Guzki krwawnicze odbytu powstają w wyniku poszerzenia naczyń żylnych w obrębie odbytnicy oraz zwiększenia się ciśnienia krwi wewnątrz nich. Na pewnym etapie hemoroidy mogą wymagać leczenia operacyjnego. Związane z nimi dolegliwości można złagodzić maściami i przy pomocy czopków.
Zobaczcie, jak nie dopuścić do powstania hemoroidów:
Guzki krwawnicze odbytu – ICD 10
Guzki krwawnicze odbytu w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD 10 mają symbol I84. Pod oznaczeniem I kryją się choroby układu krążenia, natomiast sama liczba 84 w przypadku guzków krwawniczych odbytu dzieli się na kilka innych podpunktów, które charakteryzują poszczególne warianty choroby:
- I84.1 – wewnętrzne z innymi powikłaniami,
- I84.2 – wewnętrzne bez powikłań,
- I84.3 – zewnętrzne zakrzepowe,
- I84.4 – zewnętrzne z innymi powikłaniami,
- I84.5 – zewnętrzne bez powikłań,
- I84.6 – pozostałość skórna pochodzenia krwawniczego (odbytu lub odbytnicy),
- I84.7 – nieokreślone guzy zakrzepowe,
- I84.8 – nieokreślone guzy z innymi powikłaniami,
- I84.9 – nieokreślone guzy bez powikłań.
Według innego podziału guzki dzielą się na 4 stopnie:
-
guzki krwawnicze I stopnia – uwidaczniają się wyłącznie w badaniu anoskopowym,
-
guzki krwawnicze II stopnia – uwalniają się z kanału odbytu podczas parcia, natomiast po zakończeniu wypróżnienia wracają do naturalnego umiejscowienia,
-
guzki krwawnicze III stopnia – wypadają z kanału odbytu w czasie parcia, wymagają odprowadzenia do naturalnej pozycji,
-
guzki krwawnicze IV stopnia – nie da się ich odprowadzić samodzielnie, występują z zakrzepami, obrzękami i martwicą.
Guzki krwawnicze odbytu – charakterystyka
Guzki krwawnicze są strukturami naczyniowymi umiejscowionymi w kanale odbytu. Ich zadaniem jest ułatwienie kontroli podczas oddawania stolca. Problematyczny jest ich stan patologiczny zwany hemoroidami lub chorobą hemoroidalną. W takim przypadku stają się one nabrzmiałe, czemu towarzyszy im także stan zapalny.
Choroba związana z hemoroidami ma różne objawy. Zarówno postać, jak i stopień ich nasilenia zależą od tego, czy obecne są hemoroidy zewnętrzne czy wewnętrzne.
W przypadku hemoroidów zewnętrznych objawów jest zazwyczaj niewiele. Jednymi z najbardziej dotkliwych w ich przypadku jest uciążliwy i silny ból w okolicy odbytu połączony z obrzękiem, jeśli wystąpi zakrzep. Wewnętrzne guzki krwawnicze odbytu natomiast dają dolegliwości takie jak bezbolesne krwawienie z odbytu, najczęściej podczas wypróżnień bądź bezpośrednio po nich.
Wśród przyczyn powstawania choroby związanej z guzkami krwawniczymi odbytu wyróżnia się głównie zaparcia oraz inne czynniki, które powodują wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Z hemoroidami zmagają się często kobiety w ciąży oraz osoby, które przez siedzący tryb życia wywołany m.in. pracą biurową lub długim podróżowaniem nie prowadzą regularnej aktywności fizycznej. Guzki powstają także czasami w wyniku jazdy na rowerze lub jazdy konnej oraz związanych z tym urazów okolicy odbytnicy.
Skąd się biorą hemoroidy? Zobaczcie:
Jakie objawy dają guzki krwawnicze odbytu?
Z guzkami krwawniczymi odbytu najczęściej ma się do czynienia w przypadku wystąpienia kilku charakterystycznych objawów. Należą do nich: swędzenie odbytu, śladowe ilości krwi podczas wypróżnień (widoczne na papierze toaletowym) i uczucie niepełnego wypróżnienia. Może wystąpić podrażnienie śluzówki i pojawić się specyficzna wydzielina – to z kolei prowadzi do stanu zapalnego. Guzki mogą być wyczuwalne przy dotyku.
Guzki krwawnicze odbytu – diagnostyka i leczenie
Diagnostykę guzków przeprowadza proktolog. Badana osoba musi przybrać pozycję leżącą lub klęczącą z łokciami podpartymi na kozetce. Lekarz dokonuje rozpoznania przy pomocy palca, a pełny obraz choroby daje badanie wziernikiem.
Leczenie guzków krwawniczych odbytu w niewielkim stadium rozwoju polega na wprowadzeniu do codziennego jadłospisu większej liczby produktów bogatych w błonnik. Znajduje się on w kaszach, ryżu, żytnim pieczywie oraz wielu warzywach i owocach. Wskazane jest także picie 2 litrów wody dziennie, aby uniknąć odwodnienia. Ważna jest przy tym regularna aktywność fizyczna.
Cięższe postacie guzków, które pojawiają się mimo leczenia zachowawczego, wymagają bardziej inwazyjnych metod leczenia. Jednym z takich zabiegów jest ich podwiązanie, które jest stosowane w hemoroidach II, III i IV stopnia. Elastyczna gumka zakładana jest na wewnętrzny żylak w celu odcięcia dopływu krwi. Inną formą leczenia jest skleroterapia, która polega na wstrzyknięciu środka, który zamyka ściany naczynia krwionośnego i powoduje skurczenie się guzka. Poważniejsze metody chirurgiczne stosowane są, kiedy te proste zabiegi nie dają rezultatów.