Syrop glukozowy znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. W ograniczonych ilościach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak jest wysokokaloryczny, a tym samym sprzyja tyciu. Syrop glukozowy można kupić w stacjonarnym lub internetowym sklepie cukierniczym i wykorzystywać w domowej kuchni, np. do wypieku ciast.
Syrop glukozowy - co to jest? Właściwości
Syrop glukozowy jest roztworem złożonym w około 80% z glukozy. Pozostałą część stanowią cukry złożone, głównie maltoza. Syrop glukozowy jest szeroko wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Stosuje się go jako dodatek do:
- słodyczy, np. cukierków nadziewanych, wyrobów piankowych, żelek, galaretek, chałwy, deserów mrożonych, lodów,
- pieczywa, zwłaszcza cukierniczego i o przedłużonej trwałości,
- wypieków,
- napojów bezalkoholowych i piwa,
- przetworów owocowych, np. dżemów, marmolad, kompotów, konfitur,
- różnych produktów o wysokim stopniu przetworzenia.
Syrop glukozowy jest szczególnie doceniany w przemyśle cukierniczym, gdyż doskonale sprawdza się do wyrobu mas plastycznych, polew i ozdób. Syrop glukozowy cechuje się zdolnością hamowania krystalizacji cukru, dobrą stabilnością temperaturową, różnym stopniem lepkości i słodkości oraz delikatnym smakiem. Ponadto, odznacza się plastycznością i ciągliwością oraz dobrą rozpuszczalnością. Syropy glukozowe dodawane do żywności mają korzystny wpływ na strukturę i konsystencję produktu, pomagają zachować optymalną wilgotność (np. pieczywa, ciasta), zwiększają plastyczność masy cukierniczej, a także utrwalają barwę, aromat i walory smakowe produktu i chronią przed jego nadmiernym wysychaniem.
Polecamy: Dlaczego słodycze szkodzą?
Jaki słodycze nam szkodą? Jak wpływają na mózg? Zobaczcie na filmie:
Syrop glukozowy a syrop glukozowo-fruktozowy - różnice
Syrop glukozowy nierzadko mylony jest z syropem glukozowo-fruktozowym. Te dwa produkty jednak zasadniczo różnią się od siebie. Syrop glukozowy składa się głównie z glukozy należącej do najprostszych cukrów. Jest dobrze przyswajalna przez organizm i stanowi dobry nośnik energii. Glukoza jest ważnym “paliwem” dla pracy mięśni oraz jedynym źródłem energii dla układu nerwowego, a więc dla funkcjonowania mózgu. Z tego powodu odgrywa ważną rolę przy wzmożonym wysiłku fizycznym lub intelektualnym. Ponadto, glukoza w organizmie człowieka podlega skomplikowanym procesom kontrolnym uczestniczącym w metabolizmie.
Polecamy: Fruktoza w owocach – czy jest wskazana dla cukrzyków? Jakie posiada właściwości?
Syrop glukozowo-fruktozowy co najmniej w połowie składa się z fruktozy, która naturalnie występuje w owocach. Cukier ten jest znacznie wolniej wchłaniany w jelitach, dlatego duże ilości fruktozy w diecie mogą powodować dolegliwości takie jak: niestrawność, biegunka, bóle brzucha, wzdęcia. Fruktoza w ustroju człowieka jest przekształcana przez wątrobę do glukozy, jednak znaczna jej część zostaje zmagazynowana w organizmie i zamieniona w tłuszcz. Nadmiar fruktozy w diecie powoduje szybki przyrost masy ciała, a ponadto sprzyja wzrostowi poziomu cholesterolu w surowicy krwi. Takie działanie zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego.
Syrop glukozowy - szkodliwość
Syrop glukozowy spożywany w ograniczonych ilościach nie wykazuje szkodliwego wpływu na organizm. Należy jednak do produktów wysokokalorycznych, które sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej i tyciu. Glukoza tworząca syrop w największym stopniu jest cukrem prostym. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, aby cukry proste w codziennej diecie stanowiły nie więcej niż 10% dobowego zapotrzebowania energetycznego. Głównymi źródłami syropu glukozowego są produkty wysokoprzetworzone, przede wszystkim słodycze. Ich nadmiar w diecie powoduje przyrost masy ciała, a z czasem prowadzi do rozwoju nadwagi i otyłości. Duża ilość syropu glukozowego, podobnie jak innych substancji słodzących, zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy.
Syrop glukozowy - jak zrobić?
Syrop glukozowy otrzymuje się na drodze enzymatycznej hydrolizy skrobi, której źródłem mogą być ziemniaki lub pszenica. Ziemniaczany syrop glukozowy nie zawiera glutenu, który nierzadko stanowi przyczynę alergii i nietolerancji pokarmowej. Jest całkowicie naturalny, w jego produkcji nie mają zastosowania surowce genetycznie modyfikowane (GMO). Wykorzystywany jest m.in. do wytwarzania produktów specjalnego przeznaczenia żywieniowego, np. dla osób z celiakią lub alergią na gluten. Syrop glukozowy jest dostępny w sprzedaży stacjonarnej i internetowej. Opakowanie zawierające 500 g produktu kosztuje około 20 zł. Wyrób ten można stosować w domowej kuchni, np. jako dodatek do wypieków lub przygotowania ozdób cukierniczych. Syrop glukozowy należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, zwykle nie dłużej niż 12 miesięcy od daty produkcji.