Dziecko, jeśli tylko chce jechać na zieloną szkołę lub kolonie, musi znać kilka zasad. Obowiązkiem rodziców jest nauczyć maluchy, że o wszystkich swoich problemach i dolegliwościach powinny mówić opiekunom. Oczywiście dobrze, jeśli dziecko samo potrafi przemyć ranę i założyć plaster, jednak o wszystkich tego typu zdarzeniach musi informować osoby dorosłe.
Dziecko powinno znać także numery alarmowe (112 oraz 999) w wypadku nagłej sytuacji.
Przed wyjazdem na zieloną szkołę, obóz czy kolnie rodzice muszą poinformować organizatora oraz opiekunów o lekach, który ich dziecko przyjmuje (jeśli przyjmuje jakieś na stałe) oraz o ewentualnych uczuleniach. Niektórzy organizatorzy chcą od rodziców zaświadczenia lekarskie o stanie zdrowia dzieci, które wyjeżdżają.
Wyjazd dziecka, zwłaszcza pierwszy, jest dla rodziców i malucha wielkim przeżyciem. Z całą pewnością ci pierwsi zadbają, by maluchowi niczego nie zabrakło. Ubrania, ręcznik, środki higieniczne, a także ulubiona maskotka z całą pewnością pojadą na wycieczkę. Ważne, by w ferworze pakowania nie zapomnieć o tym, co powinna zawierać apteczka dziecka:
- sterylne kompresy na ciało i oczy,
- opaski elastyczne w różnych rozmiarach,
- zestaw plastrów oraz opatrunków,
- sterylne chusty opatrunkowe,
- chustę trójkątną,
- opaskę siatkową,
- chustę z fizeliny,
- koc ratunkowy,
- nożyczki,
- worek foliowy,
- instrukcję udzielania pierwszej pomocy.
Należy także dodać środki do dezynfekcji ran. Nie wolno dawać dziecku żadnych leków - wszystkie środki farmakologiczne powinny być zażywane pod okiem dorosłych!
Dobrze, żeby apteczka była odpowiednio oznaczona, a także - wykonana z nieprzemakalnego tworzywa. W aptekach można kupić gotowe apteczki, które zawierają zwykle:
- opaskę dzianą podtrzymującą w dwóch rozmiarach 10 cm x 4 m i 5 cm x 4 m,
- gazę opatrunkową jałową o rozmiarze 5 x 5 cm,
- jałowy opatrunek w dwóch rozmiarach 5 x 7,2 cm i 10 x 6 cm,
- przylepiec,
- koc ratunkowy,
- rękawiczki nitrylowe,
- maseczkę do sztucznego oddychania,
- chusteczki do odkażania,
- nożyczki,
- instrukcję udzielania pierwszej pomocy.
Zawartość takiej apteczki można dowolnie modyfikować dodając do niej np. łatwe w obsłudze dla dziecka plasterki różnych rozmiarów, wodę utlenioną, Octanisept lub to, co wiemy, że dziecku może się przydać.
Przed wyjazdem maluchowi należy opowiedzieć o pierwszej pomocy i poprosić dziecko, by zawsze informowało dorosłych o swoich problemach. Nie wolno lekceważyć ani małych zadrapań, ani bólu brzucha, biegunki, nudności czy zawrotów głowy.
Dziecko powinno wiedzieć także, jak zachować się w sytuacji, gdy któreś z jego rówieśników skaleczy się, przewróci czy straci przytomność.
Co jeszcze dziecko powinno mieć ze sobą na samodzielny wyjazd?
- nakrycie głowy - bardzo ważne jest, by maluch wiedział, po co mu czapka i nosił ją, by uchronić się przed słońcem,
- środek przeciwko komarom i kleszczom - dziecko musi wiedzieć, że w przypadku ukłucia kleszcza powinno niezwłocznie poinformować o tym opiekuna,
- krem z filtrem na słońce.