Polub nas na Facebooku
Czytasz: Negatywne skutki jedzenia słodyczy
menu
Polub nas na Facebooku

Negatywne skutki jedzenia słodyczy

NAN

Fot.: Africa Studio / stock.adobe.com

Ciągle słyszymy, że słodycze są niezdrowe i nie powinno się ich jeść. Raz na jakiś czas zjemy czekoladę i nic się nie dzieje, ba, mamy od razu lepszy humor! I właśnie w ten sposób uzależniamy się od cukru. A ten działa tak samo jak narkotyki - uzależnia i wyniszcza organizm. Nadmiar cukru sieje prawdziwe spustoszenie w naszym ciele i nie mówimy tu tylko o zbędnych kilogramach! Narażony jest mózg, serce, nerki,  jednym słowem ryzykujemy dużo.

Jak to możliwe, że po zjedzeniu słodyczy mamy od razu lepszy humor? Cukier zawiera głównie proste węglowodany, które bardzo szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego do krwi. Oznacza to w praktyce, że chwilę po zjedzeniu czekolady podnosi się poziom glukozy we krwi. Wtedy w naszym mózgu zachodzą procesy podobne do tych po zażyciu substancji odurzających. Uwalniane są hormony szczęścia, czyli dopamina i serotonina. Niestety równie szybko jak podnieśliśmy sobie poziom glukozy we krwi zaraz od spadnie. Odpowiedzialna jest za to praca trzustki, która wydziela insulinę w celu obniżenia wysokiego stężenia glukozy. Przy niskim poziomie cukru będziemy niezadowoleni - od razu pojawi się zwiększony apetyt, zwłaszcza na coś słodkiego. Brzmi jak uzależnienie, prawda?

Zobacz film: Czy dziecko powinno jeść słodycze? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Kiedy z piekarni czujemy zapach ciasta, a witryny sklepowe i reklamy kuszą nas słodkościami, ciężko jest się oprzeć. Musimy jednak wiedzieć, że cukru dostarczamy swojemu organizmowi także poprzez spożywanie chleba, napojów gazowanych, gotowych posiłków, ketchupu, sosów, soków owocowych i syropów. W związku z tym łatwo jest przesadzić - przeciętny Polak spożywa około 39 kilogramów cukru rocznie. A nadmiar cukru jest bardzo szkodliwy. Stanowisko w sprawie nadmiaru cukru zajęła Światowa Organizacja Zdrowia, która rekomenduje, by ograniczyć się do około 12 łyżeczek cukru dziennie.

Cukier w owocach

Zawarty w owocach cukier jest o wiele lepiej przyswajalny. Ma na to wpływ błonnik pokarmowy, który spowalnia wchłanianie cukru i sprawia, że nie odczuwamy od razu skutków zjedzenia słodkości, czyli nie jesteśmy "na haju".

Zobacz film: Czy chemii w jedzeniu można uniknąć ? Źródło: Stylowy Magazyn.

Jak słodycze wpływają na nasz organizm?

Nadmiar cukru negatywnie wpływa na pracę mózgu, serca i nerek. Dzieje się tak dlatego, że glikogen magazynowany jest najpierw w wątrobie, a kiedy ta jest przepełniona wydala go do krwi w formie kwasów tłuszczowych. Te początkowo zajmują piersi, biodra, pośladki, a potem wędrują do serca i nerek, upośledzając ich pracę.

Dodatkowo nasz organizm potrzebuje "energii"do ochrony krwi przed zakwaszeniem wynikającym z nadmiernej ilości cukru, więc zaczyna pobierać składniki mineralne niezbędne do tego procesu. Korzysta między innymi z wapnia, stąd popularne stwierdzenie, że słodycze wpływają na rozwój próchnicy. Cukier osłabia układ kostny, układ immunologiczny, a także nerwowy. 

Słodycze są także głównym winowajcą otyłości i nadwagi. Problemy ze zbyt wysoką wagą przekładają się negatywnie na stan zdrowia.

Rodzaje cukru:

  • glukoza - znajduje się w owocach i warzywach;
  • fruktoza - znajduje się w owocach;
  • dekstroza - jest wydobywana syntetycznie ze skrobi;
  • maltoza jest cukrem pochodzącym ze słodu;
  • laktoza jest cukrem mlecznym;
  • sacharoza jest rafinowanym cukrem produkowanym z trzciny cukrowej i buraków cukrowych. Składa się z glukozy i fruktozy.

Zobacz film: Detoks cukrowy. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
87
11
Komentarze (1)
Aneta84
Bardzo dobry artykuł! Dziękuję!
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?