Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zatrucie rtęcią – jakie daje objawy u dzieci i u dorosłych?
menu
Polub nas na Facebooku

Zatrucie rtęcią – jakie daje objawy u dzieci i u dorosłych?

termometr na szarym tle

Fot. Thermometer / Getty Images

Zatrucie rtęcią jest bardzo rzadko obserwowane w obecnych czasach. Jeśli chodzi o objawy zatrucia, z pewnością najczęściej pojawiają się symptomy ze strony układu nerwowego i nerek.

Zatrucie rtęcią jest bezpośrednim zagrożeniem życia człowieka. Coraz rzadziej stosuje się termometry rtęciowe, wobec czego zatrucie rtęcią z termometru zdarza się incydentalnie. W domu źródłami rtęci mogą być jednak różne środki i produkty spożywcze, a także energooszczędne świetlówki. Ten pierwiastek chemiczny ma bardzo niekorzystny wpływ na układ nerwowy i nerki, jednak działa również na inne narządy. Rtęć po zatruciu można oznaczyć we krwi oraz w moczu. Konieczna jest jej neutralizacja.

Zatrucie rtęcią – przyczyny

Rtęć to bardzo szkodliwy dla zdrowia i życia człowieka pierwiastek, choć w dużej mierze zależy to od postaci, w jakiej się znajduje, kiedy człowiek ma z nią kontakt. Metaliczna rtęć charakteryzuje się niewielką szkodliwością. Najbardziej groźne okazują się pary i sole rtęci, do których zalicza się sublimat, czyli chlorek rtęci, jak i azotan rtęci. Najpopularniejszym niebezpieczeństwem zatrucia rtęcią jest termometr. Obecnie te rtęciowe stosowane są sporadycznie, choć mają swoich zwolenników (ze względu na dokładność pomiaru). Z oparami rtęci człowiek może mieć styczność w niektórych zakładach przemysłowych. Podobnie sytuacja się przedstawia, jeśli chodzi o niektóre odczynniki, w których mogą występować nieorganiczne związki rtęci. Związki te mogą być obecne również w rybach, ponieważ w organizmach morskich rtęć wykazuje tendencję do kumulowania się. Choć nie obserwuje się zatruć rtęcią w efekcie spożywania ryb morskich, to zaleca się, by kobiety ciężarne zachowały rozsądek w spożywaniu ich mięsa. Organiczne związki rtęci mogą znajdować się także w środkach do zaprawy ziarna. W przeszłości były obecne nawet w plombach, ale dziś wypełnienia wykonywane są z amalgamatu zupełnie bezpiecznego dla zdrowia.

Polecamy: Zatrucie pokarmowe – przyczyny, objawy, profilaktyka i leczenie

Zatrucie rtęcią z termometru lub ze świetlówki

Mimo iż coraz częściej stosuje się termometry elektroniczne, wiele osób posiada w domu jeszcze termometry rtęciowe. Rtęć ma w nim postać płynną. Po rozbiciu termometru z formy płynnej przybiera postać niewielkich kulek. Nawet, jeśli nie usunie się jej z podłogi, a w najgorszym przypadku zostanie spożyta przypadkiem przez dzieci, nie spowoduje u nich zatrucia. Zostanie w całości wydalona z kałem. Tylko przy niektórych schorzeniach przewodu pokarmowego przebiegających z uszkodzeniem śluzówki jelit mogłaby wpłynąć negatywnie na zdrowie. Niewielkie ilości rtęci poza termometrami posiadają również powszechnie stosowane świetlówki energooszczędne. Rtęć nie jest jednak z nich wydzielana, więc nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Konieczne jest jednak zutylizowanie świetlówki po jej zużyciu, a nie wyrzucenie do zwykłego kosza na śmieci. Jeśli świetlówka czy termometr ulegną rozbiciu, nie wolno też tego zlekceważyć. Konieczne jest, by dzieci opuściły pomieszczenie, w którym rozbiła się żarówka czy termometr. Należy również otworzyć okno, dokładnie i przy użyciu rękawiczki zebrać odpady. Warto podczas sprzątania mieć maseczkę lub zasłonić usta i nos kawałkiem materiału, by pyły czy opary nie dostały się do układu oddechowego. Rozbitą żarówkę lub termometr należy szczelnie zawiązać w worku plastikowym i oddać do punktu utylizacji tego typu surowców.

Jak działa układ pokarmowy? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Objawy zatrucia rtęcią u dzieci i u dorosłych

Rtęć wpływa na wiele komórek i tkanek. Jej działanie na organizm jest zależne od tego, w jakiej postaci się znajduje. W przypadku oparów rtęć najczęściej atakuje tkankę nerwową. Nieorganiczne związki rtęci wpływają przede wszystkim na nerki. Rtęć wydalana jest z kałem, ale także z moczem, choć trwa to bardzo długo. Stąd istnieje niebezpieczeństwo zbierania się rtęci w organizmie. Objawy zatrucia rtęcią są różne. W przypadku ostrego zatrucia częściej obserwuje się wymioty, biegunkę z domieszką krwi, tachykardię, spadek ciśnienia, wzrost ilości wydalanego moczu z następczym bezmoczem. Objawy układu nerwowego to drżenie, drgawki, niepokój, parestezje. Śmiertelna dawka rtęci wynosi do 1g, choć u niektórych może okazać się zaledwie 0,2g.

Przewlekłe zatrucie rtęcią powoduje przebarwienia na dziąsłach (rąbek niebiesko-fioletowy), bóle głowy, zaburzenia snu, problemy z mową, depresję, rozdrażnienie i niewydolność nerek.

Zatrucie rtęcią – badania, leczenie

Jak sprawdzić, czy doszło do zatrucia rtęcią? Jeśli po ekspozycji na rtęć pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy, konieczne jest oznaczenie rtęci w krwi lub w moczu chorego. Należy nawodnić chorego i rozpocząć leczenie zaburzeń elektrolitowych. Często trzeba podawać leki przeciwbólowe bądź włączyć objawowe leczenie zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Ostre zatrucie nieorganicznymi związkami rtęci leczy się poprzez podanie węgla aktywowanego, penicylaminy bądź soli sodowej kwasu sulfonowego. Organiczna rtęć wymaga zastosowania takiej odtrutki jak cysteina, kwas dimerkaptobursztynowy lub N-acetylocysteina. Jeśli dojdzie do uszkodzenia nerek, konieczne mogą okazać się dializy.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
1
Polecamy
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie
Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Zatrucie ołowiem (ołowica) – objawy i leczenie
Zatrucie ołowiem (ołowica) – objawy i leczenie TVN zdrowie
Zatrucie lekami – objawy, przyczyny i pierwsza pomoc
Zatrucie lekami – objawy, przyczyny i pierwsza pomoc TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?