Polub nas na Facebooku
Czytasz: Witamina C do twarzy – działanie. Domowe serum i maseczka z kwasem askorbinowym
menu
Polub nas na Facebooku

Witamina C do twarzy – działanie. Domowe serum i maseczka z kwasem askorbinowym

Kobieta w maseczce na twarzy trzyma cytryny na oczach.

Fot. Dzmitrock87 / Getty Images

Witamina C znajduje się w składzie wielu kosmetyków do twarzy, z których największą popularnością cieszą się maseczki i serum. Preparaty te można nabyć w drogerii lub aptece albo przygotować samodzielnie w domu. Witamina C stymuluje produkcję kolagenu, wykazuje działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Nie tylko wpływają na pracę poszczególnych układów i narządów, ale także oddziałują na wygląd zewnętrzny. Spore znaczenie przypisuje się kwasowi askorbinowemu. Witamina C na skórę uważana jest za doskonały wymiatacz wolnych rodników i sprzymierzeniec w walce ze zmarszczkami. Witamina C uszczelnia i wzmacnia ściany naczynek krwionośnych.

Zobacz, kiedy warto stosować kosmetyki z witaminą C na skórę:

Zobacz film: Kosmetyki z witaminą C - kiedy warto stosować? Źródło: Dzień Dobry TVN

Witamina C na skórę

Witamina C, znana też jako kwas askorbinowy (wzór sumaryczny C6H8O6), nie jest wytwarzana przez człowieka samodzielnie, dlatego musi być dostarczana razem z pożywieniem czy suplementami. Związek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oprócz pozytywnego wpływu na pracę narządów wewnętrznych witamina C ma zbawienne działanie na skórę. Stąd też znajduje się w składzie wielu preparatów przeznaczonych do jej codziennej pielęgnacji.

Dla kogo wskazane są preparaty z witaminą C do twarzy?

Preparaty z witaminą C do twarzy polecane są do pielęgnacji cery ziemistej, naczynkowej, z pierwszymi oznakami starzenia, pozbawionej witalności, wiotkiej i pomarszczonej, a także dla osób, które narzekają na zmniejszenie jędrności, elastyczności lub napięcia skóry. Kosmetyczna witamina C polecana jest osobom zmagającym się z problemem przebarwień i niejednolitego kolorytu skóry, narażonych na stres i kontakt z zanieczyszczeniami. Pomaga w walce z łojotokiem i trądzikiem oraz wspomaga kurację odmładzającą.

Kosmetyki z witaminą C

Spośród kosmetyków z witaminą C sporą popularnością cieszą się zwłaszcza maseczki i serum. Kosmetyki z witaminą C to także kremy do twarzy na dzień i/lub na noc, koncentraty i peelingi do ciała. W sprzedaży znajdują się nawet całe serie kosmetyków zawierających kwas askorbinowy. Na ich etykietach witamina C kryje się pod nazwą ascorbic acid bądź ascorbyl palmitate. Stężenie tego składnika w kosmetykach nie powinno być niższe niż 5%. Osoby o cerze wrażliwej mogą stosować preparaty o zawartości witaminy C nieprzekraczającej 10%, gdyż większe wiąże się z ryzykiem podrażnień. Wiele preparatów posiada w swoim składzie dodatkowo ekstrakt z żeń-szenia, miłorzębu japońskiego, soi, ogórecznika i winorośli oraz bisabolol.

Co wiesz o zdrowiu?

Odpowiedz na 14 pytań
Rozpocznij quiz

Witamina C do twarzy – działanie

Witamina C ma zbawienne działanie na skórę. Doskonale radzi sobie z usuwaniem wolnych rodników, dlatego spowalnia proces starzenia się skóry i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Witamina C do twarzy stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się gładsza i jędrna. Wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia mikrokrążenie. Kwas askorbinowy redukuje skłonność do ich pękania i zaczerwienienia cery. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, immunostymulujące i przeciwzapalne oraz ma właściwości lekko matujące. Dodatkowo poprawia koloryt skóry i rozjaśniania przebarwienia, a szczególnie te powstałe w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Skóra staje się bardziej promienna i rozświetlona oraz zyskuje naturalny blask. Witamina C umożliwia zmniejszenie porów i usunięcie wyprysków.

Witamina C dla skóry przyspiesza proces gojenia ran i regenerację skóry zniszczonej słońcem, dlatego znajduje się w składzie preparatów na oparzenia słoneczne. Chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV czy dym papierosowy, dzięki czemu zapewnia korekcję oznak naturalnego starzenia się skóry. Witamina zapobiega utlenianiu się sebum na powierzchni skóry. Stymuluje syntezę ceramidów, związków lipidowych występujących w warstwie rogowej naskórka odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry.

Serum z witaminą C do twarzy

Serum z witaminą C do twarzy stanowi dość spory wydatek. Ceny zaczynają się od około 30 zł i mogą sięgać nawet 270 zł. Rozbieżności podyktowane są marką, stężeniem i postacią witaminy C, a także zawartością pozostałych składników. Istnieje jednak możliwość samodzielnego przygotowania serum z witaminą C. Jego koszt nie przekracza kilkunastu złotych.

Do przygotowania serum z witaminą C na twarz potrzebne będą następujące produkty: 1 łyżeczka sproszkowanego kwasu askorbinowego, 1 łyżeczka aloesowego lub czystego żelu hialuronowego, 1 łyżka wody destylowanej i opcjonalnie pół łyżeczki sproszkowanej witaminy E. W miseczce należy dokładnie połączyć ze sobą wszystkie składniki do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie miksturę przekłada się do buteleczki z zakraplaczem. Domowej roboty serum z witaminą C zachowuje swoje właściwości przez około 2 tygodni.

Maseczka z witaminy C

Maseczkę z witaminy C można z powodzeniem przygotować samodzielnie w domu. Istnieje wiele propozycji DIY maseczek z kwasem askorbinowym w zależności od potrzeby skóry. Dla przykładu maseczkę do skóry tłustej przygotowuje się z: zawartości 1 kapsułki witaminy C rozcieńczonej w 20 kroplach witaminy A i 5 kroplach wody destylowanej. Po dokładnym wymieszaniu składników maseczkę nakłada się na uprzednio oczyszczoną skórę, pozostawia na 20 minut, a po tym czasie zmywa letnią wodą.

Kolejną propozycją jest maseczka z witaminą C na rozszerzone pory. Należy połączyć ze sobą 3 łyżeczki niebieskiej glinki, zawartość 1 kapsułki witaminy C i 1 łyżkę wody destylowanej. Maskę nakłada się na oczyszczoną skórę i spłukuje wodą o pokojowej temperaturze po 25 minutach. Z kolei maseczkę przeciwstarzeniową przygotowuje się z: 1 łyżki miodu, 1 łyżki kwaśnej śmietany, zawartości 1 kapsułki witaminy C i A oraz 7 kropel soku z aloesu. Nakłada się ją na oczyszczoną skórę i spłukuje po 15 minutach letnią wodą.

Bibliografia:

1. Pawlaczyk M., Korzeniowska K., Rokowska-Waluch A., Witamina C i skóra, „Farmacja Współczesna”, 2012, 5, s. 174-178.

2. Trznadel-Budźko E., Kaczorowska A,. Rola witaminy C w dermatologii, „Aesthetica”, 2006, 1, s. 58-59.

3. Kleszczewska E., Biologiczne znaczenie witaminy C ze szczególnym z uwzględnieniem jej znaczenia w metabolizmie skóry, „Polski Merkuriusz Lekarski”, 2007, 23, s. 462-465.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
3
Polecamy
Kosmetyki z mocznikiem - dlaczego warto je stosować?
Kosmetyki z mocznikiem - dlaczego warto je stosować? Dzień Dobry TVN
Maseczka na przebarwienia skóry i inne sposoby na pozbycie się nieestetycznych plam
Maseczka na przebarwienia skóry i inne sposoby na pozbycie się nieestetycznych plam Dzień Dobry TVN
Serum z witaminą C - działanie serum do twarzy i efekty stosowania
Serum z witaminą C - działanie serum do twarzy i efekty stosowania TVN zdrowie
Jak dbać o skórę dojrzałą?
Sprawdź, co mówi ekspert
Jak dbać o skórę dojrzałą? Sprawdź, co mówi ekspert TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?