Polub nas na Facebooku
Czytasz: Instrukcja zakładania prezerwatywy
menu
Polub nas na Facebooku

Instrukcja zakładania prezerwatywy

NAN

Fot: structuresxx / stock.adobe.com

Prawidłowe zakładanie prezerwatywy męskiej możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy członek jest w stanie pełnego lub niepełnego wzwodu. Nieco trudniejsze jest założenie kobiecej prezerwatywy, dlatego warto sprawdzić, jak zakładać prezerwatywy, aby zapewniały skuteczną ochronę.

Chociaż większość współżyjących ludzi deklaruje, że wie, jak się zakłada prezerwatywę, to zadziwiająco często efektem stosunku jest niechciana ciąża. Przyczyną jest nieprawidłowe zakładanie prezerwatywy, które zdarzyć się może każdemu, zwłaszcza po ciemku i w pośpiechu. Warto wcześniej przeczytać instrukcję i ostrożnie rozerwać opakowanie, aby nie uszkodzić kondomu. Zakładanie prezerwatywy jest najłatwiejsze, gdy członek jest w pełnym wzwodzie. Można to zrobić rękoma, ale coraz częściej pary decydują się na zakładanie prezerwatywy ustami.

Prezerwatywy – jak zakładać, aby seks był bezpieczny?

Zadaniem prezerwatywy jest ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i zapobieganie niechcianej ciąży. Jej stosowanie jest zalecane przede wszystkim osobom, które nie mają stałego partnera. Chętnie używają jej także osoby będące w związkach, ponieważ jest to tania i skuteczna metoda antykoncepcyjna.

Zakładanie kondomu można rozpocząć wtedy, gdy członek jest w częściowej lub pełnej erekcji. Opakowanie należy otworzyć ostrożnie, aby nie uszkodzić prezerwatywy, ponieważ dziurawa nie nadaje się do użytku. Prezerwatywa w opakowaniu jest zwinięta – przypomina gumowy krążek. Nie wolno jej rozwijać wcześniej, niż po przyłożeniu do członka, ponieważ tylko wtedy możliwe jest prawidłowe nałożenie.

Zobacz także: Metody antykoncepcji dla mężczyzn. Zastrzyki, tabletki i plastry nie tylko dla kobiet?

Należy pamiętać, aby prezerwatywę przechowywać w odpowiednich warunkach – nadmierne ogrzanie, np. gdy kondom leży w nasłonecznionym miejscu w aucie, zmniejsza skuteczność zabezpieczenia. Wówczas nie zapewnia on odpowiedniej ochrony przed ciążą czy chorobami przenoszonymi drogą płciową. Skuteczność tej metody antykoncepcji zmniejsza się także, gdy upłynie data ważności prezerwatyw. Podczas wyjmowania kondomu należy zawsze sprawdzić, czy nadaje się on jeszcze do użytku.

Instrukcja zakładania prezerwatywy

Prezerwatywa odpowiednio spełni swoje zadanie tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio założona i dobrana do wielkości członka. Do wyboru jest aż 18 rozmiarów, a także różne rodzaje kondomów, np. nawilżane, ze środkiem plemnikobójczym czy wypustkami. Prawidłowe zakładanie prezerwatywy wygląda następująco:

  • ostrożne otwarcie i wyjęcie kondomu z opakowania,
  • znalezienie strony zewnętrznej (kondom jest zrolowany na tej stronie),
  • przyłożenie czubka prezerwatywy do żołędzi i przytrzymanie go jedną ręką,
  • rozwinięcie prezerwatywy na całą długość członka drugą ręką w taki sposób, aby między kondom a członek nie dostało się powietrze,
  • sprawdzenie, czy prezerwatywa dobrze przylega, a między jej końcem a żołędzią jest wolna przestrzeń na nasienie.

W trakcie stosunku należy sprawdzać, czy kondom się nie zsunął. Po wytrysku trzeba przytrzymać prezerwatywę ręką, aby nie ześliznęła się z członka podczas wyjmowania go z pochwy.

Zobacz także: Co to jest antykoncepcja? Wszystko, co musisz wiedzieć o antykoncepcji

Prezerwatywę można też założyć ustami, ale wówczas należy bardzo uważać, aby przypadkiem jej nie przedziurawić. Jest to metoda mniej bezpieczna, ale chętnie stosowana.

Zobacz film i poznaj rodzaje antykoncepcji:

Zobacz film: Rodzaje antykoncepcji. Źródło: 36,6.

Kobiece prezerwatywy – jak zakładać?

Damska prezerwatywa jest mniej popularna od męskiej, ale cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Ma postać pochewki, która jest zakończona dwoma giętkimi pierścieniami – jeden jest otwarty, a drugi zamknięty. W trakcie stosunku zapobiega ona kontaktowi penisa z pochwą oraz szyjką macicy. Wypełnia pochwę, a założyć ją można przed stosunkiem. Nie trzeba jej wyjmować po ejakulacji, ale należy pamiętać, że jest to zabezpieczenie jednorazowego użytku.

Kobieca prezerwatywa jest dostępna wyłącznie w aptekach – można ją kupić bez recepty. Nie wolno jej stosować łącznie z prezerwatywą męską, ponieważ może to spowodować zsunięcie się kondomów lub ich pęknięcie. Skuteczność kobiecej prezerwatywy wynosi ok. 95%, ale należy ją odpowiednio założyć. Skuteczność w zakresie zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową jest taka sama jak dla prezerwatywy męskiej.

Zakładanie prezerwatywy damskiej należy trochę poćwiczyć, ponieważ prawidłowe umieszczenie jej w pochwie początkowo nie jest łatwe. Kobieta powinna położyć się i ugiąć nogi w kolanach, jedną stopę opierając na podwyższeniu. Założenie prezerwatywy damskiej jest możliwe także w pozycji stojącej z jedną nogą na podwyższeniu. Pierścień na zamkniętym końcu prezerwatywy należy delikatnie ścisnąć i wprowadzić głęboko do pochwy. Po upewnieniu się, że prezerwatywa nie jest skręcona, należy wyjąć palce. Na zewnątrz powinno pozostać około 2–3 cm prezerwatywy z pierścieniem zewnętrznym.

Zobacz także: Wskaźnik Pearla, czyli jak zmierzyć skuteczność antykoncepcji

Podczas wprowadzania członka do pochwy należy przytrzymać zewnętrzny pierścień, aby zapobiec zsunięciu prezerwatywy. Prezerwatywę damską, podobnie jak męską, można użyć tylko raz.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
4
Polecamy
Prezerwatywy:
rozmiary, skuteczność i bezpieczeństwo
Prezerwatywy: rozmiary, skuteczność i bezpieczeństwo TVN zdrowie
Co to jest femidom?
Cena, działanie i zakładanie kobiecej prezerwatywy
Co to jest femidom? Cena, działanie i zakładanie kobiecej prezerwatywy TVN zdrowie
Jak odbywa się stosunek płciowy i jakie są jego rodzaje?
Jak odbywa się stosunek płciowy i jakie są jego rodzaje? Dzień Dobry TVN
Najlepsze pozycje analne - jak przygotować się do seksu analnego?
Najlepsze pozycje analne - jak przygotować się do seksu analnego? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?