Silne wymioty mają bardzo negatywny wpływ na jakość życia kobiet w ciąży. Występują w przeważającym stopniu na półkuli zachodniej, zwłaszcza w aglomeracjach miejskich.
Nudności w ciąży – kiedy się zaczynają?
Wymioty i nudności to jedne z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży. Występują zazwyczaj około 4. tygodnia od zapłodnienia i mogą trwać nawet do 20. tygodnia ciąży. Dokuczliwe objawy dotyczą około 50-80 procent kobiet ciężarnych i u każdej z nich mają inne nasilenie i przebieg. Wymioty i nudności w ciąży z reguły nie stanowią zagrożenia dla zdrowia bądź życia kobiety, ale w znaczny sposób zaburzają sposób odżywiania, ograniczając organizmowi dostarczanie cennych witamin, białka, minerałów czy węglowodanów.
Wymioty zmniejszają chęć, a także możliwość, zjadania odpowiedniej ilości pokarmów. Przypadłość prowadzi najczęściej do ryzyka odwodnienia, zaburzenia gospodarki elektrolitowej organizmu, a także zespołu encefalopatii, spowodowanego niedoborem witaminy B1. Objawy to np.: problemy z chodzenie, bełkotliwa mowa czy nieostre widzenie. Encefalopatia może prowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu.
Przyczyny nudności w ciąży?
Prawdopodobną przyczyną nudności w ciąży jest reakcja organizmu na nadmierną ilość gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu wydzielanego przez zapłodnioną komórkę jajową, a później przez łożysko. Czynniki, jakie predysponują do występowania wymiotów w ciąży, to również:
- niski wskaźnik BMI (współczynnik masy ciała podanej w kilogramach i podzielonej przez wzrost wyrażony w metrach),
- budowa anatomiczna ciała,
- brak wcześniejszych ciąż,
- młody wiek przyszłej matki,
- płód płci żeńskiej,
- profil psychologiczny ciężarnej,
- zaburzenia hormonalne,
- zakażenia w organizmie.
Niepowściągliwe wymioty ciężarnych
Dla zdrowia kobiety groźne są niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Jest to bardzo uporczywe i silne wymiotowanie, które jest jedną z najczęstszych powodów hospitalizacji w ciąży. Prowadzą one do poważnego odwodnienia organizmu oraz ketonurii. Jest to stan, w którym w moczu pojawiają się ciała ketonowe. W efekcie osoba z ketonurią nie jest w stanie uzupełniać wydalonych z moczem płynów, co prowadzi do odwodnienia. Niepowściągliwe wymioty mogą także powodować utratę masy ciała. Niebezpiecznym stanem dla kobiety w ciąży jest zmniejszenie się jej o ponad 5 procent w porównaniu z wagą sprzed ciąży. Taki stan wskazuje na konieczność natychmiastowego poddania się opiece medycznej.
Leczenie szpitalne ostrych niepowściągliwych wymiotów obejmuje podawanie dożylnie płynów, wyrównanie niedoboru potasu, wapnia i magnezu, a także suplementację kwasu foliowego oraz witaminy B6. Kobiety, u których niska masa ciała utrzymuje się przez dłuższy czas, wymagają żywienia dojelitowego.
Sposoby na nudności w ciąży
Na umiarkowane i łagodne nudności i wymioty w ciąży stosuje się najczęściej: akupresurę, ćwiczenia relaksacyjne, akupunkturę, psychoterapię, a także dietę bogatą w imbir oraz witaminę B6. Ciężkie przypadki, jak odwodnienie organizmu, wymają natychmiastowej hospitalizacji w celu uzupełnienia niedoboru płynów, witamin oraz elektrolitów. Imbir to naturalny ziołowy lek, który pomaga w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami ciążowymi, jak nudności i wymioty. Roślina, w formie naparu, tabletek, cukierków czy dodatku do napoju, pomaga w dolegliwościach żołądkowych, braku apetytu, a nawet zapaleniu stawów. Niedobór witaminy B6 może prowadzić do zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego. W czasie silnych wymiotów cenne witaminy usuwane są z organizmu, dlatego należy pamiętać o suplementacji, ale zawsze w porozumieniu z lekarzem.
Aby uniknąć uporczywych wymiotów w ciąży, kobiety powinny unikać kofeiny oraz pikantnego i kwaśnego jedzenia, o intensywnym zapachu. Ciężarne lepiej, aby jadły mniej, a częściej. Przejadanie się może być czynnikiem ryzyka częstszych nudności. Wśród środków farmakologicznych łagodzących nieprzyjemne objawy ciąży, skuteczność wykazuje pirydoksyna, którą najczęściej łączy się z lekiem przeciwhistaminowym. Preparaty wpływają na stymulację ośrodka wymiotnego znajdującego się w rdzeniu przedłużonym. Dzięki temu łagodzą nieprzyjemne nudności i wymioty.