Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zmiany hormonalne w ciąży – poziom hormonów i ich znaczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Zmiany hormonalne w ciąży – poziom hormonów i ich znaczenie

kobieta w ciąży

Fot. FilippoBacci / Getty Images

Hormony a ciąża to zależność, która daje się we znaki zarówno kobiecie, jak i osobom z jej otoczenia. Zaburzenia hormonalne w ciąży, szczególnie zaburzenia poziomu hormonów tarczycy, mogą wpłynąć na prawidłowy rozwój dziecka.

Nie da się ukryć, że w czasie ciąży dochodzi do istotnych zmian hormonalnych, co istotnie wpływa na samopoczucie, wystąpienie niektórych objawów, jak również na nastrój, emocje i zachowanie przyszłej mamy. Bez względu na to, czy kobieta w ciąży ma nudności, jest zmęczona czy płacze bez konkretnego powodu, wytłumaczenie zawsze jest jedno – hormony. Należy zdawać sobie sprawę, że jeśli podczas zwykłego cyklu miesiączkowego hormony wpływają na samopoczucie i nastrój kobiety, wygląd cery czy apetyt, to tym bardziej w ciąży, kiedy zmiany hormonalne są ogromne, kobieta istotnie to odczuje.

Co się dzieje z hormonami po zapłodnieniu?

Za właściwy przebieg cyklu miesiączkowego i wystąpienie owulacji (uwolnienia komórki jajowej) odpowiada oś: podwzgórze – przysadka – jajnik. Hormon, który wykrywają popularne testy owulacyjne, to wydzielana przez przysadkę mózgową luteotropina (LH). Hormonem odpowiedzialnym za przygotowanie śluzówki macicy na implantację (zagnieżdżenie się) zarodka, a także umożliwienie utrzymania ciąży jest przede wszystkim progesteron. Hormon ten, jak również wysokie wartości gonadotropiny kosmówkowej korelują z pojawieniem się na początku ciąży takich objawów, jak: nudności, zawroty głowy, zmęczenie, nadmierny apetyt.

Sprawdź, co to jest konflikt serologiczny: 

Zobacz film: Co to jest konflikt serologiczny. Źródło: 36,6 

Zmiany hormonalne w ciąży

W ciąży poza hormonami płciowymi dochodzi do istotnych zmian w innych gruczołach wydzielania wewnętrznego. U przeszło połowy ciężarnych kobiet powiększa się tarczyca. Jej metabolizm wzrasta nawet do 30%. Wynika to ze zwiększonego zapotrzebowania na hormony tarczycy w ciąży, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Powiększeniu ulegają w ciąży również nadnercza, co przekłada się na wzrost poziomu kortykosteroidów. Wzrasta ono do 30. tygodnia ciąży i istotnie przyczynia się do zatrzymania wody w organizmie.

Łożysko w czasie ciąży produkuje estrogeny, które wpływają na przedni płat przysadki, prowadząc do zwiększenia ilości komórek przedniego płata przysadki mózgowej. Dochodzi do wzrostu wielu hormonów, jak somatotropina, tyreotropina czy adrenokortykotropina. Ponadto wzrasta poziom prolaktyny. Laktacja mimo wysokiego poziomu prolaktyny jest hamowana poprzez wysokie stężenie estrogenów wydzielanych przez łożysko.

PolecamyCiąża a odchudzanie – jak zadbać o sylwetkę w ciąży?

Hormony ciążowe

Już na początku ciąży pojawiają się we krwi hormony, które poza ciążą nie mają tak istotnego znaczenia. Pierwszym takim hormonem ciążowym jest gonadotropina kosmówkowa. Jej wydzielanie przez jajo płodowe zaczyna się po jego implantacji w ścianie macicy. Od początku ciąży do końca pierwszego trymestru ciąży jego poziom narasta. Później z powrotem jego stężenie we krwi jest coraz mniejsze. Jest to hormon wykrywany na początku ciąży testami ciążowymi. Im jego stężenie jest wyższe, tym bardziej nasilone są poranne nudności. Kolejnym hormonem odgrywającym znaczenie w ciąży jest relaksyna, wpływająca na rozluźnienie więzadeł. Stopniowo narasta poziom oksytocyny, która przygotowuje macicę do porodu, jak również prolaktyny, która po porodzie jest odpowiedzialna za laktację.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
1
Polecamy
Początki ciąży - objawy
Początki ciąży - objawy Dzień Dobry TVN
O czym świadczy różowe plamienie w 5.
tygodniu ciąży?
O czym świadczy różowe plamienie w 5. tygodniu ciąży? Dzień Dobry TVN
Co to są hormony?
Jak powstają i działają żeńskie hormony płciowe?
Co to są hormony? Jak powstają i działają żeńskie hormony płciowe? TVN zdrowie
Faza folikularna, czyli o czym informują hormony płciowe kobiety?
Faza folikularna, czyli o czym informują hormony płciowe kobiety? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?