Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie zatok w ciąży – przyczyny, objawy i leczenie. Jak złagodzić symptomy tej dolegliwości domowymi sposobami?
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie zatok w ciąży – przyczyny, objawy i leczenie. Jak złagodzić symptomy tej dolegliwości domowymi sposobami?

Getty Images

Zapalenie zatok w ciąży jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, ponieważ przyszła mama ma ograniczone możliwości terapeutyczne. Przyczyną jego powstawania są głównie infekcje górnych dróg oddechowych, choć za czynnik sprzyjający uważa się także alergie. W łagodzeniu stanu zapalnego mogą pomóc płukanki lub inhalacje.

Zapalenie zatok w ciąży nie zagraża dziecku, o ile kobieta nie sięga po leki, które mogłyby zakłócić jej przebieg. Silniejszych preparatów można używać wyłącznie za zgodą lekarza i tylko wtedy, gdy korzyści płynące z ich stosowania są większe niż ewentualna szkodliwość.

Przeczytaj też: Jakie badania powinna wykonać przyszła mama?

Dlaczego kobiety chorują na zapalenie zatok w ciąży?

Zapalenie zatok w ciąży to dość częste zjawisko, ponieważ organizm kobiecy bywa w tym okresie podatny na infekcje. Zwiększona zapadalność na choroby jest efektem zmian hormonalnych, które towarzyszą każdej ciężarnej, dlatego powinna ona unikać dużych skupisk ludzi. To w nich rozprzestrzenia się najwięcej chorobotwórczych drobnoustrojów. Czynnikiem sprawczym stanów zapalnych są też alergie, które dokuczają najbardziej wiosną i latem.

Zapalenie zatok w ciąży powodują zarówno bakterie, jak i wirusy. Może być ono ostre lub przewlekłe. Stopień zaawansowania choroby jest uwarunkowany czasem trwania i objawami. Te z kolei zależą od lokalizacji, ponieważ zajęciu ulegają nie tylko zatoki czołowe, ale też szczękowe, klinowe oraz sitowe.

Zapalenie zatok a ciąża

Wiele kobiet ma wątpliwości, czy zapalenie zatok w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka. Choroba zwykle nie stanowi zagrożenia i nie będzie przeszkodą w przebiegu ciąży, o ile jest odpowiednio leczona, czyli gdy kobieta przyjmuje leki bezpieczne dla ciężarnych. O tego typu preparaty warto zapytać lekarza lub farmaceutę w aptece.

Objawy zapalenia zatok w ciąży

Początek zapalenia zatok przypomina przeziębienie. Najczęstsze objawy to:

  • klasterowy ból głowy, który nasila się przy pochylaniu;
  • nieustannie zapchany nos, z którego może sączyć się ropna treść;
  • nieprzyjemny zapach z ust spowodowany spływaniem wydzieliny w drogi oddechowe;
  • utrata zmysłu węchu;
  • przekrwienie błony śluzowej gardła powstałe z powodu męczącego kaszlu;
  • stan podgorączkowy lub gorączka.

Jeżeli katar nie ustępuje, a wręcz nasila się, ciężarna powinna iść do lekarza. Nieleczone zapalenie zatok w ciąży może doprowadzić do poważnych powikłań..

Leczenie zapalenia zatok w ciąży

Kobiety ciężarne mają ograniczone możliwości terapeutyczne, dlatego przy zapaleniu zatok w ciąży leczenie powinno być jak najmniej inwazyjne. Kluczowym elementem jest łagodzenie uporczywych objawów, czyli kataru, uczucia zapchanego nosa oraz męczącego kaszlu. Jeśli stan zapalny ma podłoże wirusowe, można sobie z nim poradzić domowymi sposobami np. płukankami, inhalacjami lub aerozolami na bazie soli morskich.

Przy bakteryjnym zapaleniu zatok w ciąży konieczne jest podanie antybiotyku. Lek dobiera lekarz prowadzący, ponieważ korzyść płynąca z jego stosowania powinna być większa niż ewentualna szkodliwość dla dziecka.

Jak płukać nos przy zapaleniu zatok w ciąży?

Płukanie nosa przy zapaleniu zatok w ciąży jest jedną z najbezpieczniejszych metod na pozbycie się uporczywych dolegliwości. Płukanki można wykonać samodzielnie, ale dostępne są także gotowe roztwory bezpieczne dla kobiet w ciąży. Zawierają one chlorek sodu.

Przeprowadzenie irygacji jest bardzo proste: głowę przechyla się w taki sposób, aby ucho dotykało ramienia. Do otworu nosowego lewego i prawego wpuszcza się płyn, oddychając przez usta. Po aplikacji należy pochylić głowę w dół, aby oczyścić nos z zalegającej wydzieliny.

Zatoki płucze się także przy pomocy aerozoli zawierających sól morską. Kupuje się je w aptekach i sklepach zielarskich. Są sprzedawane w dwóch wersjach: dla dzieci i osób dorosłych.

Inhalacje przy zapaleniu zatok w ciąży

Inhalacją nazywa się zabieg polegający na wdychaniu pary z wody i substancji leczniczej. Do przygotowywania roztworu o takim działaniu wykorzystuje się sól fizjologiczną, morską oraz zioła i olejki eteryczne. Domowe inhalacje uważa się za jedną z najbardziej skutecznych i bezpiecznych metod na zapalenie zatok w ciąży.

Przygotowanie płynów do inhalacji nie wymaga szczególnych umiejętności ani specjalistycznych urządzeń, choć nebulizator bardzo ułatwiłby to zadanie. W domowym zaciszu wystarczy miska z wodą i kilka kropli olejku np. miętowego, eukaliptusowego, kamforowego lub majerankowego. Można dodać również zioła: miętę, tymianek, rumianek oraz szałwię. Opary należy wdychać codziennie przez okres tygodnia.

Przeczytaj też: Alergia w ciąży – co można brać w ciąży na alergię?

Bibliografia:

  • I. Grzechowiak, Wybrane aspekty farmakoterapii w okresie ciąży – bezpieczeństwo stosowania leków OTC i Rx, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Poznań 2015.

    Zobacz też film: Stomatolog Michał Kozicki obala mity dotyczące zębów kobiet w ciąży. Jak wyglądają zabiegi w dobie koronawirusa?

Źródło: Zdrowie

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
4
Polecamy
Ciąża a przeziębienie.
Jak przeziębienie wpływa na dziecko we wczesnej ciąży i na jej dalszych etapach?
Ciąża a przeziębienie. Jak przeziębienie wpływa na dziecko we wczesnej ciąży i na jej dalszych etapach? Dzień Dobry TVN
Leki na przeziębienie w ciąży - które z nich można zażywać?
Dowiedz się, jakie leki na przeziębienie i ból gardła w ciąży nie zaszkodzą dziecku.
Leki na przeziębienie w ciąży - które z nich można zażywać? Dowiedz się, jakie leki na przeziębienie i ból gardła w ciąży nie zaszkodzą dziecku. Dzień Dobry TVN
Katar w ciąży - co na to poradzić?
Czy katar w ciąży szkodzi dziecku?
Domowe sposoby na katar
Katar w ciąży - co na to poradzić? Czy katar w ciąży szkodzi dziecku? Domowe sposoby na katar TVN zdrowie
Zatkany nos – główne przyczyny i sposoby leczenia
Zatkany nos – główne przyczyny i sposoby leczenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?