Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wymioty i nudności w ciąży - od kiedy się zaczynają, przyczyny i skuteczne sposoby zaradcze 
menu
Polub nas na Facebooku

Wymioty i nudności w ciąży - od kiedy się zaczynają, przyczyny i skuteczne sposoby zaradcze 

NAN

Fot: Piotr Marcinski / fotolia.com

Objawy ciąży, takie jak wymioty i nudności, łagodzą: imbir, ćwiczenia relaksacyjne oraz wsparcie psychiczne. Środkami farmakologicznymi pomagającymi w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości są pirydoksyna i leki przeciwhistaminowe. Wymioty i nudności w ciąży mogą trwać nawet do 20. tygodnia. 

Silne wymioty mają bardzo negatywny wpływ na jakość życia kobiet w ciąży. Występują w przeważającym stopniu na półkuli zachodniej, zwłaszcza w aglomeracjach miejskich.

Nudności w ciąży – kiedy się zaczynają?

Wymioty i nudności to jedne z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży. Występują zazwyczaj około 4. tygodnia od zapłodnienia i mogą trwać nawet do 20. tygodnia ciąży. Dokuczliwe objawy dotyczą około 50-80 procent kobiet ciężarnych i u każdej z nich mają inne nasilenie i przebieg. Wymioty i nudności w ciąży z reguły nie stanowią zagrożenia dla zdrowia bądź życia kobiety, ale w znaczny sposób zaburzają sposób odżywiania, ograniczając organizmowi dostarczanie cennych witamin, białka, minerałów czy węglowodanów.

Wymioty zmniejszają chęć, a także możliwość, zjadania odpowiedniej ilości pokarmów. Przypadłość prowadzi najczęściej do ryzyka odwodnienia, zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu, a także zespołu encefalopatii, spowodowanego niedoborem witaminy B1. Objawy to np.: problemy z chodzenie, bełkotliwa mowa czy nieostre widzenie. Encefalopatia może prowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu.

Przyczyny nudności w ciąży?

Prawdopodobną przyczyną nudności w ciąży jest reakcja organizmu na nadmierną ilość gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu wydzielanego przez zapłodnioną komórkę jajową, a później przez łożysko. Czynniki, jakie predysponują do występowania wymiotów w ciąży, to również:

 • niski wskaźnik BMI (współczynnik masy ciała podanej w kilogramach i podzielonej przez wzrost wyrażony w metrach),
 • budowa anatomiczna ciała,
 • brak wcześniejszych ciąż,
 • młody wiek przyszłej matki,
 • płód płci żeńskiej,
 • profil psychologiczny ciężarnej,
 • zaburzenia hormonalne,
 • zakażenia w organizmie.

Zobacz film: Bezpieczne podróżowanie w ciąży. Źródło; 36,6.

  Niepowściągliwe wymioty ciężarnych

  Dla zdrowia kobiety groźne są niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Jest to bardzo uporczywe i silne wymiotowanie, które jest jedną z najczęstszych powodów hospitalizacji w ciąży. Prowadzą one do poważnego odwodnienia organizmu oraz ketonurii. Jest to stan, w którym w moczu pojawiają się ciała ketonowe. W efekcie osoba z ketonurią nie jest w stanie uzupełniać wydalonych z moczem płynów, co prowadzi do odwodnienia. Niepowściągliwe wymioty mogą także powodować utratę masy ciała. Niebezpiecznym stanem dla kobiety w ciąży jest zmniejszenie się jej o ponad 5 procent w porównaniu z wagą sprzed ciąży. Taki stan wskazuje na konieczność natychmiastowego poddania się opiece medycznej.

  Leczenie szpitalne ostrych niepowściągliwych wymiotów obejmuje podawanie dożylnie płynów, wyrównanie niedoboru potasu, wapnia i magnezu, a także suplementację kwasu foliowego oraz witaminy B6. Kobiety, u których niska masa ciała utrzymuje się przez dłuższy czas, wymagają żywienia dojelitowego.

  Sposoby na nudności w ciąży

  Na umiarkowane i łagodne nudności i wymioty w ciąży stosuje się najczęściej: akupresurę, ćwiczenia relaksacyjne, akupunkturę, psychoterapię, a także dietę bogatą w imbir oraz witaminę B6. Ciężkie przypadki, jak odwodnienie organizmu, wymają natychmiastowej hospitalizacji w celu uzupełnienia niedoboru płynów, witamin oraz elektrolitów. Imbir to naturalny ziołowy lek, który pomaga w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami ciążowymi, jak nudności i wymioty. Roślina, w formie naparu, tabletek, cukierków czy dodatku do napoju, pomaga w dolegliwościach żołądkowych, braku apetytu, a nawet zapaleniu stawów. Niedobór witaminy B6 może prowadzić do zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego. W czasie silnych wymiotów cenne witaminy usuwane są z organizmu, dlatego należy pamiętać o suplementacji, ale zawsze w porozumieniu z lekarzem.

  Aby uniknąć uporczywych wymiotów w ciąży, kobiety powinny unikać kofeiny oraz pikantnego i kwaśnego jedzenia, o intensywnym zapachu. Ciężarne lepiej, aby jadły mniej, a częściej. Przejadanie się może być czynnikiem ryzyka częstszych nudności. Wśród środków farmakologicznych łagodzących nieprzyjemne objawy ciąży, skuteczność wykazuje pirydoksyna, którą najczęściej łączy się z lekiem przeciwhistaminowym. Preparaty wpływają na stymulację ośrodka wymiotnego znajdującego się w rdzeniu przedłużonym. Dzięki temu łagodzą nieprzyjemne nudności i wymioty.

  Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  82
  7
  Polecamy
  Jak i czy można zapobiegać mdłościm w ciąży?
Poznaj skuteczne i bezpieczne sposoby
  Jak i czy można zapobiegać mdłościm w ciąży? Poznaj skuteczne i bezpieczne sposoby Dzień Dobry TVN
  Czym jest rzucawka ciążowa?
Jakie są jej przyczyny i jak wyglądają objawy?
  Czym jest rzucawka ciążowa? Jakie są jej przyczyny i jak wyglądają objawy? Dzień Dobry TVN
  Wymioty w ciąży – skąd się biorą wymioty w ciąży i jak sobie z nimi poradzić?
  Wymioty w ciąży – skąd się biorą wymioty w ciąży i jak sobie z nimi poradzić? TVN zdrowie
  Jakie długo trwają mdłości w ciąży?
  Jakie długo trwają mdłości w ciąży? TVN zdrowie
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
  Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
  Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
  Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
  Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
  Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
  Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
  Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
  Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
  Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
  Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
  Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii