Polub nas na Facebooku
Czytasz: Domowa apteczka. O co warto ją uzupełnić?
menu
Polub nas na Facebooku

Domowa apteczka. O co warto ją uzupełnić?

Zobacz film: Agnieszka Cegielska i roślinne wsparcie domowej apteczki. Aloes, żyworódka, rozmaryn, mięta i bazylia Źródło: 36,6

W każdym domu musi być apteczka! Powinny się w niej znaleźć przede wszystkim środki do opatrywania skaleczeń czy ran, a także leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.  O co jeszcze warto ją wzbogacić?

W sytuacji, kiedy dostęp do lekarzy jest utrudniony warto skorzystać z tego, co mamy w domu. Ogromną część dolegliwości możemy leczyć sami. Co powinno się znaleźć w domowej apteczce, nie tylko w czasie pandemii? 

Domowa apteczka - co powinno się w niej znaleźć?

W każdej domowej apteczce muszą się znaleźć leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Najlepsze i najskuteczniejsze będą te na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Jeśli w domu są małe dzieci - najlepiej podawać im leki w postaci syropu lub czopków. 

Warto wyposażyć apteczkę w leki przeciwbiegunkowe. Które? Z biegunką najlepiej poradzą sobie środki, w  których substancją czynną jest loperamid, nifuroksazyd. Z biegunką poradzi sobie także węgiel aktywny.

Leków przeciwalergicznych nie może zabraknąć w apteczce, jeśli mieszkamy z alergikiem.

Zobacz także: Podręczna apteczka w podróży – co powinna zawierać, a jakie akcesoria są w niej zbędne?

Domowa apteczka musi zawierać środki, które łagodzą pierwsze objawy grypy czy przeziębienia. Mogą mieć one postać tabletek czy proszku do rozpuszczenia. Najczęściej mają w składzie paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, pseudoefedrynę, dekstrometorfan, feniraminę. Pomocne w walce z przeziębieniem będą krople do nosa, syropy oraz tabletki o działaniu wykrztuśnym i łagodzące kaszel

W domowej apteczce powinny znaleźć się również środki, które złagodzą dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Co warto mieć pod ręką? Przede wszystkim leki na niestrawność, zgagę, wzdęcia oraz zaparcia. 

Niezbędnym wyposażeniem apteczki są także materiały opatrunkowe i środki do dezynfekcji. Pod ręką zawsze trzeba mieć plastry, kompresy jałowe, opaski elastyczne. Do odkażania skóry warto używać wody utlenionej lub oktenidyny. W apteczce dobrze jest mieć też coś na oparzenia, np. pantenol w piance oraz kremy łagodzące, maści z antybiotykami. W apteczce powinien się znaleźć także termometr, ciśnieniomierz i inhalator.

Rób przegląd!

Trzeba pamiętać, że leki mają datę ważności i spożycie leku po terminie, może być bardzo niebezpieczne. Aby uniknąć takich problemów apteczkę trzeba regularnie przeglądać. Stare i przeterminowane leki należy oddać do apteki, która przekaże je później do utylizacji.

Doskonałe uzupełnienie

Doskonałym uzupełnieniem dla apteczki mogą być niektóre zioła czy rośliny, które mamy na parapecie. Na bóle brzucha pomoże mięta, katar złagodzi miąższ z żyworódki, aloes poradzi sobie z trądzikiem, a także przyspieszy gojenie się ran. Przy problemach z trawieniem warto sięgnąć po bazylię.

Gdzie przechowywać leki?

Na działanie leku wpływa także sposób ich przechowywania. Większość leków jest wrażliwa na działanie światła, wilgoci czy wysokich temperatur, dlatego podczas czytania ulotki danego leku należy dokładnie przeczytać fragment poświęcony przechowywaniu. Większość z nas tego nie robi i wkłada farmaceutyki do szafki w łazience, a to błąd.

Łazienka to jedno z cieplejszych miejsc w domu, a nie wszystkie leki dobrze czują się w wyższych temperaturach. Co gorsza panuje tam spora wilgoć, co także może wpłynąć na działanie leku.

Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie kuchenna szafka, ale pod warunkiem, że znajduje się ona z daleka od źródeł ciepła, czyli kuchenki czy piekarnika. Jeśli zdecydujemy się trzymać leki właśnie w kuchni, najbezpieczniej będzie umieścić je w szafce zawieszonej jak najwyżej. Ma to ogromne znaczenie jeśli w domu są małe dzieci. Maluchy mają tendencję do wkładania wszystkiego do buzi, jeśli trafi do niej jakiś lek – skutki mogą być tragiczne.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
56
4
Polecamy
Domowa apteczka – wyposażenie
Domowa apteczka – wyposażenie Dzień Dobry TVN
Jak prawidłowo przechowywać leki?
Jakich błędów nie popełniać?
Jak prawidłowo przechowywać leki? Jakich błędów nie popełniać? TVN zdrowie
Coś na uspokojenie – jakie metody są skuteczne i bezpieczne?
Coś na uspokojenie – jakie metody są skuteczne i bezpieczne? Dzień Dobry TVN
Zimowa apteczka na ferie.
Co powinno się w niej znaleźć?
Zimowa apteczka na ferie. Co powinno się w niej znaleźć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby