Polub nas na Facebooku
Czytasz: Antybiotyk a antykoncepcja – mechanizm interakcji pomiędzy tymi lekami
menu
Polub nas na Facebooku

Antybiotyk a antykoncepcja – mechanizm interakcji pomiędzy tymi lekami

Pigułki antykoncepcyjne

Fot: areeya_ann / gettyimages.com

Podczas stosowania przez dłuższy czas antykoncepcji nie zawsze da się uniknąć przyjęcia innych leków, w tym antybiotyków. Tymczasem antybiotyki nie tylko mogą wchodzić w interakcję z antykoncepcją hormonalną, ale również wpływać na inne metody zapobiegania ciąży.

Metoda antykoncepcji jest dostosowywana przez lekarza zawsze według indywidualnych potrzeb. Każda z nich ma określone wskazania i przeciwwskazania. Jednak równie ważne jest zwrócenie uwagi na właściwe prowadzenie danej metody i zaznajomienie się z czynnikami, które mogą ją osłabić. Najczęściej mówi się o antybiotyku w kontekście dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych.

Antybiotyk a antykoncepcja hormonalna

Można wyróżnić wiele metod antykoncepcji. Najczęściej jednak, mówiąc o interakcjach pomiędzy antykoncepcją a antybiotykiem, mamy na myśli dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Wynika to ściśle z tego, iż zawarty w nich etynyloestradiol jest wchłaniany w dużej części do krążenia wątrobowo-jelitowego, wobec czego sporo czynników może mieć wpływ na jego metabolizm. Drugi składnik, jakim jest progesteron, jest całkowicie biodostępny, czyli wchłaniany właściwie w 100%. Dlatego też antybiotyki nie mają wpływu na antykoncepcję opartą wyłącznie na tym hormonie.

Zobacz film: 5 mitów na temat antykoncepcji. Źródło: Stylowy Magazyn.

Do antykoncepcji hormonalnej zalicza się również metody, takie jak kształtki wewnątrzmaciczne czy krążki dopochwowe, a także zastrzyki hormonalne czy tzw. minipigułki. Z nimi antybiotyk nie wchodzi w bezpośrednie interakcje, dlatego nie trzeba się obawiać osłabienia ich skuteczności przy braniu antybiotyku.

Należy pamiętać, że podczas antybiotykoterapii działa się destrukcyjnie na naturalną florę bakteryjną pochwy. Niestosowanie barierowych środków ochronnych może sprzyjać infekcjom okolic intymnych. Ponadto należy pamiętać, że niektóre metody antykoncepcyjne teoretycznie mogą zwiększać ryzyko infekcji narządów płciowych poprzez wpływ na pH pochwy. Tym samym dodatkowe stosowanie antybiotyku jeszcze bardziej sprzyja infekcjom bakteryjnym czy grzybiczym.

Zależność pomiędzy przyjęciem antybiotyku a dwuskładnikowego leku antykoncepcyjnego wynika przede wszystkim z wpływu antybiotyku na mikroflorę jelitową. Bakterie jelitowe odgrywają istotną rolę w metabolizmie (procesie dekoniugacji) etynyloestradiolu, stąd też istnieje ryzyko wystąpienia interakcji pomiędzy antykoncepcją a antybiotykiem. Należy więc zawsze przy wdrożeniu antybiotyku stosować dodatkowe metody antykoncepcji (np. prezerwatywę), zarówno w trakcie antybiotykoterapii, jak i 7 dni po jej zakończeniu. Dotyczy to antybiotyków podawanych doustnie, dożylnie oraz domięśniowo.

Zobacz film: Czy antykoncepcja hormonalna może leczyć?. Źródło: Stylowy Magazyn.

Antybiotyki osłabiające działanie tabletek antykoncepcyjnych

Do antybiotyków osłabiających skuteczność dwuskładnikowych leków antykoncepcyjnych należą przede wszystkim:

  • amoksycylina,
  • tetracykliny,
  • klindamycyna,
  • klarytromycyna,
  • cefalosporyny,
  • erytromycyna,
  • kotrimoksazol,
  • azytromycyna.

Antybiotyk a inne metody antykoncepcji

Dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna to główna metoda antykoncepcji, która wchodzi w interakcję z antybiotykami. Jednak antybiotyk i antykoncepcja naturalna również mogą nie iść ze sobą w parze. Do naturalnych metod antykoncepcji zalicza się przede wszystkim metodę kalendarzykową. Jest skuteczna w sytuacji, kiedy kobieta jest zdrowa i miesiączkuje regularnie. Wtedy pomiary temperatury i obserwacja śluzu szyjkowego (metoda objawowo-termiczna) stanowią również uzupełnienie metody kalendarzykowej i wzrost jej skuteczności.

Zobacz film: Jak stosować antybiotyki? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Sam antybiotyk niekoniecznie oddziałuje na cykl kobiety, jednak z jakiegoś powodu dany lek jest przyjmowany. Skoro antybiotyk przyjmowany jest z powodu zakażenia, to należy zdawać sobie sprawę, że już sama infekcja może np. opóźnić wystąpienie owulacji, a tym samym nawet niewielkie przesunięcie owulacji zmniejsza skuteczność naturalnej metody. Antybiotyk i infekcja mogą również fałszować pomiary temperatury ciała. Dlatego w czasie infekcji warto pomyśleć o dodatkowej formie zabezpieczenia (np. prezerwatywie).

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
3
Polecamy
Co może osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych?
Co może osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych? TVN zdrowie
Badacze:
"antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko depresji".
Plusy i minusy poszczególnych metod antykoncepcji 
Badacze: "antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko depresji". Plusy i minusy poszczególnych metod antykoncepcji  Dzień Dobry TVN
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne.
Które są najlepsze?
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze? TVN zdrowie
Czy można pozbyć się miesiączki?
Wszystko o antykoncepcji długoterminowej
Czy można pozbyć się miesiączki? Wszystko o antykoncepcji długoterminowej Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
magdek
Kiedy się rozchorowałam i lekarz przepisywał mi antybiotyk, to aż byłam zaskoczona (pozytywnie oczywiście), że sam z siebie zapytał czy stosuję antykoncepcję. Bo jeśli tak, to właśnie w tym czasie i po zakończeniu leku, powinnam się dodatkowo zabezpieczać. Ja akurat stosuję tabletki belara i wiedziałam o konieczności dodatkowego zabezpieczenia, ale plus dla lekarza ponieważ pewnie nie każda kobieta wie i nie każdy lekarz informuje.
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?