Polub nas na Facebooku
Czytasz: Swędzenie skóry po opalaniu – jak je złagodzić? 
menu
Polub nas na Facebooku

Swędzenie skóry po opalaniu – jak je złagodzić? 

Dziewczynka którą swędzi skóra

Fot: GettyImages-Science Photo Library

Swędząca skóra po opalaniu to częsty problem zarówno na wakacjach w wyjątkowo słonecznych regionach, jak i po opalaniu w solarium. Jest to wynik oddziaływania na nią ciepła, a także uszkodzeń DNA. Świąd skóry zazwyczaj łączy się również z jej nadmiernym łuszczeniem.

Jednym z problemów towarzyszących mocnemu świądowi skóry po opalaniu jest także jej silne odwodnienie. Na szczęście można zarówno temu zapobiec, jak i zmniejszyć objawy już powstałych uszkodzeń. Jak złagodzić swędzenie po opalaniu?

Dlaczego po opalaniu swędzi skóra?

Aby zarówno zapobiec swędzeniu skóry po opalaniu, jak i złagodzić tę dolegliwość, najpierw należy poznać jej przyczyny. Najważniejszą jest pozbawienie tkanki wilgoci poprzez oddziaływanie na nią wysokiej temperatury. Dzieje się to na tyle szybko, że skóra momentalnie staje się przesuszona i zaczyna się kurczyć. Stąd może pojawić się uczucie pieczenia, a także silne łuszczenie się naskórka. 

Kolejnym problemem jest również silne zaczerwienienie, oznaczające oparzenie. Dodatkowe objawy to obrzęk i pieczenie. To niebezpieczna sytuacja, która oznacza uszkodzenie skóry, w rezultacie mogące prowadzić nawet do rozwoju jej nowotworów.

Podatność na oparzenia czy świąd skóry po opalaniu zależy w dużej mierze od jej fototypu. Osoby o jasnej karnacji są na nie znacznie bardziej narażone. Wpływ na to mogą mieć również niektóre zioła i leki, nazywane fotouczulającymi. 

Takie działanie wykazują między innymi leki z zawartością retinoidów, niektóre antybiotyki, środki na obniżenie cholesterolu oraz przeciwdepresyjne, a także diuretyki, leki antyhistaminowe, zmniejszające ciśnienie krwi czy środki nasenne, uspokajające i przeciwbólowe. Do fotouczulających ziół należą głównie: dziurawiec, aminek zwyczajny, ruta, arcydzięgiel, nagietek, rumianek, skrzyp polny czy arnika.

Sposoby na swędzenie skóry po opalaniu

Swędząca skóra po opalaniu wymaga przede wszystkim odpowiedniego nawilżenia. Najlepszym sposobem będzie stosowanie silnie nawadniających żeli i balsamów, np. z dodatkiem aloesu czy miodu lub kwasu hialuronowego. 

Warto wybrać te z dodatkiem składników o właściwościach kojących, jak D-panthenol, inaczej nazywany prowitaminą B5. Pomocne mogą być również kosmetyki z wyższym stężeniem witaminy E. Niekiedy sprawdzą się także domowe sposoby na swędzącą skórę, np. okłady z ogórka, kefiru czy maślanki.

Ponieważ swędzenie skóry może być pierwszym sygnałem uszkodzeń tkanki, warto sięgnąć także po produkty odbudowujące. Dobrym wyborem będzie stosowanie naturalnych olejów, np. arganowego bądź konopnego. Lepiej natomiast zrezygnować z wyjątkowo ciężkich i tłustych maści czy nawet naturalnych maseł, które obciążą naruszoną skórę. Znacznie lepszym wyborem będą te delikatne, najlepiej szybko wchłaniane przez tkankę. Można sięgnąć również po produkty z dodatkiem ceramidów, które znacząco przyspieszą regenerację skóry, a przy tym wspomogą odbudowę jej bariery ochronnej.

Sprawdź jak zadbać o skórę po opalaniu:

Zobacz film: Lubisz się opalać? Ale czy wiesz jak dbać o skórę po opalaniu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co jeszcze zrobić, gdy skóra po opalaniu swędzi? W przywracaniu jej doskonałej kondycji bardzo ważne jest także unikanie gorących kąpieli, które mogłyby pogorszyć jej stan. Po myciu całe ciało należy starannie, a przy tym delikatnie wytrzeć i natychmiast nałożyć na nie produkt nawilżający. Lepiej również wybierać delikatniejsze peelingi, aby dodatkowo nie podrażniać skóry.

Aby przykra sytuacja, gdy skóra swędzi po opalaniu, nie przydarzyła się ponownie, należy zastosować odpowiednią profilaktykę. Przede wszystkim nie wolno zapominać o nakładaniu odpowiedniego preparatu ochronnego. Trzeba rozprowadzić go na mniej więcej 15 minut przed wyjściem na słońce, a następnie powtarzać aplikację co 2–3 godziny, a nawet częściej w niektórych sytuacjach, np. po kąpieli w morzu. Faktor przeciwsłoneczny powinien być dobrany do fototypu skóry. Kosmetyki z filtrami UV warto stosować przez cały rok. Mitem jest również przeświadczenie, że promienie słoneczne nie przenikną np. przez chmury czy szyby.

Poza ochroną przeciwsłoneczną ważna jest również pielęgnacja skóry, zwłaszcza po opalaniu. Specjalne preparaty służą nie tylko ukojeniu tkanki, lecz także jej regeneracji i poprawie nawilżenia, dzięki czemu zapobiegają przykrym dolegliwościom, np. swędzeniu skóry. Skuteczne będzie również włączenie do pielęgnacji kosmetyków z dodatkiem antyutleniaczy, które wspomogą ochronę tkanki przed poważnymi zmianami w jej obrębie spowodowanymi wpływem promieni słonecznych.

Świąd skóry po opalaniu to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość. Na szczęście można nie tylko łatwo się jej pozbyć, lecz także skutecznie zapobiec. Odpowiednia pielęgnacja wpłynie korzystnie zarówno na jej komfort, jak i zachowanie zdrowia oraz młodości na długie lata.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
87
12
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?