Szerokie biodra i duża pupa to cechy, które uznawane były za symbole kobiecości. W latach 90. ubiegłego wieku ideałem stała się androgyniczna figura, która wielu dziewczynom otworzyła drogę do kariery w modelingu czy na srebrnym ekranie. Obecnie celebrytki lansują modę na obfite kształty, więc panie, które mają sylwetkę klepsydry (szerokie biodra i ramiona oraz wąską talię) mogą pozbyć się niedawnych kompleksów. Problem szerokich bioder dotyczy tych kobiet, które mają figurę gruszki (wąską talię i ramiona oraz szerokie biodra) lub po prostu nadwagę z jednoczesną tendencją do odkładania się tłuszczu w okolicach ud i pośladków.
Szerokie biodra w sylwetce gruszki
Szerokie biodra mogą być efektem uwarunkowań genetycznych lub skutkiem przebytej ciąży. W takich przypadkach ich posiadaczka najczęściej jest osobą szczupłą, o ramionach zdecydowanie węższych od bioder, niewielkim biuście i smukłej talii. Budowa jej ciała jest nieproporcjonalna, co może być przyczyną niezadowolenia z własnego wyglądu. Kształt bioder wynika w tym przypadku z budowy miednicy, dlatego nie sposób go zmienić. Można jedynie pracować nad zmianą proporcji sylwetki poprzez rozbudowę jej górnych partii – ćwiczenia powodujące przyrost masy mięśniowej w okolicach obręczy barkowej.
Polecamy: Ujędrniające i wyszczuplające ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud – przykłady
Jak ukryć szerokie biodra za pomocą ubioru?
Bardzo szerokie biodra można zatuszować dzięki właściwemu doborowi garderoby. Przede wszystkim należy pamiętać, że jasne kolory optycznie poszerzają, a ciemne wyszczuplają, w związku z czym te pierwsze warto zarezerwować dla górnych części stroju, a drugie dla dolnych. Kobiety o sylwetce gruszki powinny nosić bluzki, w których ramiona wydają się szersze niż w rzeczywistości, najlepiej luźne na ich wysokości, a dopasowane w talii i kończące się na jej poziomie. Najgorszym wyborem są obcisłe w biuście i rozszerzające się ku dołowi tuniki, sięgające do najszerszego punktu bioder.
Pożądane wrażenia wizualne zapewniają za to poziome dekolty. Uzyskany efekt można podkreślić za pomocą żakietu – dopasowanego, sięgającego do talii lub kości biodrowych. Jeśli chodzi o spódnice, najlepiej prezentują się te rozkloszowane, sięgające do kolan lub kostek. Na podobny krój warto decydować się w przypadku sukienki – podkreśla się przy tym niewątpliwy atut, jakim jest szczupła talia. Szerokich bioder nie zamaskują ołówkowe spódnice ani tym bardziej mini. Przy doborze spodni trzeba zwrócić uwagę na ich górną część. Wysoki stan zwiększa optycznie powierzchnię pośladków, przez co biodra wydają się szersze. Lepiej prezentują się spodnie ze stanem obniżonym, co najwyżej – zaczynające się w talii. Decyzję dotyczącą kroju nogawek uzależnić należy od kształtu nóg. Zwykle dobrze wygląda się w dzwonach – dopasowanych na udach i rozszerzających się od kolan. Równoważy to szerokość bioder. Korzystnym rozwiązaniem są też proste spodnie w kant. Szerokie, lejące się nogawki ukrywają wprawdzie biodra, ale mogą sprawić, że cała sylwetka wyda się zbyt masywna.
Poleczmy: Ćwiczenia na talię i boczki – skłony, skrętoskłony, unoszenie nóg i kręcenie hula-hoop
Zobacz film i poznaj najlepsze ćwiczenia na zgrabne nogi:
Szerokie biodra i uda przy nadwadze
Szerokie biodra u kobiety z nadwagą lub otyłością to często skutek magazynowania się tkanki tłuszczowej w tej partii ciała. W takim przypadku również można poprawić nieakceptowany wygląd z pomocą odpowiednio dobranej garderoby. Ze względów zdrowotnych wskazane jest jednak podjęcie wysiłku, dzięki któremu sylwetka odzyska prawidłowe proporcje.
Dobre efekty zapewnia przede wszystkim racjonalny sposób żywienia. Kobiety z nadwagą mogą schudnąć, stosując prawidłowo zbilansowaną dietę o wartości kalorycznej obniżonej o 10–20% względem indywidualnego zapotrzebowania. Trzeba przy tym pamiętać, że utrzymaniu prawidłowej masy ciała sprzyja regularne, częste (co 3–4 godziny) jedzenie niewielkich posiłków oraz wypijanie przynajmniej 2 litrów wody dziennie.
Polecamy: Koktajle owocowe z blendera ‒ dietetyczne i zdrowe przepisy
Ćwiczenia na szerokie biodra
Nie można schudnąć w biodrach za pomocą konkretnego zestawu ćwiczeń z pominięciem redukcji masy ciała w ogólności. Za sprawą regularnej aktywności fizycznej po prostu wypracowuje się szczupłą sylwetkę, w tym biodra i uda. Te zresztą zwykle chudną najwolniej, więc rozpoczynając treningi, należy mieć świadomość, że na pożądany efekt będzie trzeba poczekać.
Sporty siłowe skutkują przyrostem masy mięśniowej, dlatego ich uprawianie może sprawić, że uda i pośladki staną się bardziej masywne. By wysmuklić szerokie biodra, lepiej zdecydować się na trening aerobowy np. bieganie, nordic walking, jazdę na rowerze, pływanie. Takie aktywności powodują stopniową redukcję tkanki tłuszczowej we wszystkich partiach ciała. Wymarzoną sylwetkę pomagają osiągnąć ćwiczenia ujędrniające okolice bioder – wzmacniające mięśnie pośladkowe i skośne brzucha. Program treningowy najlepiej uzgodnić z instruktorem, który dostosuje go do indywidualnych możliwości i ograniczeń danej osoby.
Bibliografia:
- M. Vella, Anatomia w treningu siłowym i fitness, Warszawa 2007.