Polub nas na Facebooku
Czytasz: "Woda w płucach" – co oznacza to sformułowanie? Jakie choroby wywołują taki objaw?
menu
Polub nas na Facebooku

"Woda w płucach" – co oznacza to sformułowanie? Jakie choroby wywołują taki objaw?

płuca człowieka

Fot. Natali_Mis / Getty Images

"Woda w płucach", czyli płyn w opłucnej, daje objawy w postaci duszności i innych niepokojących objawów klinicznych. Czasami pojawiają się one nagle, a czasem narastają stopniowo, świadcząc o postępującym upośledzeniu wydolności oddechowej chorego.

"Woda w płucach" to bardzo potoczne, często spotykane wśród pacjentów, określenie na płyn w jamie opłucnej. Jest to całkowicie niepoprawne sformułowanie. Po pierwsze nie może być mowy o wodzie, tylko o płynie mającym różny charakter, a po drugie gromadzi się on w jamie opłucnej, a nie w pęcherzykach płucnych. Płuca otoczone są przez opłucną, czyli dwuwarstwowy worek – opłucną ścienną i opłucną trzewną. Część trzewna bezpośrednio przylega do płuc, natomiast część ścienna wyścieła ściany klatki piersiowej. Fizjologicznie między tymi dwoma blaszkami jest jedynie niewielka szczelina. Natomiast w przypadku niektórych patologii zaczyna gromadzić się w niej płyn. Może to być przesięk, wysięk, krew bądź chłonka. Dlatego też wyrażenie „woda” jest bezzasadne, ponieważ nigdy nie jest to czysta woda.

Woda w płucach – czym jest?

"Woda w płucach" ma charakter wysięku, przesięku, chłonki lub krwi. Przesięk to płyn pochodzący z układu krwionośnego, czyli przedostaje się poza naczynia krwionośne nieuszkodzone. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce przy nadmiernym zastoju krwi w naczyniach płucnych w przebiegu niewydolności serca, wątroby, w zespole nerczycowym. Wysięk natomiast wynika ze zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych. Wysięk może być surowiczy, a nawet ropny. Taki płyn pojawia się więc w przebiegu zakażeń, chorób nowotworowych czy w zmianach zatorowych. Wysięk może być krwisty, z kolei granica pomiędzy krwią a wysiękiem krwistym jest cienka. Czysta krew pojawia się przy typowym przerwaniu ciągłości naczyń, najczęściej w wyniku urazu klatki piersiowej. Chłonka pochodzi z przewodu piersiowego, może przedostać się do jamy opłucnej w wyniku urazu czy nowotworu.

Objawy "wody w płucach"

Objawy płynu w jamie opłucnej obejmują przede wszystkim duszność, lecz jej nasilenie jest zmienne. Stopień problemów z oddychaniem uzależniony jest od ilości płynu w jamie opłucnej i ucisku płuca. Szczegółowe objawy kliniczne uzależnione są od bezpośredniej przyczyny gromadzenia się płynu w jamie opłucnej. Dyskomfort lub ból w klatce piersiowej to również nierzadko objaw współistniejący z dusznością. Nie zawsze u pacjentów występują kaszel, krwioplucie czy inne objawy kliniczne budzące znaczny niepokój. Dlatego też postępujące problemy z oddychaniem wymagają konsultacji z lekarzem. Pacjent po samych objawach nie jest w stanie stwierdzić, że ma płyn w jamie opłucnej. Należy przeprowadzić badanie fizykalne, osłuchać pola płucne i wykonać zdjęcia rentgenowskie (RTG). Niestety czasami duszność narasta tak gwałtownie, że konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego.

"Woda w płucach" – co robić w przypadku rozpoznania?

Nie da się leczyć płynu w jamie opłucnej bez odpowiedniej diagnostyki. Badanie obrazowe w postaci RTG klatki piersiowej pozwala wysunąć wstępną diagnozę, a co najważniejsze – podjąć decyzję, czy konieczny jest drenaż i ewakuacja płynu z jamy opłucnej, czy też wystarczy leczenie zachowawcze. W przypadku podejrzenia podłoża nowotworowego płynu w jamie opłucnej konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej (TK). Mówiąc o leczeniu, należy zaznaczyć, że dąży się do jak najmniej inwazyjnej terapii z maksymalnym ograniczeniem powikłań dla chorego. W związku z czym ideą leczenia nie jest zaczynanie od drenażu płynu, lecz leczenie przyczyny zjawiska i dopiero wdrożenie ewentualnego leczenia. Na przykład przy stwierdzeniu płynu w jamie opłucnej i współistnienia zmian zapalnych w miąższu płuca, konieczne jest wdrożenie leczenia przyczynowego, czyli w tym przypadku antybiotykoterapii. Najdokładniejszą i najczulszą metodą oceny płynu w jamie opłucnej, a przy tym najmniej inwazyjną dla chorego, jest ultrasonografia (USG). Wykorzystywana jest nie tylko w diagnostyce, ale również podczas leczenia. Pozwala precyzyjnie określić miejsce, w którym można nakłuć jamę opłucną celem drenażu płynu.

Nakłucie jamy opłucnej ma znaczenie zarówno diagnostyczne, jak i lecznicze. Podczas nakłucia jamy opłucnej istnieje możliwość pobrania płynu do diagnostyki. Jest to jedyny sposób pozwalający na określenie składu tego płynu. Następnie po pobraniu części płynu wprowadza się specjalny dren i usuwa płyn z jamy opłucnej. Ilość usuniętego płynu jest zmienna. Zazwyczaj nie usuwa się więcej niż 2 litrów płynu. W trakcie drenażu mogą pojawić się duszność bądź inne objawy niepożądane, co obliguje lekarza do szybszego zakończenia drenażu. Na 6 godzin po drenażu konieczne jest sprawdzenie w kontrolnym badaniu RTG, czy nie doszło do powstania poważnego powikłania drenażu opłucnej, jakim jest odma opłucnowa.

Jeśli płyn wynikał np. z urazu czy zmian zapalnych płuca i jest to jednorazowy incydent, istnieje szansa, że taka sytuacja się nie ponowi. Jeśli jednak przyczyną płynu w jamie opłucnej jest choroba nowotworowa, niewydolność krążenia czy marskość wątroby, płyn ma charakter nawrotowy.

Zobacz wideo: Budowa i funkcje układu oddechowego

36.6

Bibliografia:

1. Tadeusz Płusa, Choroby układu oddechowego, Poznań, 2014.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
55
7
Polecamy
Woda w płucach u starszej osoby (płyn w jamie opłucnej) – przyczyny
Woda w płucach u starszej osoby (płyn w jamie opłucnej) – przyczyny TVN zdrowie
Czym jest opłucna?
Płyn, woda w opłucnej
Czym jest opłucna? Płyn, woda w opłucnej TVN zdrowie
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?