Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zalety kory dębu. Nasiadówki z kory dębu na zapalenie pochwy, pęcherza i hemoroidy – jak je wykonać?
menu
Polub nas na Facebooku

Zalety kory dębu. Nasiadówki z kory dębu na zapalenie pochwy, pęcherza i hemoroidy – jak je wykonać?

kora dębu

Fot. 13-Smile / Getty Images

Nasiadówki z kory dębu to skuteczny sposób na złagodzenie dolegliwości związanych z infekcjami. Odwar działa antyseptycznie i niweluje ból, pieczenie oraz swędzenie. To szczególnie pomocne przy hemoroidach, infekcjach dróg moczowych lub pochwy.

Nasiadówki z ziół, m.in. kory dębu, wspomagają leczenie stanów zapalnych oraz zmniejszają ból. Można je stosować m.in. przy zapaleniu sromu lub pęcherza. Powinno się je wykonywać regularnie, a przy tym pamiętać o higienie okolic intymnych.

Kora dębu – zalety

Kora dębu powinna być zbierana z młodych gałązek oraz pni, zanim na drzewie rozwiną się liście. W zależności od pogody jest to koniec marca lub kwiecień. Można ją stosować po wysuszeniu w formie naparów lub nasiadówek. Ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i ściągające. Pomaga pozbyć się stanów zapalnych jamy ustnej, gardła oraz skóry. Leczy odmrożenia i oparzenia oraz różnego rodzaju egzemy. Jest polecana osobom z nadmierną potliwością i hemoroidami. Działa przeciwkrwotocznie. Może być stosowana w zatruciach pokarmowych, biegunkach, a także przy żółtaczce. Dzięki zawartości garbników zapobiega utracie elektrolitów i wody, zagęszczając masę kałową. Garbniki i saponozydy obniżają też poziom cholesterolu. Niekiedy korę dębu miesza się z innymi ziołami. Można ją znaleźć w kosmetykach do włosów przetłuszczających się oraz w płynach do higieny intymnej. Warto wiedzieć, że właściwości lecznicze ma nie tylko kora dębu, ale także jej żołędzie, liście i drewno. Zmielone żołędzie można pić w postaci kakao lub kawy. Napoje te likwidują biegunkę. Z kolei świeży liść dębu zadziała łagodząco na trudno gojącą się ranę. Przeciwwskazania do wewnętrznego stosowania odwaru z rośliny to niewydolność serca, wysokie ciśnienie, choroby zakaźne z wysoką gorączką.

Jak poradzić sobie z hemoroidami? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak poradzić sobie z hemoroidami? Źródło: Bez recepty.

Nasiadówki z kory dębu – dlaczego warto je stosować?

Korę dębu bardzo często stosuje się w formie nasiadówek. Mogą po nie sięgnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nasiadówki doskonale wspomagają m.in. leczenie farmakologiczne. Są popularną formą samoleczenia, gdyż można je z łatwością przygotować samodzielnie. To niezwykle tani środek, łatwy w przygotowaniu. Kurację za pomocą nasiadówek należy stosować od 7 do 21 dni. Zabiegi trzeba powtarzać każdego dnia, najlepiej wieczorem przed pójściem spać. Nasiadówki z kory dębu można stosować w ciąży. Warto je włączyć do pielęgnacji intymnej po porodzie. Działają przeciwzapalnie i ściągająco. Łagodzą ból i swędzenie oraz obkurczają naczynia krwionośne. Nasiadówek nie poleca się przy rozległych uszkodzeniach skóry, w tym oparzeniach.

Jak zrobić nasiadówkę z kory dębu?

Do zrobienia nasiadówki z kory dębu potrzeba 1 łyżki rozdrobnionej, wysuszonej kory i szklanki wody. Korę należy zalać wodą i gotować przez 15 minut. Następnie dobrze jest pozostawić odwar pod przykryciem na około 15 minut. Po upływie tego czasu trzeba go przecedzić, np. przez sitko. Roztwór wlewa się do bidetu z bardzo ciepłą wodą. Należy usiąść na nim i pozostać w tej pozycji przez 30 minut. Nasiadówkę z kory dębu można wykonać także w wannie. W tym celu trzeba nalać do niej około 10 cm bardzo ciepłej wody i wlać wyciąg z kory dębu. Po wejściu do wanny siada się w niej z podkurczonymi nogami.

Nasiadówki z kory dębu na zapalenie pochwy

Nasiadówki z kory dębu to skuteczny sposób na zapalenie pochwy. Objawia się ono świądem okolic intymnych oraz bólem odczuwalnym w trakcie współżycia i przy oddawaniu moczu. Pojawiają się także upławy i ból brzucha. W przypadku infekcji pochwy należy pamiętać o zachowaniu higieny intymnej i noszeniu bielizny z naturalnych materiałów, które pozawalają skórze oddychać. Nasiadówki przyspieszą proces leczniczy i złagodzą nieprzyjemne objawy takie jak świąd i bolesność.

Nasiadówki z kory dębu na zapalenie pęcherza

Stan zapalny pęcherza jest związany z bolesnością przy oddawaniu moczu, a także pieczeniem i świądem. Może przebiegać z gorączką. Zapalenie pęcherza jest chorobą wywołaną przez infekcję bakteryjną. Jej leczeniu często towarzyszy stosowanie nasiadówek z kory dębu. Ściągające, antyseptyczne działanie odwaru to doskonała metoda samoleczenia. Wspomoże terapię antybiotykową i złagodzi pieczenie oraz ból przy oddawaniu moczu. Nasiadówka złagodzi stan zapalny.

Nasiadówki z kory dębu na hemoroidy

Żylaki odbytu, zwane też guzkami krwawniczymi lub hemoroidami, są wywołane poszerzeniem sieci naczyń żylnych znajdujących się w okolicy odbytu oraz w końcowej części odbytnicy. Ich objawy to: krwawienie, pieczenie, ból i swędzenie odbytu. Aby zmniejszyć te nieprzyjemne symptomy, warto regularnie stosować nasiadówki z kory dębu. Hemoroidy staną się wtedy mniej dokuczliwe, a przestrzeganie właściwej higieny intymnej może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

Zobacz film: Syntetyczne odpowiedniki witamin. Źródło: Wiem, co jem i wiem, co kupuję

Bibliografia:

  1. Dąb - jak stosować korę dębu?
  2. Kora dębu – zioło miesiąca
  3. Kora dębu – właściwości, zastosowanie, nasiadówki z kory dębu. Na co kora dębu?
  4. Nasiadówki proste formy leczenia naturalnego
  5. Raport: Zdrowie intymne
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
119
4
Komentarze (1)
Kama1238
Infekcje intymne są ciężkie do zwalczenia - wiem o tym z doświadczenia. Sama długo szukałam dla siebie odpowiedniego preparatu. Ostatecznie zdecydowałam się na Octenisept i on naprawdę szybko przyniósł mi ulgę.
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?