Polub nas na Facebooku
Czytasz: Twoja żona niedawno urodziła i nie ma ochoty na seks - kiedy to się zmieni?
menu
Polub nas na Facebooku

Twoja żona niedawno urodziła i nie ma ochoty na seks - kiedy to się zmieni?

NAN

Fot. Iurii Sokolov / stock.adobe.com

Niezależnie od tego, czy poród był naturalny czy wykonano cesarskie cięcie umownym przedziałem czasowym, po którym można wznowić aktywność seksualną jest od 6. do 8. tygodni. 

Skoncentrowanie na dziecku oraz fizyczne zmiany, jakie zaszły w organizmie młodej mamy sprawiają, że okres ten może się wydłużyć. Należy również pamiętać, że gotowość kobiety na seks jest sprawą bardzo indywidualną.

Hormony a libido

Sytuacja, w której kobieta po porodzie nie ma ochoty na seks, jest naturalna. Produkowana z nadwyżką w tym czasie w jej organizmie prolaktyna m. in. powoduje obniżenie popędu płciowego. W ten sposób biologicznie jest chroniona przed szybkim zajściem w kolejną ciążę, a jej organizm ma czas na pełną regenerację. Natomiast w czasie karmienia piersią dochodzi do spadku poziomu estrogenów, które są w dużej mierze odpowiedzialne za elastyczność i obkurczenie pochwy, dlatego uczucie tzw. „luzu” mogą obserwować też kobiety, które urodziły poprzez cesarskie cięcie. Od momentu pojawienia się miesiączki hormony naturalnie powinny ulec wyrównaniu, wówczas wszystko powróci do normy.

Jakość seksu po porodzie

Istnieje opinia, że kobieca pochwa po porodzie naturalnym jest luźniejsza. Pochwa to silnie umięśniony i niezwykle elastyczny narząd, który ma zdolność zarówno do rozciągania, jak i obkurczania się. Krocze zmniejszy swój rozmiar, ale nie powróci już do tego sprzed ciąży. Wpływ na to jak szybko dojdzie do regeneracji ma również fakt, jak duże było dziecko, czy poród przebiegał bez komplikacji i czy np. konieczne było użycie kleszczy, które powodują dodatkowe uszkodzenia pochwy. Ponadto wyściełająca pochwę tkanka łączna po każdym kolejnym porodzie oraz w wyniku starzenia się całego organizmu z czasem będzie traciła tę naturalną zdolność, dlatego coraz popularniejsze stają się zabiegi plastyki pochwy. Warto również ćwiczyć – zarówno przed, jak i po ciąży – mięśnie Kegla. Tego rodzaju gimnastyka wpływa nie tylko na poprawę doznań w czasie seksu, wzmocnienie mięśni pochwy, a przez to jej elastyczności, ale również np. na kwestie dotyczące trzymania moczu.

Ciało kobiety w czasie ciąży ulega diametralnym zmianom, dlatego mogą z tym wiązać się sytuacje zniechęcające ją do aktywności seksualnej. W tym przypadku dużo zależy również od partnera, od jego zrozumienia, czułości i akceptacji. Wiele świeżo upieczonych rodziców narzeka również na brak czasu, który jest często głównym argumentem przemawiającym za bardzo sporadycznym lub zerowym współżyciem. Sytuacja taka jest możliwa do rozwiązania, konieczne jednak jest równe zaangażowanie obojga partnerów.

Jeżeli od porodu minęło kilka miesięcy, a kobieta w dalszym ciągu nie ma ochoty na seks, warto o tym porozmawiać i spróbować znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonowało obie strony. W przypadku, gdy kobieta odczuwa jakikolwiek dyskomfort (psychiczny i/lub fizyczny) związany ze współżyciem, zalecane jest zgłoszenie się do specjalistów: ginekologa oraz seksuologa. 

Zobacz film: Jedzenie, które zwiększa i zmniejsza libido. Źródło: Stylowy Magazyn

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
77
7
Polecamy
Seks w ciąży.
Kiedy jest szczególnie wskazany, a kiedy należy z niego zrezygnować?
Seks w ciąży. Kiedy jest szczególnie wskazany, a kiedy należy z niego zrezygnować? Dzień Dobry TVN
Czy w ciąży można uprawiać seks?
Ginekolog:
"Trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem"
Czy w ciąży można uprawiać seks? Ginekolog: "Trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem" Dzień Dobry TVN
Okres po porodzie a sposób karmienia dziecka, płodność i czas połogu
Okres po porodzie a sposób karmienia dziecka, płodność i czas połogu TVN zdrowie
Czy podczas ciąży można uprawiać seks?
Czy podczas ciąży można uprawiać seks? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce Materiał sponsorowany
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?