Polub nas na Facebooku
Czytasz: Podręczna apteczka w podróży – co powinna zawierać, a jakie akcesoria są w niej zbędne?
menu
Polub nas na Facebooku

Podręczna apteczka w podróży – co powinna zawierać, a jakie akcesoria są w niej zbędne?

Apteczka pierwszej pomocy

Fot. LightFieldStudios / Getty Images

Apteczki turystyczne to często niedoceniane i traktowane jako zbędny ciężar wyposażenie plecaka czy samochodu, jednak nierzadko mogące uratować zdrowie, a nawet życie poszkodowanego w czasie podróży. Apteczkę pierwszej pomocy można kupić jako gotowy zestaw ratunkowy lub skompletować samodzielnie.

Apteczka podróżna powinna zawierać ekwipunek dostosowany do celu wyprawy i miejsca przechowywania. Nawet mała apteczka turystyczna w samochodzie ma pewne podstawowe wyposażenie, mimo że zawartość tego typu apteczek nie została oficjalnie ustalona. Podręczna apteczka górska i apteczka na wyjazd za granicę będą różnić się od siebie zawartością, ale też znajdą się w nich pewne elementy wspólne. Podpowiadamy jak skompletować zestaw niezbędnych środków do dezynfekcji, leków czy przyborów.

Apteczka na wyjazd

Odpowiednie wyposażenie apteczki turystycznej może stanowić o jakości pierwszej pomocy w przypadku ran, urazów czy zagrożenia życia poszkodowanej osoby w sytuacji zatrzymania tętna i oddechu, a także innych niebezpieczeństw czyhających w miejscu docelowym lub na trasie. Na inne zagrożenia są narażeni turyści w górach, na inne rowerzyści na pikniku w lesie, plażowicze na egzotycznych wakacjach, a na jeszcze inne pracownia korporacji jadący do pracy samochodem, dlatego np. nieprzydatna będzie apteczka survivalowa w plecaku turysty zwiedzającego europejskie stolice. Każda apteczka turystyczna wymaga indywidualnego podejścia i szczegółowego zaplanowania ekwipunku pod konkretną wyprawę.

Zobaczcie, co powinno znajdować się w apteczce:

Zobacz film: Co powinno znajdować się w apteczce? Źródło: Dzień Dobry TVN

Apteczka turystyczna z wyposażeniem gotowym czy samodzielnie skompletowanym?

Aby dokonać odpowiedniego wyboru w kwestii wyposażenia apteczki turystycznej lub skompletować samodzielnie jej ekwipunek, najważniejsze jest ustalenie celów i potencjalnych potrzeb, tj. w jakich okolicznościach przyjdzie ją stosować, czego można się spodziewać w drodze do celu i na końcu trasy oraz komu będzie niosła pomoc – jednej osobie czy grupie. Zaletą apteczki podróżnej tworzonej samodzielnie jest całkowita personalizacja wyposażenia, jednak kompleksowe pakowanie wymaga doświadczenia, umiejętności logistycznych i przewidywania potencjalnych zagrożeń, a także poświęcenia czasu na zgromadzenia wszystkich przedmiotów. Plusy gotowej apteczki dostępnej w sklepie to szeroki wybór zestawów, zwykle dostosowanych do konkretnych wypraw i celów oraz łatwość zakupu w krótkim czasie. Jednak specjaliści przestrzegają przed gotowymi apteczkami ze względu na ich często przypadkowe wyposażenie, z akcesoriami podbijającymi cenę, często słabej jakości i niepraktycznymi lub niewystarczającymi na daną wyprawę.

Polecamy: Co powinna zawierać apteczka dziecka na wyjazd?

Apteczka turystyczna – co powinna zawierać?

Apteczka w góry czy apteczka survivalowa, tzn. przeznaczona na specjalne, często niebezpieczne wyprawy, to szczególny rodzaj apteczki turystycznej, która powinna być na tyle rozbudowana i praktyczna, aby niczego w niej nie zabrakło w sytuacji zagrożenia zdrowia, z dala od miasta i profesjonalnej pomocy medycznej. Samodzielnie kompletowanie apteczki turystyczne plecakowe powinny zawierać przede wszystkim:

  • środki opatrunkowe, m.in. opatrunki jałowe, bandaże zwykłe i elastyczne, plastry różnej wielkości, kompresy gazowe;
  • środki do dezynfekcji, np. gaziki, nasączane i suche chusteczki, sól fizjologiczna, woda utleniona;
  • akcesoria i narzędzia, tzn. jednorazowe rękawiczki, nożyczki, pęseta, przylepce;
  • lekarstwa; w tym przypadku należy pamiętać, że nie należy podawać nieznanej osobie żadnych leków bez konsultacji lekarskiej, niemniej jednak prywatna apteczka podróżna może zawierać środki na typowe dolegliwości turystyczne, np. leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, środki na zaparcia i biegunkę, oparzenia, stłuczenia, obrzęki i ukąszenia. Szczególnie apteczka na wyjazd zagraniczny może zawierać środki regulujące pracę jelit czy kremy z filtrem UV. Dodatkowo w każdej apteczce turystycznej nie może zabraknąć indywidualnie przyjmowanych lekarstw na przewlekłe choroby obciążające turystę.

Warto, aby apteczka plecakowa w swoim wyposażeniu posiadała również folię ratunkową NRC, tzw. koc termiczny, trójkątną chustę i maseczkę do reanimacji.

Jadąc w podróż bierzesz ze sobą apteczkę?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Spakowana apteczka na wakacje

Apteczka podróżna to nie tylko zawartość, ale również pojemne i wytrzymałe opakowanie, z odpowiednim zapięciem zabezpieczającym zawartość przed wypadnięciem i uszkodzeniem. Tego typu ekwipunek powinien być zmyślnie spakowany, aby każdy produkt wewnątrz miał swoje miejsce. Nieporządek i przypadkowość ułożenia przedmiotów może wpłynąć na czas dobierania środków i ogólną jakość pierwszej pomocy. Dodatkowo apteczka w podróży musi znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, np. w górnej części plecaka lub w bocznych kieszeniach, w zasięgu wzroku w namiocie kempingowym czy na wyciągnięcie ręki w samochodzie. Zaleca się, aby np. apteczka w góry była dodatkowo wodoodporna i izolowała zawartość przed śniegiem czy deszczem albo odpowiednio zabezpieczona workiem foliowym lub innym tworzywem.

Zobacz także: Zawał mięśnia sercowego – objawy, przyczyny, pierwsza pomoc

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Polecamy
Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta?
Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta? TVN zdrowie
Samotne wakacje – jak je zorganizować?
Samotne wakacje – jak je zorganizować? Dzień Dobry TVN
Apteczka rowerowa – jakie elementy powinna zawierać?
Apteczka rowerowa – jakie elementy powinna zawierać? TVN zdrowie
Najlepsze ubezpieczenie turystyczne.
Jak wybrać i o czym pamiętać?
Najlepsze ubezpieczenie turystyczne. Jak wybrać i o czym pamiętać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii