Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wygląd cery zależy od diety. Lista polecanych i zakazanych produktów
menu
Polub nas na Facebooku

Wygląd cery zależy od diety. Lista polecanych i zakazanych produktów

Uśmiechnięta kobieta jedząca sałatkę.

Fot. PeopleImages / Getty Images

Pielęgnacja cery zazwyczaj kojarzy się z sięganiem po różnego rodzaju preparaty, które mają na celu nawilżyć, odżywić czy uelastycznić skórę twarzy. W pewnym stopniu kosmetyki mogą poprawić wygląd cery, jednak skóra wygląda najlepiej, gdy jest dobrze odżywiona od środka. Dieta powinna być bogata w pełnowartościowe produkty, witaminy i minerały. Produkty wysoko przetworzone, węglowodany proste czy nasycone kwasy tłuszczowe, mogą wywołać stany zapalne i zmiany trądzikowe.

Czego potrzebuje skóra?

Witamina A - jest niezbędna do utrzymania prawidłowego stanu nabłonka. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, przyśpiesza gojenie się ran, sprzyja leczeniu trądziku i łuszczycy. Niedobór witaminy A sprawia, że skóra jest sucha, szorstka i pojawia się łojotok.

Witaminy z grypy B – są rozpuszczalne w wodzie, organizm nie może ich magazynować, dlatego muszą być regularnie dostarczane. Niedobór witamin z grupy B objawia się pękaniem skóry, pojawiają się stany zapalne, wypryski i łojotok, skóra może się łuszczyć.

Witamina C – uczestniczy w wielu procesach metabolicznych oraz przyczynia się do tworzenia kolagenu, co jest ważne w procesie odnowy komórek i tkanek. Przyśpiesza gojenie się ran i oparzeń, hamuje efekty nadmiernego opalania, zmniejsza pojawienie się objawów alergii. Witamina C poprawia stan naczyń krwionośnych, dlatego wzmacnia naczynka, które mają skłonność do pękania. Nadaje skórze świeżość i blask.

Witamina E – jest silnym antyoksydantem, który m.in. zapobiega utlenianiu się witaminy A i kwasów tłuszczowych. Witamina E jest nazywana „witaminą młodości”, gdyż opóźnia starzenie się skóry, wygładza ją i uelastycznia, nawilża oraz pomaga w likwidowaniu tzw. starczych plam. Wykorzystywana jest w leczeniu trądziku oraz łojotokowego zapalenia skóry. Niedobór witaminy E sprawia, że skóra jest sucha i spierzchnięta, a na dłoniach pojawiają się objawy starzenia np. starcze plamy na twarzy i dłoniach.

Cynk – pełni bardzo ważną rolę w syntezie białek i węglowodanów. Cynk poprawia ogólny wygląd skóry i koloryt, reguluje pracę gruczołów łojowych. Co więcej, opóźnia pojawienie się pierwszych zmarszczek. Cynk również przywraca odpowiednie pH skóry.

Krzem – bierze udział w syntezie kolagenu, odpowiada za elastyczność i sprężystość skóry. Stosowany jest w kosmetykach dla cery dojrzałej, ponieważ opóźnia procesy starzenia i zapobiega przesuszaniu się skóry. Krzem jest również skuteczny przy cerze trądzikowej, reguluje wydzielanie sebum, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych i trądziku różowatego. Głównym jego źródłem jest napar z pokrzywy, skrzypu polnego lub mniszka lekarskiego.

Siarka – wchodzi w skład aminokwasów i witamin oraz bierze udział w tworzeniu keratyny (główny budulec włosów i paznokci). Siarka stosowana jest w leczeniu trądziku i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.

Nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) – szczególnie zalecane dla cery suchej i łuszczącej się. NNKT nawilżają skórę, nadają jej elastyczności i sprawiają, że jest mniej wrażliwa na zmiany alergiczne. U osób ze skórą stopową zmniejsza świąd i suchość skóry.

Co jeść, aby nasza skóra była dobrze odżywiona? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Co jeść, aby mieść zdrową i piękną skórę? Źródło: Stylowy Magazyn

Jakie produkty należy wprowadzić do diety?

  • warzywa – papryka (czerwona, żółta i zielona), marchewka, brokuły, brukselka, szparagi, zielone oliwki, ogórki, kalafior, sałata rzymska, rzodkiewki, szpinak, pomidory, natka pietruszki, buraki, cebula, czosnek, kukurydza;
  • owoce – maliny, truskawki, czarna porzeczka, pomarańcze, mandarynki, gruszki, owoce dzikiej róży, jabłka, borówki amerykańskie, awokado;
  • produkty pochodzenia roślinnego – pełnoziarniste produkty zbożowe, otręby pszenne, płatki owsiane, ryż brązowy, kasza gryczana i jaglana, orzechy, nasiona słonecznika, olej słonecznikowy i rzepakowy, margaryna;
  • produkty pochodzenia zwierzęcego – tłuste ryby (makrela, śledź), wątroba wołowa i wieprzowa, pełne mleko, produkty mleczne, jaja, masło.

Jakie produkty są szkodliwe dla cery?

W diecie powinno ograniczyć się produkty o wysokim indeksie glikemicznym, gdyż wzmagają produkcję insuliny, co następnie przyczynia się do zwiększenia produkcji sebum (łoju skórnego), wyprysków i zmian trądzikowych. Zbyt duża ilość węglowodanów prostych w diecie, powoduje szybsze starzenie się organizmu, mogą wywołać trądzik, stanowią świetną pożywkę dla bakterii, które następnie gromadzą się w porach i tworzą stany zapalne. Nadmiar soli w organizmie zatrzymuje wodę, pobudza do pracy gruczoły łojowe i powoduje powstanie stanów zapalnych. Codzienna dieta powinna zawierać jak najmniej produktów wysoko przetworzonych, gdyż zawierają takie dodatki jak np. barwniki, emulgatory, utwardzone tłuszcze roślinne, stabilizatory.

Należy unikać:

  • słodyczy - ciastka, czekolada, batoniki, wyroby cukiernicze;
  • chipsów, krakersów, paluszków, innych słonych przekąsek;
  • fast foodów, dań typu instant, wyrobów garmażeryjnych;
  • napojów gazowanych, słodzonych soków;
  • białego pieczywa;
  • płatków śniadaniowych;
  • jogurtów owocowych;
  • kisieli i budyni w proszku
  • wysoko przetworzonych wędlin i parówek;
  • rozpuszczalnej herbaty, kakao, syropów owocowych;
  • gotowych marynat, kostek rosołowych;
  • tłustych, smażonych potraw;
  • alkoholu.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
1
Polecamy
Dieta na trądzik.
Co jeść, a czego lepiej unikać?
Dieta na trądzik. Co jeść, a czego lepiej unikać? TVN zdrowie
Nawet bardzo tłusta cera nie powinna być wysuszana!
Jak o nią zadbać?
Nawet bardzo tłusta cera nie powinna być wysuszana! Jak o nią zadbać? Dzień Dobry TVN
Trądzik zaskórnikowy - leczenie, domowe sposoby i dieta
Trądzik zaskórnikowy - leczenie, domowe sposoby i dieta Dzień Dobry TVN
Jakie witaminy działają na trądzik?
Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?