Polub nas na Facebooku
Czytasz: Trądzik neuropatyczny– przyczyny. Jak go rozpoznać i leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Trądzik neuropatyczny– przyczyny. Jak go rozpoznać i leczyć?

Osoba, która ma trądzik

Fot: Srisakorn / gettyimages.com

Trądzik neuropatyczny wiąże się z uporczywym oczyszczaniem skóry na własną rękę, co budzi w danej osobie przekonanie, że wyciśnięcie zaskórnika to jedyny sposób leczenia. Tymczasem leczenie zmian i przebarwień po wyciskaniu jest trudne i długotrwałe.

Trądzik jest przewlekłą chorobą na podłożu zaburzeń łojotokowych. Ma wiele przyczyn i postaci. Jedną z nich jest trądzik neuropatyczny, czyli mający podłoże psychiczne. Bez względu na przyczynę, trądzik charakteryzuje się występowaniem krost, wyprysków, zaskórników otwartych, zamkniętych, a także torbieli ropnych lub surowiczo-ropnych w okolicy ujść gruczołów łojowych. Trądzik neuropatyczny bardzo często dodatkowo związany jest z tworzeniem się licznych blizn, ponieważ na tle nerwowym osoby te często wyciskają i rozdrapują zmiany skórne.

Zobacz film i dowiedz się u kogo może pojawić się trądzik

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Co to jest trądzik neuropatyczny i jakie ma przyczyny?

Trądzik neuropatyczny jest jednym z rodzajów trądziku. Może pojawić się nie tylko na twarzy, ale również w innych okolicach ciała. Zmiany skórne w trądziku neuropatycznym mają różny charakter. Mogą to być zaskórniki, jak również widoczne wągry, krosty czy innego typu wykwity skórne. Przyczyną trądziku neuropatycznego są wszelkiego typu zaburzenia psychiczne. Dlatego też trądzik neuropatyczny jest utożsamiany ze stresem lub innego typu problemami psychologicznymi. Charakterystyczną cechą trądziku neuropatycznego jest to, że zmiany na skórze są rozdrapywane, wyciskane. To z kolei prowadzi do pogłębiania się miejscowego stanu zapalnego i utrudnia to znacząco gojenie się danych zmian. Trądzik neuropatyczny występuje zarówno u płci żeńskiej, jak i męskiej. W przeciwieństwie do niektórych innych typów trądziku, nie jest on zarezerwowany dla jednej grupy wiekowej. Może występować zarówno u nastolatków, jak i u osób dorosłych.

Objawy trądziku neuropatycznego

Trądzik neuropatyczny rozpoznawany jest na podstawie charakteru zmian skórnych, ale tych wytworzonych przez chorego. Charakterystyczne jest to, że osoba cierpiąca z powodu trądziku neuropatycznego rozdrapuje zmiany, uszkadza je, często nie przestrzegając podstawowych zasad higieny i aseptyki (zapobiegania zakażeniom). Tym samym zmiany zapalne pogłębiają się, dłużej się goją, niejednokrotnie pozostawiając po sobie przebarwienia, ślady czy blizny. To, co również charakteryzuje osoby z trądzikiem neuropatycznym, to fakt, że są one przekonane, iż ich działania poprawią stan ich skóry.

Co zrobić, aby pozbyć się blizn po trądziku? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Usuwanie blizn po trądziku. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Oczyszczenie zmian skórnych na własną rękę stanowi dla nich konieczny element codziennej pielęgnacji skóry. Nie są w stanie np. zastosować kosmetyku mającego działanie zasuszające i pozwalające na miejscową szybszą likwidację zmiany. Priorytetem jest wyciśnięcie danego wykwitu, co daje im poczucie, że dopiero w ten sposób zmiana się wygoi. Nawyk oczyszczania skóry można przyrównać w ich przypadku do nerwicy natręctw. Poza zmianami skórnymi istnieje wiele cech dodatkowo charakteryzujących osoby z trądzikiem neuropatycznych. Zalicza się tu m.in. przeambicjonowanie, dążenie do perfekcji, nerwice. Niejednokrotnie osoby z trądzikiem neuropatycznym charakteryzują się bardzo niską samooceną i dążą do osiągnięcia pięknego, nieskazitelnego ciała, zarówno pod względem wyglądu skóry, jak i figury i wielu innych elementów.

Leczenie trądziku neuropatycznego

Jeśli podejrzewa się, że powstające zmiany skórne są związane z zaburzeniami natury psychologicznej, konieczne jest działanie u podstaw. Dlatego też praca nad zaburzeniem w kontekście psychologicznym jest bardzo ważna. Wcale nie jest proste leczenie zmian skórnych, jeśli dana osoba stale uszkadza powstające zmiany i potęguje miejscowy stan zapalny. Wewnętrzna potrzeba usunięcia nawet niewielkiej zmiany na skórze powoduje, że nawet najlepsze leki czy kosmetyki mają ograniczoną skuteczność. Nie tylko usuwa się same zmiany trądzikowe, ale również działa się objawowo na rany i zmiany skórne wytworzone poprzez wyciskanie zmian. Uszkodzenia naskórka często wymagają dodatkowej konsultacji dermatologicznej i kosmetologicznej pod kątem leczenia powstałych przebarwień czy blizn.

Czy dieta może doprowadzić do problemów ze skórą? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Czy zła dieta może doprowadzić do problemów cerą? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
2
Polecamy
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść.
Jak leczyć trądzik grudkowy?
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść. Jak leczyć trądzik grudkowy? Dzień Dobry TVN
Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych.
Jakie są metody ich leczenia?
Przyczyny powstawania zaskórników zamkniętych. Jakie są metody ich leczenia? Dzień Dobry TVN
Trądzik ropowiczy – jakie są jego przyczyny i sposoby leczenia?
Trądzik ropowiczy – jakie są jego przyczyny i sposoby leczenia? TVN zdrowie
Trądzik torbielowaty – jak powstaje?
Przyczyny, objawy i leczenie dolegliwości
Trądzik torbielowaty – jak powstaje? Przyczyny, objawy i leczenie dolegliwości TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?