Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym są guzki krwawnicze odbytu? Przyczyny i leczenie farmakologiczne hemoroidów
menu
Polub nas na Facebooku

Czym są guzki krwawnicze odbytu? Przyczyny i leczenie farmakologiczne hemoroidów

hemoroidy

Fot.: ruigsantos / stock.adobe.com

Guzki krwawnicze odbytu to właściwa nazwa hemoroidów. Powstają zwłaszcza u osób, które stosują nieprawidłową dietę i prowadzą siedzący tryb życia. Dają o sobie znać poprzez świąd i pieczenie, a niekiedy również krwawienie z okolic odbytu.

Guzki krwawnicze odbytu powstają w wyniku poszerzenia naczyń żylnych w obrębie odbytnicy oraz zwiększenia się ciśnienia krwi wewnątrz nich. Na pewnym etapie hemoroidy mogą wymagać leczenia operacyjnego. Związane z nimi dolegliwości można złagodzić maściami i przy pomocy czopków.

Zobaczcie, jak nie dopuścić do powstania hemoroidów:

Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć hemoroidów? Źródło: 36,6

Guzki krwawnicze odbytu – ICD 10

Guzki krwawnicze odbytu w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD 10 mają symbol I84. Pod oznaczeniem I kryją się choroby układu krążenia, natomiast sama liczba 84 w przypadku guzków krwawniczych odbytu dzieli się na kilka innych podpunktów, które charakteryzują poszczególne warianty choroby:

  • I84.1 – wewnętrzne z innymi powikłaniami,
  • I84.2 – wewnętrzne bez powikłań,
  • I84.3 – zewnętrzne zakrzepowe,
  • I84.4 – zewnętrzne z innymi powikłaniami,
  • I84.5 – zewnętrzne bez powikłań,
  • I84.6 – pozostałość skórna pochodzenia krwawniczego (odbytu lub odbytnicy),
  • I84.7 – nieokreślone guzy zakrzepowe,
  • I84.8 – nieokreślone guzy z innymi powikłaniami,
  • I84.9 – nieokreślone guzy bez powikłań.

Według innego podziału guzki dzielą się na 4 stopnie:

  • guzki krwawnicze I stopnia – uwidaczniają się wyłącznie w badaniu anoskopowym,
  • guzki krwawnicze II stopnia – uwalniają się z kanału odbytu podczas parcia, natomiast po zakończeniu wypróżnienia wracają do naturalnego umiejscowienia,
  • guzki krwawnicze III stopnia – wypadają z kanału odbytu w czasie parcia, wymagają odprowadzenia do naturalnej pozycji,
  • guzki krwawnicze IV stopnia – nie da się ich odprowadzić samodzielnie, występują z zakrzepami, obrzękami i martwicą.

Guzki krwawnicze odbytu – charakterystyka

Guzki krwawnicze są strukturami naczyniowymi umiejscowionymi w kanale odbytu. Ich zadaniem jest ułatwienie kontroli podczas oddawania stolca. Problematyczny jest ich stan patologiczny zwany hemoroidami lub chorobą hemoroidalną. W takim przypadku stają się one nabrzmiałe, czemu towarzyszy im także stan zapalny.

Choroba związana z hemoroidami ma różne objawy. Zarówno postać, jak i stopień ich nasilenia zależą od tego, czy obecne są hemoroidy zewnętrzne czy wewnętrzne.

W przypadku hemoroidów zewnętrznych objawów jest zazwyczaj niewiele. Jednymi z najbardziej dotkliwych w ich przypadku jest uciążliwy i silny ból w okolicy odbytu połączony z obrzękiem, jeśli wystąpi zakrzep. Wewnętrzne guzki krwawnicze odbytu natomiast dają dolegliwości takie jak bezbolesne krwawienie z odbytu, najczęściej podczas wypróżnień bądź bezpośrednio po nich.

Wśród przyczyn powstawania choroby związanej z guzkami krwawniczymi odbytu wyróżnia się głównie zaparcia oraz inne czynniki, które powodują wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Z hemoroidami zmagają się często kobiety w ciąży oraz osoby, które przez siedzący tryb życia wywołany m.in. pracą biurową lub długim podróżowaniem nie prowadzą regularnej aktywności fizycznej. Guzki powstają także czasami w wyniku jazdy na rowerze lub jazdy konnej oraz związanych z tym urazów okolicy odbytnicy.

Skąd się biorą hemoroidy? Zobaczcie:

Zobacz film: Skąd się biorą hemoroidy? Źródło: 36,6

Jakie objawy dają guzki krwawnicze odbytu?

Z guzkami krwawniczymi odbytu najczęściej ma się do czynienia w przypadku wystąpienia kilku charakterystycznych objawów. Należą do nich: swędzenie odbytu, śladowe ilości krwi podczas wypróżnień (widoczne na papierze toaletowym) i uczucie niepełnego wypróżnienia. Może wystąpić podrażnienie śluzówki i pojawić się specyficzna wydzielina – to z kolei prowadzi do stanu zapalnego. Guzki mogą być wyczuwalne przy dotyku.

Guzki krwawnicze odbytu – diagnostyka i leczenie

Diagnostykę guzków przeprowadza proktolog. Badana osoba musi przybrać pozycję leżącą lub klęczącą z łokciami podpartymi na kozetce. Lekarz dokonuje rozpoznania przy pomocy palca, a pełny obraz choroby daje badanie wziernikiem.

Leczenie guzków krwawniczych odbytu w niewielkim stadium rozwoju polega na wprowadzeniu do codziennego jadłospisu większej liczby produktów bogatych w błonnik. Znajduje się on w kaszach, ryżu, żytnim pieczywie oraz wielu warzywach i owocach. Wskazane jest także picie 2 litrów wody dziennie, aby uniknąć odwodnienia. Ważna jest przy tym regularna aktywność fizyczna.

Cięższe postacie guzków, które pojawiają się mimo leczenia zachowawczego, wymagają bardziej inwazyjnych metod leczenia. Jednym z takich zabiegów jest ich podwiązanie, które jest stosowane w hemoroidach II, III i IV stopnia. Elastyczna gumka zakładana jest na wewnętrzny żylak w celu odcięcia dopływu krwi. Inną formą leczenia jest skleroterapia, która polega na wstrzyknięciu środka, który zamyka ściany naczynia krwionośnego i powoduje skurczenie się guzka. Poważniejsze metody chirurgiczne stosowane są, kiedy te proste zabiegi nie dają rezultatów.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
189
11
Polecamy
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Przyczyny, objawy oraz domowe metody leczenia zakrzepicy żylaków odbytu
Przyczyny, objawy oraz domowe metody leczenia zakrzepicy żylaków odbytu TVN zdrowie
Hemoroidy wewnętrzne:
objawy i leczenie guzków krwawniczych, profilaktyka
Hemoroidy wewnętrzne: objawy i leczenie guzków krwawniczych, profilaktyka TVN zdrowie
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność?
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność? Dzień Dobry TVN
Komentarze (9)
Monika
A oprócz samych ziół warto wdrożyć może jakieś maści lub coś takiego, bo te guzki krwawnicze to nic innego jak hemoroidy nie?
Czytaj całość
Weronika
Kupiłam sobie w internecie mieszankę procto vitale, gdzie jest zestaw różnych ziół, które wspomagają trawienie i działają rozkurczająco i dodatkowo mają właśnie sporo błonnika. Poza tym staraj się trzymać jeszcze dietę, bo to też jest kluczowe.
Czytaj całość
Ula
No to w takim razie spróbuję, bo nie widzi mi się żadna operacja po tym co przeczytałam.. oj nie. A jak suplementujesz ten błonnik?
Czytaj całość
Weronika
Operacja to ostateczność według mnie. Ja byłam na usg i wyszło, że w moich jelitach jest zbyt dużo gazów, które powodują zaparcia. Lepsza dieta, suplementacja ziołami i teraz jest serio znacznie lepiej
Czytaj całość
Ula
Mnie strasznie przeraziły wszystkie artykuły odnoszące się do operacji, bo większość kobiet skarżyła się na bardzo duży ból i dyskomfort zaraz po, który trwał dosyć długi okres czasu. Mam pytanie, kiedy jest szansa jeszcze załatwić sprawę samą dietą i aktywnością, a kiedy tego typu rzeczy nie działają i należy udać się do specjalisty?
Czytaj całość
leonka
ostatnio czuję świad i pieczenie przy wypróżnianiu, boję się że to mogą być właśnie żylaki odbytu, zastanawiam się czy zacząć pić takie ziółka co piszecie czy do lekarza najpierw? nic ogólnie tam z tyłu nie czuję ale już jak się naczytałam mam wrażenie ze sama się nakręcam, dodatkowo u mnie dochodzi siedzący tryb życia wiec jestem powiedzmy w grupie ryzyka
Czytaj całość
ewelina
warto, bo ja sama też piłam zioła przy hemoroidach i serio szybko je wyleczyłam. U mnie sie sprawdzila akurat mieszanka z prawoślazem, szałwią, rdestem ptasim i skrzypem.
Czytaj całość
katarzyna89
Na pewno byloby warto, tak samo jak diete zeby nawet potem nie bylo nawrotow.
Czytaj całość
Tonya
Oprocz blonnika i wody to chyba tez warto dorzucic do diety ziola kjtore dzialaja od wewnatrz przeciwzapalnie na żylaki odbytu, no nie?
Czytaj całość
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie