Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroby odbytu u dzieci, kobiet i mężczyzn. Jaki lekarz się nimi zajmuje?
menu
Polub nas na Facebooku

Choroby odbytu u dzieci, kobiet i mężczyzn. Jaki lekarz się nimi zajmuje?

NAN

Fot: Bits and Splits / fotolia.com

Choroby odbytu mogą mieć różne objawy, a najczęstsze dolegliwości to ból, krwawienia, świąd lub zaburzenia rytmu wypróżnień. Tego typu problemów nie należy bagatelizować, ponieważ niekiedy prowadzą do poważnych zaburzeń. Jeśli wystąpią, należy się skierować do lekarza proktologa.

Choroby odbytu dotyczą miejsca, w którym kończy się przewód pokarmowy i przez który wydalany jest stolec. Prawidłowo funkcjonujący odbyt, połączony około czterocentymetrowym kanałem z odbytnicą, zamykają dwa pasma otaczających go mięśni – zwieraczy: zewnętrzny i wewnętrzny. Pierwszy jest zależny od woli człowieka, wewnętrzny ulega rozluźnieniu tylko pod wpływem autonomicznego układu nerwowego.

Choroby odbytu – jaki lekarz się nimi zajmuje?

Choroby odbytu i związane z nimi dolegliwości bywają bardzo uciążliwe, a mimo to wiele osób zwleka z wizytą u specjalisty. Niektórzy uznają tego typu problemy za zbyt wstydliwe, inni nie wiedzą, jaki lekarz zajmuje się chorobami odbytu i zanim do niego trafią, schorzenie przybiera zaawansowaną postać. Choroby odbytu, odbytnicy oraz jelita grubego, zarówno stany zapalne, jaki i nowotwory, to domena proktologa, i to do niego należy się skierować, gdy pojawią się niepokojące objawy.

Choroby odbytu u dzieci

Choroby odbytu u dzieci są dość powszechnym zjawiskiem. Gdy występuje jego świąd, dziecko jest pobudzone i nie ma apetytu, jest to zwykle symptom owsicy, czyli zakażenia owsikami ludzkimi – najbardziej znanym typem pasożytów, których jaja dostaną się do organizmu. Do zakażenia najczęściej dochodzi przez kontakt z zakażonymi przedmiotami lub osobą, dlatego konieczne jest częste mycie rąk.

Gdy w stolcu dziecka widać niewielką ilość krwi, może to świadczyć o obecności tzw. szczeliny odbytu. Zwykle towarzyszą jej długotrwałe zaparcia. Krwawienie z odbytu, przy równoczesnej biegunce, bywa natomiast objawem infekcji.

Objawy chorób odbytu

Najczęstszym schorzeniem dotyczącym odbytu są hemoroidy, zwane również żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi. Ryzyko rozwoju hemoroidów zwiększa się w ciąży, dolegliwościom sprzyja również siedzący tryb życia, otyłość, kłopoty z układem krążenia, skłonność do zaparć, noszenie bielizny wykonanej ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza, tkanin, a także podrażnienie skóry wywołane zbyt intensywnym wycieraniem odbytu papierem toaletowym.

Hemoroidom towarzyszy niekiedy ostry ból, szczególnie podczas oddawania stolca, a także pojawiające się w nim ślady krwi – efekt obrzęku i pękania żylaków. Podobne objawy mają inne choroby odbytu, np.:

  • szczeliny odbytu – niewielkie rozdarcia błony śluzowej, zwykle powstałe na skutek oddawania twardych stolców w czasie zaparć;
  • ropień odbytu – powstały zazwyczaj na skutek zakażenia bakteryjnego, zwiastuje go silny ból i obrzęk okolic odbytu;
  • choroba Crohna – zapalne schorzenie układu pokarmowego;
  • uchyłkowatość esicy – dotyczy niemal połowy populacji po 60. roku życia, u około 20% rozwijająca się w objawową chorobę uchyłkową, niekiedy występuje też ostre zapalenie uchyłków, przebiegające z zaparciami, gorączką, utratą apetytu i bólem w dole brzucha.

Dość powszechną przypadłością jest też wypadanie odbytnicy, sześciokrotnie częstsze u kobiet niż mężczyzn, zazwyczaj po 70. roku życia. Do wypadania odbytnicy dochodzi najczęściej podczas defekacji; wypadanie ustępuje niekiedy samoistnie lub też może skłaniać do ręcznego mu zapobiegania. Dolegliwości zazwyczaj towarzyszą zaparcia lub nietrzymanie stolca. Chorzy skarżą się też na obecność guza w okolicy odbytu, krwawienia z odbytnicy i trudności w zachowaniu właściwej higieny.

W leczeniu hemoroidów i wielu innych chorób odbytu stosuje się środki przeciwbólowe i przeciwświądowe w postaci czopków, aerozoli, kremów czy maści. W przypadku utrzymujących się zaparć zalecane są preparaty zmiękczające stolec.

Choroby odbytu u mężczyzn

Choroby odbytu u mężczyzn często wywołują poważniejsze konsekwencje, ponieważ zwykle są rozpoznawane bardzo późno, co wiąże się m.in. z męską niechęcią do badań kontrolnych i wizyt u lekarza.

Częstość występowania raka odbytu wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach, co w dużej mierze jest wiązane z liberalizacją zachowań seksualnych i szerzącymi się zakażeniami wirusami HPV (Human papilloma virus), uznawanymi za główny czynnik etiologiczny nowotworów odbytu i narządów moczowo-płciowych. Najbardziej narażeni na zachorowanie są HIV-dodatni homoseksualiści uprawiający bierne stosunki analne. Rozwojowi komórek nowotworowych sprzyjają również przewlekłe schorzenia: przetoki okołoodbytowe, szczeliny odbytu i nawracające okołoodbytowe zmiany ropne.

Najpowszechniejszym objawem raka są krwawienia z odbytu. Chorobę zwiastuje również wyczuwalny lub widoczny guz w tej okolicy. Często występuje też świąd, pieczenie i uczucie dyskomfortu. To sprawia, że choroba jest rozpoznawana zbyt późno, ponieważ bywa mylona z hemoroidami czy innymi łagodnymi schorzeniami odbytu.

W leczeniu raka odbytu zwykle stosuje się chemio- i radioterapię. Niekiedy dopuszcza się także miejscowe wycięcie małych zmian nowotworowych, nieprzekraczających 3–4 cm średnicy.

Bibliografia:

1. http://www.czelej.com.pl/images/choroba%20uchylkowa.pdf,

2. http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2014/08/pnm_2013_572-576.pdf.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
75
7
Polecamy
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, a jak u kobiet?
Jakie są sposoby jej leczenia?
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, a jak u kobiet? Jakie są sposoby jej leczenia? Dzień Dobry TVN
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Czym jest krwawienie z odbytu?
Jakie może oznaczać choroby?
Czym jest krwawienie z odbytu? Jakie może oznaczać choroby? TVN zdrowie
Hemoroidy – jak się ich pozbyć domowymi sposobami, a kiedy nie obejdzie się bez chirurga
Hemoroidy – jak się ich pozbyć domowymi sposobami, a kiedy nie obejdzie się bez chirurga TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?