Kawa odgrywa w kosmetologii ważną rolę i jest składnikiem wielu produktów do pielęgnacji ciała. Jednym z częściej stosowanych jest peeling kawowy. Oprócz tego, że wykazuje wysoką skuteczność, to jest bardzo tani, szybki w przygotowaniu i łatwy w użyciu. Może być stosowany na twarz, brzuch, uda, pośladki, ręce i stopy. Idealnie nadaje się dla cery tłustej, mieszanej i normalnej. Ponadto ziarna kawy poprawiają kondycję włosów.
Peeling kawowy – czemu zawdzięcza swoje działanie?
Peeling kawowy zawdzięcza swoje korzystne działanie zawartej w kawie kofeinie, która usprawnia proces mikrocyrkulacji. Ponadto zawiera środki przeciwutleniające, dzięki czemu chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz skutkami promieniowania ultrafioletowego.
Z peelingu kawowego można skorzystać w salonach kosmetycznych lub przyrządzić go samodzielnie. Warto przygotować większą porcję na raz, a niezużytą część przełożyć do szczelnie zamykanego pojemnika, aby składniki nie straciły na wartości. Dzięki temu produkt będzie przydatny do użytku przez długi czas. Domowy peeling kawowy daje gwarancję, że zastosowane w nim składniki są najwyższej jakości i pozbawione wszelkich konserwantów. Dodatkowym atutem jest aromatyczny zapach kawowego peelingu.
Peeling kawowy – efekty
Peeling kawowy wykazuje wysoką skuteczność. Pozytywne efekty zauważalne są już po pierwszym użyciu. Najlepiej wykonywać go 2 razy w tygodniu. Peeling kawowy doskonale sprawdza się na cellulit. Jest to najtańszy sposób na jędrne uda, brzuch czy pośladki. Jego systematyczne stosowanie pozwala na zawsze pozbyć się tzw. pomarańczowej skórki. Ponadto opóźnia procesy starzenia się skóry. Peeling kawowy przywraca zdrowy koloryt szarej i zmęczonej skórze (rozjaśnia zaczerwieniania i cienie pod oczami). Dzięki niemu skóra staje się jędrna, napięta, elastyczna, wygładzona i miękka. Poprawia krążenie krwi i zwiększa dotlenienie tkanek. Kawa zwęża pory i usuwa martwy naskórek. Oczyszcza i odświeża skórę. Ogranicza powstawanie nowych i przyczynia się do rozpadu istniejących komórek tłuszczowych, gdyż pobudza proces lipolizy. Dodatkowo pobudza metabolizm, co przyczynia się do szybszego spalania tłuszczów. Innym znanym efektem peelingu z kawy jest usprawnienie procesu detoksykacji, czyli usuwania toksyn i nadmiaru wody przez skórę. Niweluje uczucie zmęczenia i dodaje energii. Peeling kawowy stosowany jest także na włosy – znacznie poprawia ich kondycję.
Peeling kawowy na cellulit
Peeling z kawy na cellulit przygotowuje się z następujących składników: szklanka świeżo zaparzonych i dokładnie odsączonych fusów z kawy, 6 łyżeczek oleju kokosowego i 3 łyżeczki cukru lub soli kuchennej. Cukier (lub sól) i fusy z kawy miesza się w miseczce. Następnie dodaje się do nich roztopiony w ciepłej kąpieli wodnej olej kokosowy. Produkty miesza się do uzyskania papki. Przed zastosowaniem peelingu należy poddać objęte cellulitem części ciała szczotkowaniem na sucho. Po zmoczeniu ciała nakłada się peeling i wmasowuje się go w skórę okrężnymi ruchami dłoni. Po kilku minutach zmywa się go letnią wodą, a skórę myje się delikatnym, naturalnym mydłem.
Innym sposobem jest peeling kawowy z cynamonem i imbirem. Przyrządza się go z: 15 łyżek kawy mielonej, kremu lub balsamu do ciała oraz kilku szczypt cynamonu i imbiru. Po połączeniu składników peeling nakłada się na skórę, wmasowuje się go przez kilka minut, po czym na godzinę ciasno owija się ciało folią spożywczą i przykrywa je kocem. Następnie zmywa się peeling i nakłada się na skórę nawilżający kosmetyk.
Peeling z kawy na twarz
Na peeling z kawy istnieje wiele przepisów. Najszybszy peeling kawowy na twarz składa się wyłącznie z fusów. Po zaparzeniu kawy odsącza się fusy, które rozprowadza się na twarz i wmasowuje delikatnie przez kilka minut. Następnie zmywa się je letnią wodą, a na skórę nakłada się delikatny krem nawilżający.
Inny sposób na domowy peeling z kawy do twarzy to połączenie 3 łyżeczek fusów z kawy, 5 łyżeczek oliwy z oliwek i łyżeczki mielonego cynamonu. Kolejną propozycją jest peeling kawowo-pichtowy. Do jego przygotowania potrzebne będą: łyżeczka zaparzonych fusów z kawy, łyżeczka dowolnego kremu do twarzy, 5 kropli olejku pichtowego i łyżeczka dowolnego oleju. Ta wersja kawowego peelingu, dzięki zawartości olejku pichtowego, doskonale sprawdza się w walce z zaskórnikami i wykazuje właściwości bakteriobójcze. Znany jest także peeling do twarzy z kawy i cytryny. Przyrządza się go z 5 łyżeczek zaparzonych fusów z kawy, soku wyciśniętego z 4 małych cytryn, 2 łyżek mąki kukurydzianej i szklanki cukru. Każdy peeling nakłada się na zwilżoną twarz i wmasowuje okrężnymi ruchami.
Peeling kawowy na ciało
Sprawdzonym domowym sposobem na peeling z kawy na całe ciało jest połączenie: 5 łyżek fusów z kawy, 4 łyżek oliwy z oliwek, kilku kropel pomarańczowego olejku eterycznego i łyżeczki startej skórki z pomarańczy. Inny przepis na peeling z kawy zawiera: 1/2 szklanki drobno mielonej kawy, 60 dkg drobno mielonej soli himalajskiej, 60 dkg cukru, 90 ml oleju migdałowego, 10 ml olejku pomarańczowego lub z kiwi i 2 ml płynnej witaminy E.
Peeling kawowy skóry głowy
Peeling kawowy oczyszcza i odżywia skórę głowy, dzięki czemu zapewnia prawidłowy porost włosów, które stają się mocniejsze i gęstsze, oraz usuwa obumarłe włosy. Przygotowuje się go, mieszając 4 łyżki fusów z kawy z delikatnym szamponem. Peeling wmasowuje się w skórę głowy, a następnie spłukuje się go i myje się głowę szamponem.
Bibliografia:
1. Ciepielewska B., Bądź naturalnie piękna, czyli domowe sposoby upiększania się, Konin, Psychoskok, 2015.
2. Gumkowska A., Damskie laboratorium, Warszawa, PWN, 2016.