Polub nas na Facebooku
Czytasz: Domowe sposoby na wągry – maseczki, peelingi, plastry i inne metody
menu
Polub nas na Facebooku

Domowe sposoby na wągry – maseczki, peelingi, plastry i inne metody

Osoba, która ma trądzik

Fot: justocker / gettyimages.com

Domowe sposoby na usunięcie wągrów są rozmaite, ale wszystkie pozwalają na szybkie,skuteczne i przede wszystkim niedrogie pozbycie się tego nieestetycznego problemu. W domowych warunkach można przygotować specjalne maseczki, peelingi i płyny czyszczące.

Wągry, znane także jako zaskórniki, to rozszerzone pory, które są zatkane przez łój i martwe komórki skóry, bakterie oraz inne zanieczyszczenia. Występują na twarzy, a ich najczęstszą lokalizacją jest nos, podbródek i czoło (tzw. strefa T). Rozwijają się zwłaszcza u osób z tłustą i mieszaną cerą. Dużą popularnością cieszą się domowe sposoby na wągry. Jeśli jednak okażą się niewystarczające, należy zgłosić się do kosmetyczki, a najlepiej do dermatologa.

Znane domowe sposoby na wągry – peelingi

Znanych jest wiele domowych sposobów na wągry. Można je usunąć za pomocą peelingu. Dzięki niemu skóra odzyskuje blask, wygląda młodziej i jest nawodniona, drobne przebarwienia stają się mniej widoczne i poprawia się mikrokrążenie. W drogeriach dostępnych jest mnóstwo gotowych do użycia peelingów, z których najlepiej sprawdzają się powierzchniowe, działające wyłącznie na wierzchnie warstwy naskórka. Ich koszt jest niewielki, gdyż wynosi od 2 do 20 zł. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy peeling wykonuje się 2 razy w tygodniu.

Można przyrządzić także domowe peelingi na oczyszczanie twarzy z wągrów. Najczęściej stosowanym jest ten na bazie cukru. Pół szklanki cukru miesza się z 5 łyżkami oliwy lub śmietaną. Miksturę wciera się w skórę delikatnie, okrężnymi ruchami, przez kilka minut, po czym spłukuje letnią wodą. Korzystne efekty przynosi także peeling kawowy. Do drobno zmielonej kawy dodaje się oliwę z oliwek lub jogurt naturalny. Składniki miesza się w proporcji 2:1. Po nałożeniu ich na twarz delikatnie masuje się skórę, zostawia się je na około 10 minut i zmywa letnia wodą.

Czy trądzik pojawia się tylko u nastolatków? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Domowe sposoby na oczyszczenie twarzy z wągrów – maseczka z żelatyny

Domowym sposobem na oczyszczenie twarzy z wągrów są maseczki. Za najskuteczniejsze uważa się te na bazie żelatyny, mające postać tzw. maseczki peel off. Maseczka żelatynowa wskazana jest dla osób o cerze tłustej, trądzikowej i z rozszerzonymi porami. Jej regularne stosowanie wygładzi i oczyści skórę oraz wyostrzy rysy twarzy. Ponadto sprawi, że skóra stanie się aksamitna i elastyczna. Jest to także doskonały sposób na odmłodzenie cery, gdyż żelatyna uzupełnia niedobory kolagenu. Maseczka zwęża pory i reguluje wydzielanie sebum. Równoważy pH skóry. Staje się ona wygładzona, matowa i odświeżona.

Powszechne zastosowanie ma maseczka, w skład której wchodzą: 15 g żelatyny, 15 g miodu, 50 ml wody i 25 ml soku z cytryny. Do gotującej się wody dodaje się żelatynę. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji dodaje się 25 mln soku z cytryny i łyżkę stołową miodu. Maseczkę pozostawia się na 20 minut, po czym zmywa nadmiar zimną wodą. Innym znanym przepisem jest maseczka składająca się z: 125 ml soku jabłkowego, kilku kropli olejku eterycznego i 20 g żelatyny. Przygotowuje się ją na podstawie kąpieli wodnej, dlatego niezbędny będzie garnek z wrzącą wodą, na którym umieszczona zostanie miska ze składnikami. Żelatynę rozpuszcza się w soku jabłkowym. Miksturę pozostawia się do ostygnięcia. Następnie dodaje się do niej olejek eteryczny, miesza się ją i nakłada na twarz. Maseczkę można ściągnąć po około 25 minutach.

Domowy sposób na trądzik i wągry – maseczka octowo-otrębowa

Domowym sposobem na trądzik i wągry jest maseczka octowo-otrębowa, która ma działanie oczyszczające i przeciwzapalne. Ponadto odtłuszcza powierzchnię skóry oraz ułatwia przepływ krwi i limfy w wewnętrznych partiach skóry. Do jej przygotowania potrzebne są: otręby pszenne, ocet jabłkowy i niegazowana woda mineralna. Należy wymieszać 2 łyżki otrąb, 4 łyżki wody mineralnej i 1 łyżeczkę octu jabłkowego. Dokładne połączenie tych składników da gęstą papkę, którą należy równomiernie nałożyć na twarz i pozostawić na pół godziny. Po tym czasie maseczkę spłukuje się letnią wodą.

Dlaczego u osoby dorosłej pojawia się trądzik? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Dlaczego u dorosłej osoby pojawia się trądzik? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jak domowym sposobem pozbyć się wągrów? Inne metody

Skutecznym domowym sposobem na wągry na nosie są specjalne oczyszczające plastry, które wykazują ponadto działanie antyseptyczne. Koszt jednego z nich wynosi około 2 zł. Wągry można usunąć ręcznie lub za pomocą specjalnej łyżeczki, która wykonana jest ze stali nierdzewnej i jest bardzo prosta w użyciu. Można również wykorzystać miękką szczoteczkę do zębów. Skórę należy wcześniej przemyć płynem antybakteryjnym, umyć dłonie i zdezynfekować wszelkie wykorzystywane przybory. Zaskórniki najlepiej wyciskać przez chusteczkę higieniczną. Po wykonaniu tej czynności skórę należy przetrzeć płynem micelarnym lub domowym tonikiem z rumianku. Aby go przygotować, należy 15 g zioła zaparzyć w szklance wrzącej wody destylowanej, po czym zostawić pod przykryciem na 20 min. Usunięcie zaskórników znacznie ułatwi ciepły kompres, dzięki któremu skóra stanie się miękka. Najlepiej sprawdzają się zaparzone w ciepłej wodzie torebki ziół lub ziołowych herbat ekspresowych, które przykłada się do skóry na około 15 minut. Podobne efekty przyniesie gorąca kąpiel lub parówka.

Domowe sposoby na zaskórniki i wągry – jakie kosmetyki należy stosować?

Wszystkie wymienione domowe sposoby na zaskórniki i wągry okażą się nieskuteczne, gdy na problematyczną skórę nie będą stosowane odpowiednie kosmetyki. Należy dbać o nawilżenie twarzy. Najlepiej sprawdzą się kremy o konsystencji emulsji i żelu będące doskonałym źródłem substancji odżywczych, a zwłaszcza witaminy B3 i retinolu. Zaleca się wybieranie tych oznaczonych jako niekomedogenne. Jeśli żaden domowy sposób na wągry nie pomaga, należy zgłosić się do specjalisty.

Bibliografia:

1. van Braak H., von Kuster S., Ocet jabłkowy. Eliksir zdrowia i urody, Warszawa, Oficyna Wydawnicza ABA, 2015.

2. Ciepielewska B., BĄDŹ NATURALNIE PIĘKNA czyli domowe sposoby upiększania się, Konin, Psychoskok, 2015.

3. Hebda K., Ziołowy zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu, Warszawa, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2017.

Jak działa skóra? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?