Po wypiciu piwa, wina lub wódki tylko niewielka część alkoholu zostaje wydalona z moczem lub w wydychanym powietrzu. Pozostały alkohol rozkłada się w organizmie – początek tego procesu jest równoznaczny z początkiem trzeźwienia. Pierwszym produktem rozkładu alkoholu jest aldehyd octowy, który jest znacznie bardziej szkodliwy dla organizmu niż sam etanol. To właśnie ten związek odpowiedzialny jest w dużej mierze za dolegliwości związane z kacem. Co prawda w dalszej kolejności jest on przetwarzany w niegroźny kwas octowy, jednak potrzebny jest do tego glutation – związek chemiczny znajdujący się w wątrobie. Po spożyciu dużej ilości etanolu jego rezerwy szybko się kończą. Nie bez znaczenia jest też moczopędne działanie alkoholu. Wpływ na wystąpienie dolegliwości mają również znajdujące się trunkach alkohole inne niż etanol: propanole, glikole, a także minimalne ilości metanolu oraz inne związki, np. aceton i taniny.
Objawy kaca
Do objawów kaca należą:
- złe samopoczucie, zmęczenie i problemy z koncentracją,
-
ból głowy,
- wrażliwość na światło i dźwięk,
-
biegunka,
- utrata apetytu,
- drżenie,
-
mdłości, czasem kończące się wymiotami,
- przyspieszona praca serca i podniesione ciśnienie,
- bezsenność.
Do najczęstszych objawów kaca należy ból głowy i zmęczenie. Pozostałe zależą od ilości i rodzaju wypitego alkoholu lub są kwestią indywidualną.
Krążący we krwi alkohol hamuje wydzielanie wazopresyny – hormonu, który odpowiada za zatrzymywanie wody w organizmie. Z tego powodu wydalanie moczu po alkoholu jest częstsze niż po innych napojach, co może prowadzić do odwodnienia. Jego objawem jest m.in. poczucie suchości w ustach. Odwodnienie mózgu powoduje jego obkurczanie, przez co naciągane są tkanki łączące go z czaszką. Efektem tego jest ból głowy. Czasami osobom na kacu dokuczają wymioty, które są wywołane podrażnieniami żołądka. Organizm pozbywa się w ten sposób nadmiaru nagromadzonych toksyn.
Zobacz także: Detoksykacja alkoholowa czyli odtrucie alkoholowe - jak przeprowadzić naturalny detoks?
Skutki spożycia alkoholu potęguje picie go na pusty żołądek, brak snu, ogólny zły stan zdrowia i wcześniejsze przyjmowanie zbyt małej ilości płynów (bezalkoholowych!).
Co jest dobre na kaca?
Częste opróżnianie pęcherza powoduje wypłukiwanie z organizmu elektrolitów. Są one potrzebne m.in. do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i pracy mięśni. Ich niski poziom również powoduje bóle głowy, a także zaburzenia koncentracji. Z tego względu do leczenia kaca nadadzą się preparaty zawierające potas, sód i magnez oraz napoje izotoniczne. Etanol przyczynia się również do wypłukiwania witamin (w tym witaminy B i C), dlatego dobrze, by i one znalazły się w składzie przyjmowanych środków. Te ostatnie dodatkowo pomagają pozbyć się nagromadzonych w organizmie toksyn. Osłabienie organizmu po piciu alkoholu jest spowodowane m.in. wydaleniem sporych ilości glukozy, dlatego w stosowanych preparatach dobrze jest uwzględnić także jej zawartość.
Domowe sposoby na kaca
Tuż po spożyciu alkoholu najlepiej jest wypić dwie szklanki wody – pomogą one złagodzić skutki porannego odwodnienia. Dodanie do niej soli uzupełnia niedobór sodu, a cukru – braki glukozy. Moczopędne działanie alkoholu niwelują banany dzięki dużej zawartości potasu.
Innym dobrym sposobem na zwalczenie kaca są jajka – można je zjeść na śniadanie gotowane lub w jajecznicy. Oprócz kalorii dostarczają one cysteiny, która wspomaga syntezę glutationu – związku chemicznego unieszkodliwiającego wolne rodniki, wydzielające się w wyniku rozkładu alkoholu. Ze względu na antyoksydacyjne właściwości w pozbyciu się ich może pomóc także miód. Inne toksyny powstałe podczas tego procesu niwelowane są przez soki owocowe – zwłaszcza z cytryny. Dzieje się tak dzięki obecnej w ich składzie fruktozie. Oprócz tego dostarczają one witamin i składników odżywczych wypłukanych z organizmu podczas wzmożonego oddawania moczu.
Panuje powszechne przekonanie, że dobrą metodą na kaca jest kubek czarnej kawy. Rzeczywiście, zawarta w niej kofeina pomaga złagodzić ból głowy i wzmacnia osłabioną koncentrację. Z drugiej strony kawa ma też działanie moczopędne, co może przyczyniać się do dalszego wypłukiwania elektrolitów. Podobne skutki może dać picie herbaty czy sody oczyszczonej. Odradza się również spożywanie napojów energetyzujących.