Czego potrzebuje skóra?
Witamina A - jest niezbędna do utrzymania prawidłowego stanu nabłonka. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, przyśpiesza gojenie się ran, sprzyja leczeniu trądziku i łuszczycy. Niedobór witaminy A sprawia, że skóra jest sucha, szorstka i pojawia się łojotok.
Witaminy z grypy B – są rozpuszczalne w wodzie, organizm nie może ich magazynować, dlatego muszą być regularnie dostarczane. Niedobór witamin z grupy B objawia się pękaniem skóry, pojawiają się stany zapalne, wypryski i łojotok, skóra może się łuszczyć.
Witamina C – uczestniczy w wielu procesach metabolicznych oraz przyczynia się do tworzenia kolagenu, co jest ważne w procesie odnowy komórek i tkanek. Przyśpiesza gojenie się ran i oparzeń, hamuje efekty nadmiernego opalania, zmniejsza pojawienie się objawów alergii. Witamina C poprawia stan naczyń krwionośnych, dlatego wzmacnia naczynka, które mają skłonność do pękania. Nadaje skórze świeżość i blask.
Witamina E – jest silnym antyoksydantem, który m.in. zapobiega utlenianiu się witaminy A i kwasów tłuszczowych. Witamina E jest nazywana „witaminą młodości”, gdyż opóźnia starzenie się skóry, wygładza ją i uelastycznia, nawilża oraz pomaga w likwidowaniu tzw. starczych plam. Wykorzystywana jest w leczeniu trądziku oraz łojotokowego zapalenia skóry. Niedobór witaminy E sprawia, że skóra jest sucha i spierzchnięta, a na dłoniach pojawiają się objawy starzenia np. starcze plamy na twarzy i dłoniach.
Cynk – pełni bardzo ważną rolę w syntezie białek i węglowodanów. Cynk poprawia ogólny wygląd skóry i koloryt, reguluje pracę gruczołów łojowych. Co więcej, opóźnia pojawienie się pierwszych zmarszczek. Cynk również przywraca odpowiednie pH skóry.
Krzem – bierze udział w syntezie kolagenu, odpowiada za elastyczność i sprężystość skóry. Stosowany jest w kosmetykach dla cery dojrzałej, ponieważ opóźnia procesy starzenia i zapobiega przesuszaniu się skóry. Krzem jest również skuteczny przy cerze trądzikowej, reguluje wydzielanie sebum, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych i trądziku różowatego. Głównym jego źródłem jest napar z pokrzywy, skrzypu polnego lub mniszka lekarskiego.
Siarka – wchodzi w skład aminokwasów i witamin oraz bierze udział w tworzeniu keratyny (główny budulec włosów i paznokci). Siarka stosowana jest w leczeniu trądziku i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.
Nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) – szczególnie zalecane dla cery suchej i łuszczącej się. NNKT nawilżają skórę, nadają jej elastyczności i sprawiają, że jest mniej wrażliwa na zmiany alergiczne. U osób ze skórą stopową zmniejsza świąd i suchość skóry.
Co jeść, aby nasza skóra była dobrze odżywiona? Zobaczcie na filmie:
Jakie produkty należy wprowadzić do diety?
- warzywa – papryka (czerwona, żółta i zielona), marchewka, brokuły, brukselka, szparagi, zielone oliwki, ogórki, kalafior, sałata rzymska, rzodkiewki, szpinak, pomidory, natka pietruszki, buraki, cebula, czosnek, kukurydza;
- owoce – maliny, truskawki, czarna porzeczka, pomarańcze, mandarynki, gruszki, owoce dzikiej róży, jabłka, borówki amerykańskie, awokado;
- produkty pochodzenia roślinnego – pełnoziarniste produkty zbożowe, otręby pszenne, płatki owsiane, ryż brązowy, kasza gryczana i jaglana, orzechy, nasiona słonecznika, olej słonecznikowy i rzepakowy, margaryna;
- produkty pochodzenia zwierzęcego – tłuste ryby (makrela, śledź), wątroba wołowa i wieprzowa, pełne mleko, produkty mleczne, jaja, masło.
Jakie produkty są szkodliwe dla cery?
W diecie powinno ograniczyć się produkty o wysokim indeksie glikemicznym, gdyż wzmagają produkcję insuliny, co następnie przyczynia się do zwiększenia produkcji sebum (łoju skórnego), wyprysków i zmian trądzikowych. Zbyt duża ilość węglowodanów prostych w diecie, powoduje szybsze starzenie się organizmu, mogą wywołać trądzik, stanowią świetną pożywkę dla bakterii, które następnie gromadzą się w porach i tworzą stany zapalne. Nadmiar soli w organizmie zatrzymuje wodę, pobudza do pracy gruczoły łojowe i powoduje powstanie stanów zapalnych. Codzienna dieta powinna zawierać jak najmniej produktów wysoko przetworzonych, gdyż zawierają takie dodatki jak np. barwniki, emulgatory, utwardzone tłuszcze roślinne, stabilizatory.
Należy unikać:
- słodyczy - ciastka, czekolada, batoniki, wyroby cukiernicze;
- chipsów, krakersów, paluszków, innych słonych przekąsek;
- fast foodów, dań typu instant, wyrobów garmażeryjnych;
- napojów gazowanych, słodzonych soków;
- białego pieczywa;
- płatków śniadaniowych;
- jogurtów owocowych;
- kisieli i budyni w proszku
- wysoko przetworzonych wędlin i parówek;
- rozpuszczalnej herbaty, kakao, syropów owocowych;
- gotowych marynat, kostek rosołowych;
- tłustych, smażonych potraw;
- alkoholu.