Badacze z National Defence Medical College w Japonii wyprodukowali sztuczną krew. Pierwsze testy przeprowadzone na królikach dowiodły, że produkt jest bezpieczny i może być podany każdemu, bez względu na grupę krwi. Zdaniem badaczy z Japonii opracowana przez nich krew jest także znacznie trwalsza i nie trzeba jej przechowywać w żadnych specjalnych warunkach. Zdaniem naukowców sztuczną krew można przechowywać - w temperaturze pokojowej - nawet przez rok, bez utraty jej właściwości.
Sztuczna krew - polskie badania
Nad sztuczną krwią pracują również badacze z Politechniki Warszawskiej. Surowiec opracowany przez Polaków ma mieć zastosowanie przede wszystkim w transplantologii. Dzięki sztucznej krwi narządy do przeszczepów będzie można przechowywać znacznie dłużej. Jeśli kolejne badania pójdą po myśli badaczy ten czas z sześciu godzin uda się wydłużyć do jednej doby. Tym samym możliwe będzie przetransportowanie narządu do dowolnego miejsca na świecie.
Na tym jednak ambicje badaczy się nie kończą. Naukowcy będą pracować nad tym, aby wydłużyć trwałość sztucznej krwi do tygodnia czy nawet roku. Dzięki temu możliwe stałoby się stworzenie czegoś na wzór magazynu z narządami.
Jednak, aby sztuczna krew mogła spełniać swoje funkcje, musi mieć zdolność transportowania tlenu. Czy badaczom z Politechniki Warszawskiej udało się rozwiązać ten problem? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w powyższym filmie!