Polub nas na Facebooku
Czytasz: Podręczna apteczka w podróży – co powinna zawierać, a jakie akcesoria są w niej zbędne?
menu
Polub nas na Facebooku

Podręczna apteczka w podróży – co powinna zawierać, a jakie akcesoria są w niej zbędne?

Apteczka pierwszej pomocy

Fot. LightFieldStudios / Getty Images

Apteczki turystyczne to często niedoceniane i traktowane jako zbędny ciężar wyposażenie plecaka czy samochodu, jednak nierzadko mogące uratować zdrowie, a nawet życie poszkodowanego w czasie podróży. Apteczkę pierwszej pomocy można kupić jako gotowy zestaw ratunkowy lub skompletować samodzielnie.

Apteczka podróżna powinna zawierać ekwipunek dostosowany do celu wyprawy i miejsca przechowywania. Nawet mała apteczka turystyczna w samochodzie ma pewne podstawowe wyposażenie, mimo że zawartość tego typu apteczek nie została oficjalnie ustalona. Podręczna apteczka górska i apteczka na wyjazd za granicę będą różnić się od siebie zawartością, ale też znajdą się w nich pewne elementy wspólne. Podpowiadamy jak skompletować zestaw niezbędnych środków do dezynfekcji, leków czy przyborów.

Apteczka na wyjazd

Odpowiednie wyposażenie apteczki turystycznej może stanowić o jakości pierwszej pomocy w przypadku ran, urazów czy zagrożenia życia poszkodowanej osoby w sytuacji zatrzymania tętna i oddechu, a także innych niebezpieczeństw czyhających w miejscu docelowym lub na trasie. Na inne zagrożenia są narażeni turyści w górach, na inne rowerzyści na pikniku w lesie, plażowicze na egzotycznych wakacjach, a na jeszcze inne pracownia korporacji jadący do pracy samochodem, dlatego np. nieprzydatna będzie apteczka survivalowa w plecaku turysty zwiedzającego europejskie stolice. Każda apteczka turystyczna wymaga indywidualnego podejścia i szczegółowego zaplanowania ekwipunku pod konkretną wyprawę.

Zobaczcie, co powinno znajdować się w apteczce:

Zobacz film: Co powinno znajdować się w apteczce? Źródło: Dzień Dobry TVN

Apteczka turystyczna z wyposażeniem gotowym czy samodzielnie skompletowanym?

Aby dokonać odpowiedniego wyboru w kwestii wyposażenia apteczki turystycznej lub skompletować samodzielnie jej ekwipunek, najważniejsze jest ustalenie celów i potencjalnych potrzeb, tj. w jakich okolicznościach przyjdzie ją stosować, czego można się spodziewać w drodze do celu i na końcu trasy oraz komu będzie niosła pomoc – jednej osobie czy grupie. Zaletą apteczki podróżnej tworzonej samodzielnie jest całkowita personalizacja wyposażenia, jednak kompleksowe pakowanie wymaga doświadczenia, umiejętności logistycznych i przewidywania potencjalnych zagrożeń, a także poświęcenia czasu na zgromadzenia wszystkich przedmiotów. Plusy gotowej apteczki dostępnej w sklepie to szeroki wybór zestawów, zwykle dostosowanych do konkretnych wypraw i celów oraz łatwość zakupu w krótkim czasie. Jednak specjaliści przestrzegają przed gotowymi apteczkami ze względu na ich często przypadkowe wyposażenie, z akcesoriami podbijającymi cenę, często słabej jakości i niepraktycznymi lub niewystarczającymi na daną wyprawę.

Polecamy: Co powinna zawierać apteczka dziecka na wyjazd?

Apteczka turystyczna – co powinna zawierać?

Apteczka w góry czy apteczka survivalowa, tzn. przeznaczona na specjalne, często niebezpieczne wyprawy, to szczególny rodzaj apteczki turystycznej, która powinna być na tyle rozbudowana i praktyczna, aby niczego w niej nie zabrakło w sytuacji zagrożenia zdrowia, z dala od miasta i profesjonalnej pomocy medycznej. Samodzielnie kompletowanie apteczki turystyczne plecakowe powinny zawierać przede wszystkim:

  • środki opatrunkowe, m.in. opatrunki jałowe, bandaże zwykłe i elastyczne, plastry różnej wielkości, kompresy gazowe;
  • środki do dezynfekcji, np. gaziki, nasączane i suche chusteczki, sól fizjologiczna, woda utleniona;
  • akcesoria i narzędzia, tzn. jednorazowe rękawiczki, nożyczki, pęseta, przylepce;
  • lekarstwa; w tym przypadku należy pamiętać, że nie należy podawać nieznanej osobie żadnych leków bez konsultacji lekarskiej, niemniej jednak prywatna apteczka podróżna może zawierać środki na typowe dolegliwości turystyczne, np. leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, środki na zaparcia i biegunkę, oparzenia, stłuczenia, obrzęki i ukąszenia. Szczególnie apteczka na wyjazd zagraniczny może zawierać środki regulujące pracę jelit czy kremy z filtrem UV. Dodatkowo w każdej apteczce turystycznej nie może zabraknąć indywidualnie przyjmowanych lekarstw na przewlekłe choroby obciążające turystę.

Warto, aby apteczka plecakowa w swoim wyposażeniu posiadała również folię ratunkową NRC, tzw. koc termiczny, trójkątną chustę i maseczkę do reanimacji.

Jadąc w podróż bierzesz ze sobą apteczkę?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Spakowana apteczka na wakacje

Apteczka podróżna to nie tylko zawartość, ale również pojemne i wytrzymałe opakowanie, z odpowiednim zapięciem zabezpieczającym zawartość przed wypadnięciem i uszkodzeniem. Tego typu ekwipunek powinien być zmyślnie spakowany, aby każdy produkt wewnątrz miał swoje miejsce. Nieporządek i przypadkowość ułożenia przedmiotów może wpłynąć na czas dobierania środków i ogólną jakość pierwszej pomocy. Dodatkowo apteczka w podróży musi znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, np. w górnej części plecaka lub w bocznych kieszeniach, w zasięgu wzroku w namiocie kempingowym czy na wyciągnięcie ręki w samochodzie. Zaleca się, aby np. apteczka w góry była dodatkowo wodoodporna i izolowała zawartość przed śniegiem czy deszczem albo odpowiednio zabezpieczona workiem foliowym lub innym tworzywem.

Zobacz także: Zawał mięśnia sercowego – objawy, przyczyny, pierwsza pomoc

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Polecamy
Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta?
Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta? TVN zdrowie
Samotne wakacje – jak je zorganizować?
Samotne wakacje – jak je zorganizować? Dzień Dobry TVN
Apteczka rowerowa – jakie elementy powinna zawierać?
Apteczka rowerowa – jakie elementy powinna zawierać? TVN zdrowie
Najlepsze ubezpieczenie turystyczne.
Jak wybrać i o czym pamiętać?
Najlepsze ubezpieczenie turystyczne. Jak wybrać i o czym pamiętać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia