Polub nas na Facebooku
Czytasz: Psycholog: „Przez pandemię wszyscy przeżywamy stres adaptacyjny. Dzieci też się boją”
menu
Polub nas na Facebooku

Psycholog: „Przez pandemię wszyscy przeżywamy stres adaptacyjny. Dzieci też się boją”

Dziecko

Justin Paget/getty images

Człowiek jest istotą społeczną. Izolacja to dla niego najgorsza kara. Niestety przez rozprzestrzeniającą się pandemię koronawirusa wszyscy zostaliśmy zamknięci w domach. Jak nasze dzieci radzą sobie z przymusową kwarantanną? Na jakie niepokojące objawy rodzic powinien zwrócić uwagę?

Według ostatnich badań, sprzedaż leków na uspokojenie i antydepresantów w czasie pandemii wzrosła aż o ¼. Jest to spowodowane nie tylko obawą przed zakażeniem, ale też zapaścią gospodarczą. Obecna kwarantanna może budzić frustracje i lęki. Zjawisko to dotyczy nie tylko dorosłych. Boją się również dzieci. Jak wytłumaczyć im inną, nową rzeczywistość? Kiedy gorsze samopoczucie zaczyna przeradzać się w coś poważniejszego? Na co rodzic powinien zwrócić szczególną uwagę? Zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą Monikę Perkowską.

„Trauma społeczna”

Wszyscy przeżywamy stres adaptacyjny. Dzieci też się boją

-tak o obecnej rzeczywistości mówi psycholog dziecięca Monika Perkowska.

Dzieci od prawie dwóch miesięcy nie chodzą do szkół i przedszkoli. Tęsknią za przyjaźniami, starą rzeczywistością. Jak rodzice mogą pomóc dzieciom odnaleźć się w nowych realiach?

Najmłodsi najczęściej nie potrafią adekwatnie zwerbalizować swoich problemów i stanów emocjonalnych. Tu ogromną rolę odgrywają rodzice, którzy są dla dzieci najlepszym oparciem. Powinni oni bacznie obserwować dziecko. Kluczowa jest rozmowa. Rodzice muszą również zadbać o swoje dobre samopoczucie, ponieważ, jak tłumaczy psycholog Monika Perkowska, nastrój rodzice wpływa na dziecko.

Jeżeli dorośli są w ciężkim stanie, przechodzi to na dziecko

- tłumaczy ekspertka.

Zobacz też: „Bądźmy dla siebie dobrzy w tym czasie”. Jak powinna wyglądać samopomoc w czasie izolacji?

Rozmowa adekwatna do wieku

Inaczej o obecnej sytuacji będziemy rozmawiać z przedszkolakami, inaczej z dziećmi wczesnoszkolnymi, nastolatkami czy wkraczającymi w dorosłość licealistami.

Przedszkolaki tęsknotę za kolegami z przedszkola i wychowawczynią będą rekompensować sobie zabawą np. w przedszkole, gdzie odgrywają scenki sytuacyjne, które zapamiętały. Warto, by rodzic zaangażował się w tę aktywność. Dzieci w tym wieku potrzebują żywego kontaktu z drugim człowiekiem.

Najważniejsze to towarzyszyć dziecku w tych emocjach, które aktualnie przeżywa. Nazywać to, co się dzieje, tłumaczyć przez zabawę, czy rozluźnianie atmosfery. Można powiedzieć: „widzę, że tęsknisz za przedszkolem, ja też tęsknię za koleżankami z pracy. Możemy się razem pobawić, to na pewno poprawi ci humor”

-tłumaczy Monika Perkowska.

Dla dzieci w wieku szkolnym izolacja oznacza bolesną rozłąkę z przyjaciółmi. Doskwiera też zdalna nauka. Dzieci są umęczone ilością materiałów, które wysyłają im nauczyciele. Nie zawsze potrafią sobie z nimi poradzić. Rodzice muszą niekiedy wejść w rolę nauczyciela.

Ogrom obowiązków powoduje przytłoczenie, nie starcza czasu na podwórko. Dodatkowo dzieci w tym wieku boją się tego, co słyszą z mediów i mówią wprost, że chcą wrócić do szkoły. Tęsknią za normalnym trybem

- mówi psycholog.

Zobacz też: In vitro - szansa na bycie rodzicem

Licealistów z kolei bardzo denerwują limity wiekowe, jakie zostały wprowadzone. Choć izolacja również bardzo im doskwiera, są grupą nieźle zorganizowaną. Odnajdują się rzeczywistości online jak nikt inny.

Najwięcej stresu mają w tej chwili maturzyści i uczniowie klas 8, którzy są zdezorientowani przekazami medialnymi dotyczącymi ich najbliższej przyszłości, a więc egzaminów.

Izolacja może prowadzić do depresji?

Izolacja przeraża i jest uciążliwa, bo zabiera nam podstawowe prawo człowieka - prawo do wolności. W ciągłym zamknięciu z tymi samymi osobami, przy jednoczesnym wykonywaniu obowiązków szkolnych i pracowniczych pojawić się mogą "uśpione" wcześniej objawy lękowe i depresyjne. "Uśpione", bo zwyczajność, w której żyliśmy, pozwalała znaleźć moment na oddech, a obecnie system rodzinny, w którym żyje dziecko może nie udźwignąć odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa. Pojawić się mogą zaburzenia psychiczne dorosłych i dzieci

- mówi psycholog.

Depresja to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się długotrwałym obniżeniem nastroju oraz połączonymi z nim objawami psychicznymi i somatycznymi. Współcześnie choroba stała się problemem cywilizacyjnym, dotykając coraz więcej osób dorosłych. Przez wiele lat sądzono, że zaburzenie to nie występuje u dzieci i młodzieży. Według obecnego stanu wiedzy na depresję cierpi 1-2 proc. populacji dzieci. Jednak najczęściej problem ten dotyka nastolatków po 12. roku życia.

Objawy depresji

Objawy, które powinny zaniepokoić rodziców to przede wszystkim:

 • minimum przez dwa tygodnie obniżenie nastroju
 • utrata zainteresowania
 • utrata odczuwania przyjemności
 • mniej energii
 • zmęczenie
 • trudność w skupieniu
 • pesymistyczne myśli
 • zaburzenia snu
 • zmniejszenie łaknienia

Zobacz też: Jak pomóc osobie w depresji? Jak rozmawiać i czego nie mówić?

  Przez izolację więcej pacjentów

  Monika Perkowska przyznaje, że w obecnej sytuacji ma więcej nowych pacjentów. Rodzice obserwując swoje dzieci i dostrzegając problem, szukają pomocy na zewnątrz.

  Zgłasza się więcej osób, raczej jest to młodzież, która tęskni za szkolnymi przyjaźniami

  - wyjaśnia psycholog i dodaje, że jeżeli psychoterapeuta zauważa problem, kieruje dziecko na psychoterapię oraz w porozumieniu z psychiatrą na odpowiednie leczenie.

  Monika Perkowska prowadzi obecnie terapie online. Spotkania z pacjentami zawsze przybierają formę wideo.

  Czy, kiedy wrócimy do „nowej rzeczywistości”, szkoły i przedszkola ponownie zostaną otwarte, dorośli wrócą do swoich obowiązków zawodowych w biurach, problemy na tle emocjonalnym i psychicznym miną bezpowrotnie? Niekoniecznie. Zdaniem ekspertki koszty psychiczne związane z obecną sytuacją będziemy ponosić jeszcze przez bardzo długi czas.

  Zobacz film: Depresja dotyka też najmłodszych.

  źródło:x-news

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  93
  6
  Polecamy
  Zaburzenia psychiczne u młodych ludzi.
"Jeśli czujecie, że wasze dziecko się zmieniło, nie wahajcie się szukać pomocy"
  Zaburzenia psychiczne u młodych ludzi. "Jeśli czujecie, że wasze dziecko się zmieniło, nie wahajcie się szukać pomocy" Dzień Dobry TVN
  Nerwica u dzieci - jakie są somatyczne i fizyczne objawy nerwicy i jak ją rozpoznać?
  Nerwica u dzieci - jakie są somatyczne i fizyczne objawy nerwicy i jak ją rozpoznać? Dzień Dobry TVN
  Stres, chandra czy depresja?
Jak je od siebie odróżnić?
  Stres, chandra czy depresja? Jak je od siebie odróżnić? TVN zdrowie
  Depresja u dzieci i młodzieży – przyczyny, objawy, leczenie
  Depresja u dzieci i młodzieży – przyczyny, objawy, leczenie TVN zdrowie
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
  Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
  Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
  Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
  Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
  Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
  Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
  Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
  O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
  O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
  Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
  Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?