Polub nas na Facebooku
Czytasz: Alergia w ciąży – co można brać w ciąży na alergię?
menu
Polub nas na Facebooku

Alergia w ciąży – co można brać w ciąży na alergię?

Kobieta w ciąży, która jest chora

Fot: DusanManic / gettyimages.com

Wapno na alergię w ciąży to bardzo dobry wybór w warunkach domowych, jednak nie powinno się go stosować przewlekle w nadmiernych ilościach, a jedynie doraźnie w przypadku pojawienia się objawów uczulenia w ciąży.

Alergia w ciąży może dawać różne objawy, podobnie zresztą jak u osób niebędących w ciąży. Natomiast ciąża jest stanem, w którym przebieg alergii może ulec zmianie. U kobiety, która wcześniej cierpiała z powodu alergii, w ciąży może ona ulec nasileniu, objawy mogą również ustąpić. Czasami też alergia pojawia się dopiero w ciąży. Alergia to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na obcy czynnik (alergen). W ciąży wszystkie układy, w tym układ immunologiczny, podlegają zmianom, dlatego też trudno określić, jaki będzie przebieg alergii w ciąży. Jeśli wystąpi uczulenie i nie doprowadzi do zagrażającego zdrowiu wstrząsu anafilaktycznego, nie zagraża dziecku. Jednak niebezpieczne mogą okazać się leki na alergię przyjmowane przez kobietę w ciąży.

Czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Ciąża jest stanem, w którym organizm kobiety ulega zmianom. Dotyczy to także układu odpornościowego (immunologicznego), który pośredniczy w reakcjach alergicznych na obce substancje. Dlatego też w ciąży może pojawić się uczulenie mimo braku jakichkolwiek tendencji do alergii przed ciążą. Może też zdarzyć się, że kobieta z tendencją do alergii w czasie ciąży zauważy ustąpienie objawów. Dotyczy to wszystkich typów alergii, zarówno pokarmowych, wziewnych, np. na pyłki bądź roztocza, jak i kontaktowych na różne środki chemiczne czy kosmetyki. Sama alergia w ciąży nie szkodzi dziecku, choć oczywiście może dawać różne objawy. Kichanie czy kaszel mogą prowokować pobolewania brzucha, co często niepokoi kobiety. Wyjątek stanowi nasilona reakcja alergiczna, której mogą towarzyszyć duszność i obrzęk błon śluzowych. Zdarza się ona niezmiernie rzadko, jednak jest to jedyna forma alergii zagrażająca zdrowiu i życiu kobiety oraz dziecka.

Jak leczyć alergię u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Alergia a ciąża i karmienie piersią. Źródło: 36,6.

Należy pamiętać, że dziecku mogą zaszkodzić leki przyjmowane na alergię. Kobieta planująca ciążę powinna być w stałym kontakcie z ginekologiem i alergologiem, by wyeliminować ryzyko przyjmowania szkodliwych dla dziecka leków w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy często nie wie jeszcze, że doszło do zapłodnienia. A jest to niestety czas najintensywniejszej organogenezy płodu i ryzyko jego uszkodzenia pod wpływem stosowania niewłaściwych leków jest największe.

Objawy uczulenia w ciąży

Alergia w ciąży może mieć różną postać, podobnie jak w okresie poza ciążą. Jednak obraz kliniczny może się zmienić po zajściu w ciążę. Do najpopularniejszych postaci klinicznych alergii w ciąży należy alergia skórna, której towarzyszą miejscowe zaczerwienienie, świąd czy wysypka. Lokalizacja zmian w przypadku alergii skórnej ma niewielkie znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka. Częściej jednak może dojść do powstania kontaktowej wysypki czy wyprysku na brzuchu, ponieważ w ciąży skóra tej okolicy jest napięta, wrażliwa, bardziej podatna na uszkodzenia. W ciąży mogą też wystąpić: katar alergiczny, kaszel, łzawienie oczu, kichanie czy świst oddechowy. W zależności od przebiegu alergii i nasilenia objawów, kobieta może spróbować zaradzić alergii w warunkach domowych, czy też konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, szczególnie gdy dochodzi do pojawienia się takich objawów, jak: zaburzenia świadomości, duszność, spadek ciśnienia tętniczego czy zaburzenia rytmu serca.

Co na alergię w ciąży?

Nie wszystkie leki na alergię są wskazane w ciąży, dlatego kobiety planujące ciążę, które są zmuszone przyjmować przewlekle leki przeciwalergiczne, powinny zmodyfikować schemat leczenia w porozumieniu z ginekologiem i alergologiem. Bardzo ważne, by zmienić leki na bezpieczne do stosowania w czasie ciąży, by już w momencie zapłodnienia nie narażać płodu na teratogenne (uszkadzające) działanie leku. W czasie ciąży zdarza się, że można w ogóle zmniejszyć dawki przyjmowanych leków, czy też całkowicie je odstawić. W ciąży kobieta może bezpiecznie przyjmować leki kategorii A, ewentualnie kategorii B. Te oznaczenia znajdują się na ulotkach wszystkich leków. Absolutnie przeciwwskazane są preparaty zawierające hydroksyzynę czy feksofenadynę. Bezpieczne mogą okazać się klemastyna, loratadyna czy cetyryzyna.

Miejscowo na alergię można również stosować środki typu fenistil. Zanim jednak kobieta sięgnie po farmakologiczne rozwiązania, warto by wypróbowała suplementy diety, takie jak wapno na alergię. Są źródła podające w wątpliwość przyjmowanie wapna, gdyż jego nadmiar w organizmie może nasilać problemy z nerkami, kamicę nerkową czy powstawanie zwapnień w naczyniach łożyska. Nie ma jednak jasnych wytycznych co do tego pierwiastka, dlatego najlepiej jest zachować umiar w jego spożyciu i suplementować go doraźnie w sytuacji wystąpienia objawów alergii, a nie przewlekle przez całą ciążę. W aptekach dostępnych jest również wiele kropli do oczu czy roztworów do nosa na bazie naturalnych składników, które są bezpieczne w ciąży.

Skąd się biorą alergię? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Skąd się biorą alergie? Źródło: 36,6.

Odczulanie w czasie ciąży

Coraz popularniejsze w społeczeństwie są testy na alergię czy metody odczulania. Jednak nie są one dobrym pomysłem w czasie ciąży, szczególnie podczas pierwszego trymestru. Odczulanie polega na podaniu w pierwszej kolejności do organizmu alergenu w dużym stężeniu i dalszym zmniejszaniu dawek. Cały proces trwa kilka miesięcy. Zdarza się, że kobieta zachodzi w ciążę podczas trwania terapii odczulającej. Wtedy lekarz decyduje, czy terapia jest dokańczana czy nie. Kontynuacja i zakończenie odczulania w czasie ciąży są dopuszczalne. Natomiast przyjmuje się, że rozpoczynanie odczulania w ciąży jest absolutnie przeciwwskazane.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
270
24
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?