Polub nas na Facebooku
Czytasz: Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny
menu
Polub nas na Facebooku

Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ciężkość w klatce

Fot: GettyImages-PredragImages

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Przyczyn złego samopoczucia i bólu w klatce piersiowej może być wiele, zarówno tych błahych, jak i bardzo poważnych, a nawet zagrażających życiu. Skuteczne leczenie oraz zapobieganie ponownemu pojawieniu się niepokojących objawów zależy od znalezienia właściwej przyczyny dolegliwości. Uczucie ciężkości zawsze jest sygnałem ostrzegawczym, sugerującym, że w organizmie dzieje się coś złego, dlatego też nie wolno go ignorować.

Sprawdź jakie ma funkcje i jak jest zbudowany układ krążenia:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia Źródło: 36,6

Uczucie ciężkości w klatce piersiowej: najczęstsze przyczyny

Ciężki oddech i ból w klatce piersiowej nie musi od razu zwiastować poważnej choroby serca lub ataku, często przyczyna bywa mniej poważna. Bardzo często tego typu dolegliwości pojawiają się u osób żyjących w permanentnym stresie, znerwicowanych, doznających stanów lękowych. 

Długie napięcie może skutkować nerwicą, ta zaś objawia się poprzez uczucie ciężkości w klatce piersiowej, duszność i ból. Stres lub atak paniki wywołuje symptomy mogące sugerować poważne schorzenie, które w rzeczywistości są tzw. nerwobólami. Taki nieleczony i przedłużający się stan może przerodzić się w nerwicę serca stanowiącą zagrożenie dla ogólnego zdrowia pacjenta. Do podstawowych objawów mogą dołączyć inne: drętwienie rąk, zawroty głowy, kołatanie serca. 

Nerwica serca wymaga leczenia, często poza farmakologią wdraża się leczenie specjalistyczne – psychoterapię. Co interesujące, w przebiegu nerwicy serca badania nie pokazują żadnych nieprawidłowości funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

Na ciężkość w klatce piersiowej mogą uskarżać się także osoby, które spożyły zbyt obfity posiłek lub podjęły bardzo intensywny wysiłek fizyczny. Podobne objawy daje również refluks żołądkowo-przełykowy. Towarzyszy mu pieczenie, ucisk w klatce piersiowej, kaszel i chrypka.

Ciężkość w klatce piersiowej – kłopoty z sercem

Ucisk w klatce piersiowej zlokalizowany tuż za mostkiem może być objawem zawału mięśnia sercowego. Charakterystycznym symptomem jest w tym przypadku ból, który promieniuje do barku, a nawet do żuchwy. Oprócz tego mogą pojawić się poty oraz nieuzasadnione uczucie lęku, a także nudności, wymioty i ogólne osłabienie. W sytuacji, gdy podejrzewa się zawał, należy natychmiast wezwać pogotowie. Inną chorobą serca, o której może świadczyć ból w klatce piersiowej i uczucie dławienia lub duszenia się, jest choroba niedokrwienna serca. Objawy dławicy piersiowej przypominają zawał, ale ustępują zazwyczaj po kilku minutach. Chorzy skarżą się wówczas na duszności oraz ból w podbrzuszu.

Przyczyną uczucia ciężkości w klatce piersiowej bywa także zapalenie wsierdzia o charakterze bakteryjnym bądź wirusowym. Charakterystyczny jest w tym przypadku ból nasilający się w pozycji leżącej i przy wykonywaniu wdechu. Chory wymaga pomocy specjalisty i wdrożenia odpowiedniego leczenia, ponieważ nieleczone schorzenie prowadzić nawet do rozwoju sepsy i śmierci.

Inne przyczyny uczucia ciężkości w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej nie musi być spowodowany kłopotami z sercem lub nerwicą. Istnieje szereg innych chorób, które objawiają się uczuciem ciężkości w klatce piersiowej. Zalicza się do nich choroby układu oddechowego, takie jak zapalenie płuc czy odma opłucna. Zapalenie płuc daje szereg objawów – oprócz bólu przy oddychaniu pojawia się m.in. kaszel, osłabienie i gorączka. Odma opłucnowa wymaga pomocy lekarskiej, może bowiem doprowadzić do zatrzymania krążenie, nie należy więc zwlekać z wezwaniem pogotowia.

Ciężko w klatce piersiowej może być także wtedy, gdy choruje tarczyca. Przyczyną dyskomfortu jest najczęściej niedobór jodu. W takiej sytuacji wyniki badań nie wykazują żadnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu sercowo-krążeniowego. Dyskomfort w postaci uczucia ciężkości w klatce piersiowej może być spowodowany przemęczeniem, brakiem snu, kłopotami z kręgosłupem, przetrenowaniem, a także niedoborami magnezu i witamin.

Jak leczyć uczucie ciężkości w klatce piersiowej?

Aby skutecznie wyeliminować dolegliwości, należy je najpierw zdiagnozować, aby móc wdrożyć odpowiednie leczenie. Wszelkie bóle serca, uczucie ciężkości i problemy z oddychaniem wymagają konsultacji lekarskiej. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie pogotowia ratunkowego. Uczucia ciężkości można się pozbyć, stosując farmakologię, jeśli zdiagnozowana zostanie konkretna choroba. Często też wystarczy zbilansowana dieta, uzupełnienie niedoborów i odpoczynek. Niezbędna może okazać się pomoc psychologa lub psychoterapeuty. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
95
10
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?