Polub nas na Facebooku
Czytasz: Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny
menu
Polub nas na Facebooku

Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ciężkość w klatce

Fot: GettyImages-PredragImages

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Przyczyn złego samopoczucia i bólu w klatce piersiowej może być wiele, zarówno tych błahych, jak i bardzo poważnych, a nawet zagrażających życiu. Skuteczne leczenie oraz zapobieganie ponownemu pojawieniu się niepokojących objawów zależy od znalezienia właściwej przyczyny dolegliwości. Uczucie ciężkości zawsze jest sygnałem ostrzegawczym, sugerującym, że w organizmie dzieje się coś złego, dlatego też nie wolno go ignorować.

Sprawdź jakie ma funkcje i jak jest zbudowany układ krążenia:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia Źródło: 36,6

Uczucie ciężkości w klatce piersiowej: najczęstsze przyczyny

Ciężki oddech i ból w klatce piersiowej nie musi od razu zwiastować poważnej choroby serca lub ataku, często przyczyna bywa mniej poważna. Bardzo często tego typu dolegliwości pojawiają się u osób żyjących w permanentnym stresie, znerwicowanych, doznających stanów lękowych. 

Długie napięcie może skutkować nerwicą, ta zaś objawia się poprzez uczucie ciężkości w klatce piersiowej, duszność i ból. Stres lub atak paniki wywołuje symptomy mogące sugerować poważne schorzenie, które w rzeczywistości są tzw. nerwobólami. Taki nieleczony i przedłużający się stan może przerodzić się w nerwicę serca stanowiącą zagrożenie dla ogólnego zdrowia pacjenta. Do podstawowych objawów mogą dołączyć inne: drętwienie rąk, zawroty głowy, kołatanie serca. 

Nerwica serca wymaga leczenia, często poza farmakologią wdraża się leczenie specjalistyczne – psychoterapię. Co interesujące, w przebiegu nerwicy serca badania nie pokazują żadnych nieprawidłowości funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

Na ciężkość w klatce piersiowej mogą uskarżać się także osoby, które spożyły zbyt obfity posiłek lub podjęły bardzo intensywny wysiłek fizyczny. Podobne objawy daje również refluks żołądkowo-przełykowy. Towarzyszy mu pieczenie, ucisk w klatce piersiowej, kaszel i chrypka.

Ciężkość w klatce piersiowej – kłopoty z sercem

Ucisk w klatce piersiowej zlokalizowany tuż za mostkiem może być objawem zawału mięśnia sercowego. Charakterystycznym symptomem jest w tym przypadku ból, który promieniuje do barku, a nawet do żuchwy. Oprócz tego mogą pojawić się poty oraz nieuzasadnione uczucie lęku, a także nudności, wymioty i ogólne osłabienie. W sytuacji, gdy podejrzewa się zawał, należy natychmiast wezwać pogotowie. Inną chorobą serca, o której może świadczyć ból w klatce piersiowej i uczucie dławienia lub duszenia się, jest choroba niedokrwienna serca. Objawy dławicy piersiowej przypominają zawał, ale ustępują zazwyczaj po kilku minutach. Chorzy skarżą się wówczas na duszności oraz ból w podbrzuszu.

Przyczyną uczucia ciężkości w klatce piersiowej bywa także zapalenie wsierdzia o charakterze bakteryjnym bądź wirusowym. Charakterystyczny jest w tym przypadku ból nasilający się w pozycji leżącej i przy wykonywaniu wdechu. Chory wymaga pomocy specjalisty i wdrożenia odpowiedniego leczenia, ponieważ nieleczone schorzenie prowadzić nawet do rozwoju sepsy i śmierci.

Inne przyczyny uczucia ciężkości w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej nie musi być spowodowany kłopotami z sercem lub nerwicą. Istnieje szereg innych chorób, które objawiają się uczuciem ciężkości w klatce piersiowej. Zalicza się do nich choroby układu oddechowego, takie jak zapalenie płuc czy odma opłucna. Zapalenie płuc daje szereg objawów – oprócz bólu przy oddychaniu pojawia się m.in. kaszel, osłabienie i gorączka. Odma opłucnowa wymaga pomocy lekarskiej, może bowiem doprowadzić do zatrzymania krążenie, nie należy więc zwlekać z wezwaniem pogotowia.

Ciężko w klatce piersiowej może być także wtedy, gdy choruje tarczyca. Przyczyną dyskomfortu jest najczęściej niedobór jodu. W takiej sytuacji wyniki badań nie wykazują żadnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu sercowo-krążeniowego. Dyskomfort w postaci uczucia ciężkości w klatce piersiowej może być spowodowany przemęczeniem, brakiem snu, kłopotami z kręgosłupem, przetrenowaniem, a także niedoborami magnezu i witamin.

Jak leczyć uczucie ciężkości w klatce piersiowej?

Aby skutecznie wyeliminować dolegliwości, należy je najpierw zdiagnozować, aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie. Wszelkie bóle serca, uczucie ciężkości i problemy z oddychaniem wymagają konsultacji lekarskiej. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie pogotowia ratunkowego. Uczucia ciężkości można się pozbyć, stosując farmakologię, jeśli zdiagnozowana zostanie konkretna choroba. Często też wystarczy zbilansowana dieta, uzupełnienie niedoborów i odpoczynek. Niezbędna może okazać się pomoc psychologa lub psychoterapeuty. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
89
9
Polecamy
Kołatanie serca, bóle i ucisk w klatce piersiowej, czyli nerwica serca.
Przyczyny, objawy i leczenie
Kołatanie serca, bóle i ucisk w klatce piersiowej, czyli nerwica serca. Przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie
Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Ucisk w klatce piersiowej – czy należy się niepokoić?
Ucisk w klatce piersiowej – czy należy się niepokoić? TVN zdrowie
Kłucie w mostku – czy oznacza nerwicę?
Przyczyny dolegliwości
Kłucie w mostku – czy oznacza nerwicę? Przyczyny dolegliwości TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Wrzody żołądka - dlaczego dokuczają jesienią? Czy domowe leczenie jest skuteczne?
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Serce płucne a przerost prawej komory serca – jak rozpoznać? Objawy i leczenie
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Koper włoski – składniki odżywcze, właściwości lecznicze
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie witaminy działają na trądzik? Gdzie występują naturalnie?
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Jakie są objawy egzemy? Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła
Ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła