Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak zdezynfekować maseczkę wielokrotnego użytku i jakich błędów nie popełniać?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak zdezynfekować maseczkę wielokrotnego użytku i jakich błędów nie popełniać?

Zobacz film: Dezynfekcja maseczki ochronnej Źródło: 36,6

Od 16 kwietnia osoby, które będą chciały wyjść z domu będą musiały mieć zasłonięty nos i usta. Można do tego wykorzystać szalik, chustkę, czy maseczkę. Tę ostatnią można zrobić samemu, wystarczy mieć kawałek materiału. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie trzeba pamiętać, aby po każdym użyciu właściwie ją zdezynfekować. Jak to zrobić?

Obowiązek zasłaniania twarzy przed wyjściem z domu ma przede wszystkim ograniczyć transmisję oraz chronić przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Coraz więcej osób sięga więc po maseczki wielokrotnego użytku. Choć taka maseczka jest dużo praktyczniejsza, to po każdym użyciu trzeba ją zdezynfekować. Przy jej zdejmowaniu tak samo, jak przy jednorazowych maseczkach trzeba zachować ostrożność.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jak zdejmować maseczkę?

Maseczki wielorazowego użytku powinny być zrobione z naturalnego, najlepiej bawełnianego materiału. Podczas noszenia, po pewnym czasie robią się mokre. To powinno stanowić sygnał do tego, aby jak najszybciej ją wymienić.

Przed zdjęciem maseczki trzeba założyć jednorazowe rękawiczki. Jeśli maseczka jest zawiązywana należy bardzo ostrożnie odwiązać troczki i uważać, aby nie dotknąć materiału. Jeśli ma gumki – trzeba zdejmować je z uszu pojedynczo.

Jak dezynfekować maseczki wielorazowego użytku?

Przede wszystkim uprać. Trzeba jednak pamiętać, aby nie łączyć jej z resztą prania. Najlepiej trzymać ją w foliowym woreczku. Zużyta maseczkę powinno się prać w minimum 60 stopniach przez ok. 45 minut. Kiedy maseczka już wyschnie, aby mieć pewność, że wszystkie chorobotwórcze drobnoustroje zostały wybite, należy ją przeprasować. Żelazko powinno być ustawione na możliwie najwyższą temperaturę.

Takich maseczek nie można zbyt długo trzymać w foliowej torebce. Jeśli będą leżały zbyt długo - zgniją. Najlepiej od razu wrzucić jej do prali i uprać - mówił dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog.

Do dezynfekcji maseczek wielokrotnego użytku nie powinno się używać wybielacza. Zawarty w nim chlor może zniszczyć materiał.

W obecnej sytuacji zdezynfekować można także maseczki ze specjalnymi filtrami. Można do tego użyć mgiełki antybakteryjnej, w której znajduje się nadtlenek wodoru lub poddać ją działaniu promieniowania UV, ale do tego potrzebne jest odpowiednie urządzenie. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie maseczki nadają się do ponownego użycia.

Maseczki zrobionej z papieru czy flizeliny nie można użyć ponownie. Taką maseczkę można nosić maksymalnie dwie godziny. Jeśli maseczka zrobiła się wilgotna trzeba ją wyrzucić - mówił w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog.

Dezynfekcja maseczek wielokrotnego użytku. Czego nie robić ?

W internecie można znaleźć jeszcze inne metody odkażania maseczek wielokrotnego użytku. Czy warto je stosować?

Włożenie maseczki do piekarnika czy mikrofalówki nie zniszczy wirusa. Takie praktyki mogą się skończyć samozapłonem maseczki. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem dezynfekcji maseczek jest pranie w temperaturze minimum 60 stopni - mówił w Dzień Dobry TVN specjalista.

Koronawirus SARs-CoV-2, czyli co?

Wirus wywołuje chorobę nazwana przez lekarzy COVID-19. Schorzenie atakuje przede wszystkim układ oddechowy i prowadzi do zapalenia płuc. U osób zakażonych obserwuje się przede wszystkim wysoką gorączkę, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne zmęczenie. U części pacjentów pojawiają się jednak mniej charakterystyczne dolegliwości. Zdaniem badaczy o zakażeniu mogą świadczyć także biegunka, wymioty oraz zaburzenie węchu i smaku.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że zakażenie może być niebezpieczne dla każdego z nas. Jednak w grupie najwyższego ryzyka znajdują seniorzy oraz osoby ze schorzeniami układu oddechowe, sercowo-naczyniowego, a także z cukrzycą czy chorobami autoimmunologicznymi.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
114
12
Polecamy
Maseczki są pełne bakterii.
Jak często powinniśmy je wymieniać, by pomagały zamiast szkodzić?
Maseczki są pełne bakterii. Jak często powinniśmy je wymieniać, by pomagały zamiast szkodzić? Dzień Dobry TVN
Maseczki antywirusowe - jakie najlepiej chronią przed koronawirusem?
Maseczki antywirusowe - jakie najlepiej chronią przed koronawirusem? Dzień Dobry TVN
Które maseczki zapewniają najlepszą ochronę przed koronawirusem?
Które maseczki zapewniają najlepszą ochronę przed koronawirusem? TVN zdrowie
Koronawirus.
Czy dzieci mogą nosić maseczki ochronne?
Koronawirus. Czy dzieci mogą nosić maseczki ochronne? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?