Polub nas na Facebooku
Czytasz: Miód wielokwiatowy: właściwości i zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Miód wielokwiatowy: właściwości i zastosowanie

miód

Fot.: tashka2000 / Getty Images

Miód wielokwiatowy, miód lipowy czy miód rzepakowy? Wybór zależy od pożądanych rezultatów: zwiększona energia, złagodzony przebieg przeziębienia czy też zdrowszy żołądek. Istnieje wiele rodzajów miodów pszczelich i każdy z nich ma inną charakterystykę, właściwości odżywcze i walory lecznicze. 

Miód wielokwiatowy, znany również jako „miód tysiąca kwiatów” bądź „miód nektarowy wielokwiatowy”, to tak naprawdę duża grupa miodów pochodzących z różnych kwiatów, krzewów i drzew, zarówno uprawnych, jak i dziko rosnących, zbieranych z pasiek w różnych lokalizacjach i o różnych porach roku. Dlatego też dwa słoiki miodu wielokwiatowego mogą mieć inny kolor, a nawet odmienne wartości odżywcze i walory smakowe. Tym, co je wszystkie łączy, jest łagodny i bardzo słodki smak, z powodu którego należą do ulubionych przysmaków dzieci.

Miód wielokwiatowy – wartości odżywcze

Miód wielokwiatowy składa się głównie z węglowodanów (glukoza, fruktoza). Poza tym zawiera:

  • kwasy organiczne (kwas glukonowy, jabłkowy, cytrynowy, pantotenowy),
  • witaminy (A, B1, B2, B6, B12, kwas foliowy, kwas pantotenowy, biotyna),
  • mikro- i makroelementy (krzem, magnez, wapń, potas, fosfor, żelazo, chlor),
  • enzymy (np. inhibina, lizozym), biopierwiastki i substancje hamujące rozwój drobnoustrojów.

Jakie właściwości prozdrowotne ma miód? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jakie właściwości prozdrowotne ma miód? Źródło: X-Bank Gallery

    Właściwości miodu wielokwiatowego

    Wyróżnia się dwa rodzaje miodu nektarowego wielokwiatowego – w zależności od pory roku, w której został on zebrany. Pierwszy z nich to miód wielokwiatowy wiosenny. Jest to miód o zabarwieniu jasnożółtym, jasnokremowym lub jasnoszarym. W jego skład wchodzą głównie cukry proste. Wśród jego właściwości leczniczych wyróżnić można wspomaganie detoksykacji wątroby oraz regulację pracy układu pokarmowego i układu krążenia. Miód wiosenny jest także sprzymierzeńcem w walce z problemami kardiologicznymi, gdyż zawarta w nim glukoza odżywia mięsień sercowy. Jego spożycie zaleca się w stanach niskiej energii i przy nadmiernym zmęczeniu.

    Drugi rodzaj miodu nektarowego wielokwiatowego to miód wielokwiatowy letni (zawierać może nektar lipy, facelii, gorczycy) i jesienno-zimowy (w jego skład wchodzi zwykle gryka, słonecznik). Ma on kolor bursztynowy, herbaciany lub jasnobrązowy. Jest bogatszy w biopierwiastki, enzymy i składniki przeciwdrobnoustrojowe niż miód wiosenny. Z tego względu ma właściwości antybakteryjne, pomaga w przeziębieniu i wzmacnia odporność organizmu. Miód ten jest zalecany przy katarze siennym, astmie oskrzelowej i alergiach pyłkowych. Żucie plastra miodu jesienno-zimowego pomaga odczulić się na pyłki w nim zawarte. Taką kurację należy jednak stosować jedynie pod czujnym okiem lekarza.

    Ponadto regularnie spożywany miód wielokwiatowy:

    • zapobiega chorobom woreczka żółciowego i żołądka,
    • wspomaga przemianę materii,
    • działa uspokajająco, wspomagając walkę z nerwicą czy depresją,
    • przeciwdziała próchnicy zębów.

    Dlaczego warto jeść miód? Odpowiedź na filmie:

    Zobacz film: Dlaczego warto jeść miód? Źródło: Wiem, co jem i wiem, co kupuję

    Zastosowanie miodu wielokwiatowego w sztuce kulinarnej

    Miód wielokwiatowy ma szerokie zastosowanie w kuchni. Jego 100 g to jedynie około 300 kcal. Taka sama ilość cukru to aż 380 kcal. Dlatego miód wielokwiatowy to naturalny, zdrowy i niskokaloryczny substytut cukru w pieczeniu i gotowaniu. Jest on znacznie słodszy od cukru, stąd używa się go mniej, dodatkowo obniżając w ten sposób liczbę spożywanych kalorii. W związku z tym zaleca się używanie go do słodzenia herbaty, kawy czy mleka. Miodu wielokwiatowego można również użyć do produkcji domowej nalewki miodowej. Warto pamiętać, że aby w pełni skorzystać z jego leczniczych właściwości, nie należy go gotować ani dodawać do potraw i napojów gorących (o temperaturze powyżej 45°C), bo wówczas rozkładają się zawarte w nim enzymy i inne cenne substancje.

    Miód wielokwiatowy w kosmetyce

    W kosmetyce miód wielokwiatowy jest wykorzystywany choćby ze względu na zawarty w nim krzem, który jest budulcem pięknej i zdrowej skóry, włosów i paznokci. Często łączony jest z proteinami mleka, wanilią, cynamonem i witaminą A i używany jako składnik kremów, maseczek i peelingów. W takiej formie wygładza i odżywia skórę twarzy, rąk i całego ciała. W spa miód służy do kąpieli i masaży – podgrzany i połączony z olejkiem eterycznym relaksuje, a zarazem orzeźwia. Miód pomaga również w woskowaniu i łagodzi podrażnienia po goleniu. Jako składnik szamponów i odżywek miód wielokwiatowy ma właściwości odżywcze i wzmacnia końcówki włosów.

    Jak wybrać dobry miód wielokwiatowy?

    Najlepszy jest miód surowy, niefiltrowany i zbierany lokalnie. Dobrym testem jakości miodu jest jego krystalizacja. Naturalny miód krystalizuje się, czyli mętnieje a następnie twardnieje, w ciągu 3–4 miesięcy od zbiorów, a czasem już nawet po kilku dniach. Jest to proces jak najbardziej naturalny, wskazujący na wysoką jakość miodu. Wiadomo wówczas, że nie zawiera on żadnych domieszek, np. wody. Nie krystalizuje się miód sztuczny.

    Zobacz film: Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test. Źródło: 36,6


    Czy artykuł okazał się pomocny?
    Tak Nie
    415
    15
    Komentarze (0)
    Nie przegap
    Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
    Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
    Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
    Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
    Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
    Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
    Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
    Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
    Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
    Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
    Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
    Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?