Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie świadczenia przysługują kobiecie w ciąży? 
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie świadczenia przysługują kobiecie w ciąży? 

Kobieta w ciąży siedzi na kozetce. Pielęgniarka mierzy ciężarnej ciśnienie.

fot. hero images / Getty Images

Kobieta w ciąży może liczyć na specjalne traktowanie. Przysługuje jej m. in. darmowe leczenie stomatologiczne, pomoc psychologa, porada położnej, darmowe badania profilaktyczne. Może także liczyć na zapomogę ze strony państwa z tytułu urodzenia dziecka. 

Kobieta ciężarna, nawet jeśli do tej pory nie miała ubezpieczenia zdrowotnego, automatycznie zostaje objęta opieką przez NFZ. Ubezpieczenie zdrowotne posiadać będzie także jej dziecko (nawet bez ubezpieczenia u rodziców) do ukończenia 18. roku życia (Art. 68 ust.3 Konstytucji).

W ciąży kobietom przysługują specjalne prawa i nie trzeba być ubezpieczoną, żeby z nich korzystać. W takiej sytuacji wypełnia się specjalne oświadczenie i okazuje dowód osobisty w rejestracji. Jakie prawa przysługują ciężarnym?

Prawa kobiet w ciąży obejmują m. in. korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej. W przypadku, gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, placówka ma obowiązek wyznaczyć inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej listy oczekujących. Termin ten nie może być odległy - świadczeniobiorca ma obowiązek wyznaczyć go w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia ciężarnej.

To podstawowe i najważniejsze prawo - dzięki niemu prowadzenie ciąży oraz wszystkie niezbędne badania są wykonywane w ramach NFZ. Fundusz szczegółowo określa, jak powinna przebiegać każda wizyta ginekologiczna w ciąży. Teoretycznie wizyt u lekarza powinno być około 10 - dwie wizyty w 1 trymestrze ciąży, trzy w 2 trymestrze ciąży i cztery wizyty u ginekologa w 3 trymestrze ciąży. Jeśli poród nie nastąpi o czasie - kolejne wizyty również są bezpłatne. Podczas pierwszej wizyty ginekolog powinien przeprowadzić dokładny wywiad chorobowy, badanie położnicze i badanie palpacyjne piersi, zmierzyć masę ciała, ciśnienie tętnicze, zalecić wykonanie obowiązkowych badań wskazanych na początku ciąży. Uwaga! Pierwsze badania powinny odbyć się do ukończenia 10. tygodnia ciąży. Niektóre z tych badań będą się powtarzać.

Polecamy: Badania krwi w ciąży – badania obowiązkowe, zalecane, genetyczne

Bezpłatne i obowiązkowe badania laboratoryjne w czasie ciąży:

 • grupa krwi i Rh,
 • morfologia krwi w ciąży,
 • badanie ogólne moczu,
 • stężenie glukozy we krwi na czczo,
 • VDRL,
 • obowiązkowe badanie w ciąży na nosicielstwo HIV i HCV,
 • badanie w ciąży w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) i różyczki,
 • cytologia w ciąży (jeżeli nie była wykonywana w ciągu ostatnich 6 miesięcy),
 • stopień czystości pochwy.

Jeśli lekarz uważa, że są niezbędne inne badania lub wizyta u innego lekarza może wystawić stosowne skierowanie. 

Badania USG w ciąży

Standardowo wykonuje się trzykrotnie badanie USG w trakcie niepowikłanej ciąży: 

 • w 11.–14. tygodniu ciąży, 
 • między 18. a 22. tygodniem,
 • między 28. a 32. tygodniem ciąży.

Wszystkie badania są bezpłatne. Badania dodatkowe, np. echo serca płodu również odbędzie się na NFZ jeśli lekarz prowadzący wystawi odpowiednie skierowanie.

Warto wiedzieć: Od którego tygodnia widać ciążę na USG? Ile razy i jak często należy robić USG w ciąży?

Badania prenatalne

Te badania przysługują ciężarnym, które spełniają pewne wymogi:

 • wiek powyżej 35 lat;
 • wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka;
 • stwierdzenie wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka;
 • stwierdzenie znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową;
 • stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG i/lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Niestety nie wszystkie badania prenatalne są refundowane przez NFZ. Polecamy: Jakie badania prenatalne zrobić po 35. roku życia? Jakie wady wykrywa badanie prenatalne z krwi?

A dentysta?

U kobiet ciężarnych NFZ refunduje w pełni leczenie stomatologiczne zębów. Już od początku ciąży można zgłosić się do placówki, która ma podpisany kontrakt z NFZ w celu odbycia wizyty. Co więcej NFZ refunduje leczenie kanałowe (endodontyczne) wszystkich zębów – także wielokanałowych. Inni pacjenci nie mogą liczyć na taki przywilej.

Insulina dla ciężarnych 

Kobietom w ciąży leczącym się za pomocą pompy insulinowej raz na miesiąc przysługuje refundacja (100 procent) 10 sztuk zestawów infuzyjnych (wkłuć) do pompy.

Pomoc prawnika - również za darmo

Kobiety w ciąży mają prawo do pomocy prawnej, ale tylko w zakresie praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych. Listę placówek, które udzielają takiej pomocy można znaleźć tutaj: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/nieodplatna-pomoc-prawna 

Psycholog i pomoc przy karmieniu piersią

Nowe standardy opieki okołoporodowej przewidują, że kobiety w ciąży mają zostać objęte pomocą psychologiczną (w przypadku podejrzenia depresji) i laktacyjną zarówno w ciąży, jak i po jej zakończeniu. Ministerstwo Zdrowia zakłada, że po porodzie matka z dzieckiem pozostaną pod opieką położnej i/lub pielęgniarki środowiskowej.

Uwaga! Jeśli kobieta jest w ciąży i ma objawy depresji (np. spadek  nastroju, odczuwa skrajne emocje, w tym smutek i lęk, jest zmęczona, zniechęcona do aktywności, brak jej energii) może się zgłosić – bez skierowania - do poradni zdrowia psychicznego. Powinna być przyjęta (w ramach NFZ) w dniu zgłoszenia lub najpóźniej w ciągu 7 dni roboczych.

Kobiety mają także prawo obejrzeć szpital wraz z salą porodową, wybrać położną jeszcze przed porodem (między 21. a 26. tygodniem ciąży), spożywać posiłki w trakcie porodu oraz być z bliską osobą nie tylko na sali porodowej, ale także w gabinecie lekarskim.

Więcej informacji o tym, co przysługuje ciężarnym znajdziecie na: https://www.gov.pl/web/zdrowie/ciaza-i-porod

Więcej o tym, jak zaplanować poród i do czego kobieta ma prawo podczas pobytu w szpitalu znajdziecie na filmie:

Ochrona w pracy

Kobieta w ciąży jest także chroniona przez prawo pracy. Jeśli wykonuje pracę zagrażającą ciąży pracodawca ma obowiązek przesunąć ją na bezpieczne stanowisko z zachowaniem dotychczasowej pensji lub w razie braku takiej możliwości - zwolnić ją z wykonywanej pracy z zachowaniem wynagrodzenia. 

Kobiety w ciąży mogą pracować w pozycji siedzącej przy obsłudze monitorów nie dłużej niż 50 minut w każdej godzinie pracy. Oznacza to, że przysługuje im 10 minut przerwy wliczanej do czasu pracy na każdą godzinę. Prace na stanowiskach z monitorami ekranowymi w łącznym czasie nie powinny przekroczyć 8 godzin na dobę.

Pracodawca ma także obowiązek zwolnić przyszłą mamę z pracy na czas badań czy wizyty u lekarza łącznie z czasem obejmującym dojazd do placówki. Jest to zwolnienie pełnopłatne.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
22
2
Polecamy
Iść czy nie iść - kiedy do ginekologa w ciąży?
Iść czy nie iść - kiedy do ginekologa w ciąży? Dzień Dobry TVN
USG w ciąży - kiedy zrobić pierwsze i jak często powtarzać?
USG w ciąży - kiedy zrobić pierwsze i jak często powtarzać? Dzień Dobry TVN
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa? TVN zdrowie
Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w opiece okołoporodowej.
Kobiety będą mogły liczyć na pomoc psychologa
Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w opiece okołoporodowej. Kobiety będą mogły liczyć na pomoc psychologa TVN zdrowie
Komentarze (3)
Justyna
W tym kraju ma się kobiety w ciąży gdzieś!!! Za wszystko płać i idź prywatnie! Te prawa to jakaś fikcja. W szpitalach nawet nie ma ginekologów na NFZ!
Czytaj całość
Anna
Dzwoniłam do kilku gabinetów ginekologicznych, mówiąc, ze jestem w ciąży (pierwsza moja ciąża), ze chce się dostać na wizytę bo to już 8 tydzień, a odpowiedź jaką usłyszałam: "za pół roku". Żadne prośby i tłumaczenie nie pomogło, nie ma numerków, jedynie prywatnie mogę się zapisać - droga przez mękę.
Czytaj całość
Katarzyna
Jestem w 5msc ciąży.szukałam
pomocy z bólem zęba. Niestety odmówiono mi w dwóch punktach NFZ. Wszystko fajnie jak nie boli, albo ma się pieniądze na leczenie prywatne,choć i to nic nie zmienia bo dla stomatologów w tych gabinetach jak widać ciąża w niczym nie przeszkadza można czekać i nie zostać przyjętym,bo nie ma czasu.
Czytaj całość
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?