Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak radzić sobie z nerwicą? Terapia i inne sposoby walki z chorobą
menu
Polub nas na Facebooku

Jak radzić sobie z nerwicą? Terapia i inne sposoby walki z chorobą

Mężczyzna, który ma nerwicę

Fot: metamorworks / gettyimages.com

Na nerwicę cierpi wielu, na pozór normalnie funkcjonujących, ludzi. Różne postacie nerwic dotykają znaczną część społeczeństwa, utrudniając życie zawodowe czy relacje społeczne. Dominującym objawem choroby jest lęk, z którym można walczyć na wiele sposobów.

Nerwica to określenie grupy zaburzeń psychicznych o podłożu lękowym. Trudny do zdefiniowania strach pojawia się zwykle w sytuacjach, które nie stanowią realnego zagrożenia. Lękowi najczęściej towarzyszą objawy somatyczne, które pogłębiają niepokój chorego. W konsekwencji nerwica, wpływając na wszystkie aspekty życia, znacząco obniża jego komfort. Dlatego przypadłości tej nie należy lekceważyć – warto podjąć wszelkie działania, by poradzić sobie z nerwicą.

Nerwica wiąże się z szeregiem uciążliwych objawów wegetatywnych, do których należą m.in. ból i zawroty głowy, uderzenia gorąca, nadmierne napięcie mięśniowe, ból w klatce piersiowej, problemy trawienne, nudności i wymioty, drżenie kończyn, zaburzenia snu. Dlatego leczenie należy poprzedzić wnikliwą diagnostyką, która pozwoli wykluczyć możliwe schorzenia somatyczne, powodujące identyczne symptomy. Pacjent, u którego nie stwierdzono żadnych dolegliwości, powinien trafić pod opiekę psychiatry i psychoterapeuty.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o nerwicy

Zobacz film: Nerwica - skąd się bierze i jak ją leczyć? Źródło: 36,6.

Leczenie nerwicy – farmakoterapia i psychoterapia

Leczenie farmakologiczne i psychoterapia to podstawowe sposoby walki z nerwicą. Środki uspokajające i antydepresyjne nie rozwiązują problemów, z którymi boryka się chory – wszystkie powracają po odstawieniu leków. Farmaceutyki obniżają jednak napięcie, poprawiają nastrój i zapobiegają silnym napadom lęku, umożliwiając podjęcie psychoterapii, która jest skuteczną metodą leczenia nerwic. Terapia nerwic obejmuje elementy psychoterapii psychodynamicznej i poznawczo-behawioralnej. Do jej celów należą:

  • dotarcie do istoty problemów chorego,
  • nauka technik pozwalających na redukcję napięcia,
  • zmiana myślenia, które napędza irracjonalny lęk,
  • utrwalenie pozytywnych wzorców zachowań w sytuacjach lękowych,
  • zbudowanie stabilnego poczucia własnej wartości,
  • ćwiczenie umiejętności interpersonalnych.

Psychoterapia może mieć charakter indywidualny lub grupowy. W pierwszym przypadku chory ma większe szanse na zbudowanie bliskiej relacji z terapeutą, która ułatwia rozmowę o najbardziej nawet intymnych problemach. W drugim – terapeutyczny wpływ ma spotkanie z innymi osobami o podobnych doświadczeniach i wspólne zdobywanie umiejętności społecznych. Leczenie zawsze wymaga czasu (niekiedy nawet kilku lat), a także silnej motywacji i zaangażowania ze strony chorego. Skojarzone z farmakoterapią przynosi zwykle satysfakcjonujące efekty.

Metoda małych kroków w walce z nerwicą

Jedną ze skutecznych metod leczenia nerwic w postaci fobii jest desensytyzacja, czyli odwrażliwianie na źródło lęku. Polega ono na stopniowym wystawianiu chorego na budzące niepokój sytuacje, co z czasem pozwala mu się z nimi oswoić. Technika odwrażliwiania znajduje odzwierciedlenie w tzw. metodzie małych kroków, którą każdy może zastosować samodzielnie w codziennych zmaganiach z nerwicą. Podstawę leczenia stanowią postanowienie i silna motywacja chorego. Nie może on jednak uwolnić się od swoich lęków z dnia na dzień. Dążenie do poprawy własnego samopoczucia powinno obejmować szereg cząstkowych, stosunkowo nieskomplikowanych działań, które prowadzą do wytyczonego celu. Osiągnięte sukcesy dodają wiary w siebie i podnoszą samoocenę.

Co to jest nerwica natręctw? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Życie z nerwicą natręctw. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Sposób na nerwicę – edukacja

Przyczyną zaburzeń nerwicowych jest lęk, potęgowany przez objawy choroby (głównie – somatyczne). Bardzo pomocne jest więc zrozumienie mechanizmów, które rządzą napadami paniki i związanymi z nimi reakcjami organizmu. W tym celu osoby dotknięte chorobą powinny pogłębiać wiedzę dotyczącą ich przypadłości, korzystając z dostępnych w księgarniach lektur czy wiarygodnych źródeł internetowych.

Atak nerwicy a zmiana sposobu myślenia

Mimo podjęcia leczenia chorego niejednokrotnie ogarnia irracjonalny lęk (wraz z całym szeregiem psychosomatycznych objawów), nad którym trudno zapanować. Pomocna bywa wówczas zmiana sposobu myślenia, która wymaga wcześniejszego sporządzenia listy trudności i niepowodzeń, jakich osoba dotknięta nerwicą spodziewa się w chwili paniki. Czarne scenariusze należy skonfrontować z rzeczywistością – opatrzyć każdą pozycję opisem realnych konsekwencji zdarzeń, które budzą lęk. Powracanie do tej wiedzy w sytuacji silnego napięcia (listę warto zawsze mieć przy sobie) zwykle pomaga je łagodzić.

Jak sobie radzić z nerwicą na co dzień?

Objawy choroby nasilają się zwykle w sytuacjach stresowych. Wówczas niezwykle cenna jest umiejętność odzyskania równowagi poprzez rozluźnienie ciała czy świadomy oddech. Osoby cierpiące na nerwicę mogą ją opanować dzięki znajomości technik relaksacyjnych (np. treningu autogennego Schulza) czy podstaw jogi.

Stres łatwo także rozładować poprzez aktywność fizyczną. Wysiłek nie tylko obniża napięcie mięśni, ale także powoduje produkcję serotoniny i oksytocyny, które są odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Napięcie związane z nerwicą może zredukować odpowiednia dieta. Wrażliwość na stres powodują zwykle niedobory magnezu, potasu, witamin z grupy B i witaminy D3 – substancji odpowiedzialnych za regulację pracy układu nerwowego. Objawy zaburzeń nerwicowych mogą łagodzić zioła, takie jak melisa, mięta, rumianek, kozłek lekarski, dziurawiec.

Osoby zmagające się z nerwicą powinny unikać kawy, alkoholu, nikotyny, napojów energetycznych. Mają one pobudzający wpływ na układ nerwowy i mogą być przyczyną nasilenia objawów choroby.

Jakie objawy daje nerwica? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Objawy nerwicy. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
107
8
Polecamy
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby
Nerwica żołądka i jeli objawy, leczenie, zioła, domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Nerwica depresyjna – czym jest dystymia i jakie są jej objawy?
Nerwica depresyjna – czym jest dystymia i jakie są jej objawy? Dzień Dobry TVN
Zaburzenia lękowe u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Zaburzenia lękowe u dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i sposoby leczenia TVN zdrowie
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie TVN zdrowie
Komentarze (1)
Aga
Dzien dobry .Mam problem zaczeto mj wviska. Ze mam nerwice .po czym ja idowwodnilam wszystkim ze sa te choroby .na ktore ciwrpie alw orzez tak ze wszysch aiw na mnje wsmiewali cizko jest w dzisejszych czasach porobic wszytskie badania odrazu ,przez tj potracilam przyjaciol ,njw ajwm co mam robic jestem slaba i nie wiem co mam robic njw mogw pracowac a moje cialo w zastarszajacym temoiw zaczelo starzsc .prosze o pokoc njw moge brac lekow od nerwicy bo zasypiam
Czytaj całość
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?