Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krew w kale u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy. Jakie badania wykonać?
menu
Polub nas na Facebooku

Krew w kale u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy. Jakie badania wykonać?

Kobieta w czerwonej sukience trzyma się za pośladki

Fot: Adiano / fotolia.com

Krew w kale jest objawem, który należy skonsultować ze specjalistą. Może mieć wiele przyczyn, z których większość to groźne dla zdrowia stany chorobowe, ale tylko lekarz może je określić. Krew w kale może mieć różną formę, częstotliwość występowania i natężenie. 

Jeśli w stolcu, na papierze toaletowym, bieliźnie bądź w toalecie zauważy się krew, trzeba udać się do specjalisty. Obojętne, czy jest to świeża krew, czy stolec ma smolistą barwę, czy może występują tylko skrzepy krwi. Krew w kale zarówno u dzieci, jak i dorosłych zwiastuje poważny stany chorobowe. W wielu przypadkach konieczna jest interwencja medyczna.

Co oznacza krew w kale u dorosłych? Przyczyny

Krew w kale u dorosłych może pojawić się z wielu przyczyn. Zawsze jest objawem, który powinien budzić niepokój i którego nie należy jednak bagatelizować. Krew w stolcu może mieć swoją najczęstszą przyczynę w przypadłości, jaką jest choroba hemoroidalna. Guzki krwawnicze odbytu mogą być powiększone (przekrwione) ze względu na zaparcia, biegunki bądź poważniejsze stany, tj. marskość wątroby. Krew w kale wynikająca z tej przyczyny jest świeża i czerwona – zwykle może pojawiać się w niewielkiej ilości w muszli klozetowej, na papierze bądź może powlekać pasmami krwi stolec. 

Zobacz też: Choroby jelit - objawy i przyczyny

Jeśli krew jest ciemna, a barwa stolca smolista, oznacza to przyczynę inną niż hemoroidy. Najczęściej tego typu kał występuje podczas krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, gdyż wtedy krew pod wpływem kwasu żołądkowego ulega strawieniu. Najczęściej taka krew w kale może być oznaką zmian naczyniowych, takich jak żylaki przełyku, wrzody i inne stany zapalne błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. 

Kolejną przyczyną jest choroba Leśniowskiego-Crohna, czyli nieswoiste zapalenie jelit dotyczące również żołądka, przełyku, przewodu pokarmowego, a nawet ust. Krew w stolcu osób chorych pojawia się wraz ze śluzem, a także z biegunkami, bólem brzucha i wzdęciami. Dodatkowo krwiste stolce pojawiają się we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. W trakcie tego stanu chorobowego osoby chore bardzo często wypróżniają się, co jest związane ze zmianami zapalnymi w odbytnicy. W konsekwencji często oddawane stolce mogą zawierać krew. 

Nierzadko oprócz krwi w kale pojawiają się także śluz i ropa. Krew w kale może sugerować także bardzo niebezpieczne stany chorobowe, takie jak nowotwór jelita grubego, i być związana z występującymi w nim zmianami złośliwymi w odbytnicy i kanale odbytu. Zmiany te wywołują krwawienie, przez co w stolcu, a także na papierze toaletowym i bieliźnie, pojawia się krew. Taki sam objaw będzie przyczyną polipów jelita grubego, z których ostatecznie powstaje ten nowotwór. W tym przypadku częściej jednak będzie występowała krew utajona w kale. Krwisty kał może pojawiać się także w przebiegu infekcji bakteryjnych. Wówczas stolce oddawane są często i mają raczej formę wodnistą (tzw. biegunka).

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Krew w kale u dziecka i niemowlaka – przyczyny

Krew w kale u dziecka i niemowlaka zawsze budzi niepokój rodziców. Nie zawsze musi mieć groźną przyczynę występowania, jednak wszystko zależy od tego, czy stolec ma prawidłową formę, jaka ilość krwi występuje w kale oraz czy dziecko ma jakieś objawy towarzyszące. Bardzo często zabarwienie kału ma związek z pożywieniem, np. po zjedzeniu dużej ilości buraków, pomidorów bądź czerwonych owoców.

Krew w kale u dzieci i niemowląt najczęściej pojawia się w wyniku szczeliny odbytu, tzn. pęknięcia błony śluzowej. Inne przyczyny występowania to: zakażenia bakteryjne, urazy okolic odbytu, alergie i nietolerancje pokarmowe oraz wgłobienie i zdwojenie jelit. Ponadto krew w kale u dziecka i niemowlęcia występuje w chorobie Leśniowskiego-Crohna, a także podczas krwawienia z żołądka, przełyku i jelita grubego.

Jak wygląda krew w kale? Objawy

Należy pamiętać, że krew w kale nigdy nie jest prawidłowym objawem. Jeśli występuje, to może mieć różną postać. W stolcu może występować:

  • świeża krew w kale, o jasnoczerwonej barwie,
  • w formie pasemek krwi na stolcu,
  • jako strzępy krwi,
  • jako czarne kropki,
  • w formie czarnego bądź smolistego stolca,
  • jako krew utajona – stolec zawiera krew, ale nie widać jej gołym okiem.

Krew w kale – jakie badania wykonać?

Krwiste stolce powinny być każdorazowo skonsultowane ze specjalistą. Aby poznać przyczynę, lekarz przeprowadzi badanie fizykalne – najczęściej na początku palpacyjne bądź za pomocą dodatkowo wziernika ocenia okolice odbytu. Jeśli wygląd odbytu jest odpowiedni, zlecana jest diagnostyka, m.in. morfologia krwi z rozmazem, badanie na krew utajoną. Wykonywane są także badania endoskopowe – przełyku, żołądka i dwunastnicy (panendoskopia), a także jelita grubego (kolonoskopia). Może zaistnieć także potrzeba wykonania takich badań jak laparotomia, enteroskopia oraz angiografia. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
111
11
Polecamy
Krew z odbytu u dzieci i dorosłych – co oznacza taki stan?
Krew z odbytu u dzieci i dorosłych – co oznacza taki stan? TVN zdrowie
Jak wygląda biegunka u niemowlaka?
Co podać, jakie są objawy i przyczyny?
Jak wygląda biegunka u niemowlaka? Co podać, jakie są objawy i przyczyny? Dzień Dobry TVN
Czarny stolec u dziecka i dorosłego:
czy zawsze świadczy o patologii?
Czarny stolec u dziecka i dorosłego: czy zawsze świadczy o patologii? TVN zdrowie
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?