Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wizyta u ginekologa w czasie pandemii. Jak to wygląda w praktyce?
menu
Polub nas na Facebooku

Wizyta u ginekologa w czasie pandemii. Jak to wygląda w praktyce?

Kobieta u ginekologa

Fot: M_a_y_a / gettyimages.com

Upławy, pieczenie czy swędzenie – to objawy, które każdą kobietę skłonią do jak najszybszego kontaktu z ginekologiem. Niestety pandemia spowodowała, że dostęp do specjalistów jest ograniczony. Jak i gdzie zatem szukać pomocy w nagłych przypadkach?

Wraz z wybuchem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 leczenie i diagnostyka przeniosły się do świata wirtualnego. Kontakt z lekarzem zastąpiła rozmowa telefoniczna – która jeszcze do niedawna uchodziła za błąd w sztuce – lub wideoporada. Czy tak samo w czasie pandemii wyglądają wizyty u ginekologa?

Tak, choć nie wszystko da się załatwić przez telefon i są sytuacje, kiedy ta wizyta w placówce jest absolutnie konieczna – mówi w rozmowie z serwisem Zdrowie TVN dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog i położnik w Szpitalu Medicover.

Ginekologia w czasie pandemii

Wielu lekarzy korzysta z nowoczesnych technologii i bada swoich pacjentów online. Ginekologia jest na tyle specyficzna, że w oparciu o samą rozmowę trudno jest postawić diagnozę, badania ginekologicznego też nie da się przeprowadzić zdalnie.

Kiedy należy udać się do ginekologa? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Ginekolog - czym zajmuje się ten specjalista? Źródło: Getty Images / iStock

Podczas rozmowy telefonicznej wiele kobiet nie potrafi lub po prostu brzydzi się opisywać swoje objawy, a to bardzo utrudnia postawienie diagnozy. Dlatego spora grupa kobiet decyduje się na samoleczenie i sięga po leki na infekcje intymne wydawane bez recepty.

Warto zaznaczyć, że tego rodzaju środki, choć łatwo dostępne i wydawane bez recepty mogą być skuteczne i faktycznie przynoszą ulgę, ale pod warunkiem, że zostaną zastosowane odpowiednio wcześnie. Kiedy takie doraźne środki nie działają – wizyta jest konieczna – mówi specjalistka.

Wizyta u ginekologa w czasie pandemii – czy to bezpieczne?

Pandemia spowodowała, że placówki medyczne musiały wprowadzić odpowiednie środki bezpieczeństwa. W poradniach czy szpitalach przebywa znacznie mniej pacjentów, co drugie krzesło w poczekalni musi być wolne.

Przed wejściem pacjentki mają sprawdzaną temperaturę, są pytane czy mogły mieć kontakt z osobą zakażoną, a także o to, czy nie mają dolegliwości, które mogły sugerować zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Dodatkowo rozdawane są maseczki i jednorazowe rękawiczki. Odpowiednio zabezpieczony jest także personel – mamy przyłbice, maseczki – mówi specjalistka.

Mimo tych zabezpieczeń wizyta w palcówce powinna się odbyć tylko wtedy, gdy jest naprawdę niezbędna.

Jeśli pacjentce kończą się pigułki antykoncepcyjne lekarz może wystawić e-receptę. W sytuacji, gdy pacjentka powinna powtórzyć cytologię, a poprzednie badanie dało wynik prawidłowy – wizytę bez obaw można przesunąć nawet o pół roku. Konsultację z lekarzem trzeba odbyć w sytuacji, gdy samoleczenie nie pomaga lub pojawiają się jakieś niepokojące objawy, np. ból czy bardzo obfite miesiączki. Przy takich dolegliwościach nie da się zdalnie postawić prawidłowej diagnozy i trzeba kobietę zbadać. Warto zaznaczyć, że takie wizyty, dla bezpieczeństwa, są skrócone do niezbędnego minimum – mówi dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog i położnik w Szpitalu Medicover.

Zobacz także: Poród brzuszny zastosowany w Polsce

Ciąża w czasie pandemii

Jak zauważa specjalistka pandemia spowodowała, że część przyszłych mam, zwłaszcza tych, które są w kolejnej ciąży, ogranicza wizyty. Kobiety, które spodziewają się pierwszego dziecka nie rezygnują z wizyt. Stan epidemii nie daje lekarzom prawa do odwołania stacjonarnych wizyt kontrolnych w ciąży, określonych w ustawie.

U kobiet w ciąży żadnego badania nie da się wykonać online czy przez telefon. Badanie USG czy ocena szyjki macicy muszą się odbyć w placówce. Jeśli jednak ciąża przebiega fizjologicznie i nic się nie dzieje, nie ma potrzeby, aby kobieta w ciąży przychodziła do lekarza. W sytuacji, gdy miała zlecone jakieś badania ich wyniki można teraz podesłać lekarzowi mailem i jeśli są one prawidłowe, kontakt telefoniczny z pacjentką będzie wystarczający – mówi ginekolog.

Zobacz także: Domowa apteczka. O co warto ją uzupełnić?
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
81
9
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?