Kawasaki a koronawirus
Niemal sto przypadków choroby Kawasaki zaobserwowali lekarze w co najmniej sześciu krajach - Wielkiej Brytanii Francji, Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii i USA.
W Nowym Jorku jest 15 nowych przypadków z koronawirusem i z tajemniczą chorobą, która dotyka dzieci do 5. roku życia. Lekarze obawiają się, że może mieć związek z koronawirusem, ponieważ u części maluchów przyjętych do szpitali z objawami Kawasakiego, wykryto również obecność SARS-Cov-2.
Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie
Choroba Kawasaki jest bardzo rzadkim zespołem zapalnym, niestety jak na razie jej przyczyna nie jest znana. Choroba Kawasakiego jest zapaleniem naczyń – głównie tych średniej wielkości. Może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego.
Zobacz film i dowiedz się więcej o tajemniczej chorobie powiązanej z COVID-19:
Zobacz też: In vitro - szansa na bycie rodzicem
WHO alarmuje do lekarzy
Szefowie brytyjskiej służby zdrowia biją na alarm, ponieważ objawy Kawasakiego u najmłodszych występują nie tylko w wyniku zakażenia koronawirusem, ale i bez niego.
WHO alarmuje do lekarzy na całym świecie, by byli uważni i zbierali informacje na temat dzieci, u których zdiagnozowali Kawasakiego.
Tak byśmy mogli lepiej zrozumieć, co się z nimi dzieje, by lepiej pokierować ich leczeniem - powiedziała amerykański epidemiolog chorób zakaźnych - dr Maria Van Kerkhove ze Światowej Organizacji Zdrowia.
Objawy choroby Kawasaki
- bardzo wysoka gorączka – sięga 39–40°C, utrzymuje się przez ponad 5 dni i nie daje się zwalczyć standardowymi środkami;
- powiększenie węzłów chłonnych – najczęściej dotyczy węzłów szyjnych;
- zapalenie spojówek – towarzyszy mu zwykle światłowstręt, podrażnienia, zaczerwienienie i ból;
- zmiany skórne – rumienie kończyn, skóry dłoni, stóp, złuszczenie naskórka na opuszkach palców stóp i dłoni;
- wysypka przypominająca odrę lub pokrzywkę;
- przekrwienie śluzówki jamy ustnej, gardła i języka (tzw. język truskawkowy przypominający objawy płonicy), pękanie warg.
Leczenie
Kluczem do wyleczenia zespołu Kawasaki jest przede wszystkim postawienie trafnej diagnozy. Śmiertelnie groźne są powikłania choroby, i to przed nimi należy za wszelką cenę chronić małego pacjenta. W większości przypadków choroba Kawasakiego mija po kilku dniach, ale część chorych dzieci ma zniekształcone naczynia wieńcowe.