Rozpoczęcie rehabilitacji oddechowej zaleca się już w momencie rozpoznania choroby. Ma ona na celu usprawnienie mechaniki oddychania, czyli procesu wentylacji płuc. Rehabilitacja w POCHP polega przede wszystkim na ćwiczeniach fizycznych i oddechowych. W terapii zalecane są takie aktywności, jak: pływanie, jazda na rowerze, spacery czy podnoszenie ciężarków. Prawidłowe oddychanie to wdychanie powietrza przez nos i wydychanie ustami. Jednym z ćwiczeń rehabilitacyjnych w przypadku POCHP jest np. nabranie powietrza i próba jego powolnego wydechu przy lekko przymkniętych ustach.

Oczyszczanie dróg oddechowych u chorych na POCHP

Leczenie choroby płuc polega także na oczyszczaniu dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny, nazywane toaletą drzewa oskrzelowego. Polega ona na ułożeniu chorego w takiej pozycji, aby drenowany odcinek dróg oddechowych znajdował się na wysokości mostka. Dzięki temu wydzielina swobodnie spływa.  

Zobacz film: Oczyszczanie płuc po smogu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
193
9
Polecamy
Na czym polega obturacja płuc, oskrzeli i oka?
Na czym polega obturacja płuc, oskrzeli i oka? TVN zdrowie
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
O czym może świadczyć kaszel u niemowlaka?
Poznaj jego przyczyny i skuteczne sposoby leczenia
O czym może świadczyć kaszel u niemowlaka? Poznaj jego przyczyny i skuteczne sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Astma oskrzelowa u dzieci – jak rozpoznać?
Objawy i stosowane leki
Astma oskrzelowa u dzieci – jak rozpoznać? Objawy i stosowane leki TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?