Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest i kiedy stosować peeling chemiczny?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest i kiedy stosować peeling chemiczny?

Peeling chemiczny

Fot: AndreyPopov / gettyimages.com

Peeling chemiczny jest jedną z odmian peelingu. Wykonuje się go u dermatologa bądź kosmetologa w celu oczyszczenia twarzy poprzez usunięcie martwego naskórka. Peeling chemiczny, czyli zabieg kwasami, jest szczególnie polecany na przebarwienia skóry.

Słowo peeling pochodzi od angielskiego peel ‘obierać, obierek’. To rodzaj zabiegu kosmetycznego, polegającego na złuszczaniu naskórka. Peeling bywa nazywany ablacją, abrazją, eksfoliacją. Znajduje zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i w dermatologii. Wykonuje się go, aby pozbyć się martwych komórek naskórka.

Peeling chemiczny – na co pomaga?

Jednym z rodzajów peelingów jest peeling chemiczny (chemabrazja). Aby pozbyć się martwego naskórka, przeprowadza się zabieg kwasami – na skórę nakładana jest mieszanka odpowiednio skomponowanych substancji chemicznych. Peelingi tego typu najczęściej wykonywane są na twarz, ale również na szyję, ramiona, dekolt, plecy czy dłonie.

Dzięki peelingowi chemicznemu ze skóry zostają usunięte martwe komórki. Skóra staje się wygładzona i odświeżona. Peelingi chemiczne są szczególnie polecane na przebarwienia. Wygładzają również płytkie zmarszczki i pomagają zredukować blizny (np. potrądzikowe), rewitalizują skórę, zmniejszają łojotok i rozszerzone pory.

Zobacz film: Zadbaj o skórę zimą. Zrób peeling. Źródło: X-Bank Gallery.

Rodzaje peelingów chemicznych:

  • Peeling powierzchniowy – podczas zabiegu zostaje usunięta jedynie zrogowaciała warstwa naskórka. Pomaga na: poprawę kondycji skóry, trądzik, drobne przebarwienia.
  • Peeling średnio głęboki – pomaga na: blizny potrądzikowe, głębsze przebarwienia i bardziej widoczne zmarszczki.
  • Peeling głęboki – w tym rodzaju peelingu chemicznego wykorzystuje się najsilniejsze preparaty chemiczne. Pomaga na: redukcję głębokich zmarszczek, blizn, przebarwień. Zwykle przeprowadza się go z zaleceń lekarza.

Oczyszczanie twarzy kwasami

Podczas zabiegu kwasami osoba wykonująca peeling chemiczny dobiera składniki preparatu w zależności od rodzaju planowanego zabiegu, stanu i potrzeb skóry. W pierwszej kolejności, przed wykonaniem peelingu kwasowego, skóra zostaje dokładnie oczyszczona. Następnie rozprowadza się na niej preparat peelingujący i zmywa po kilku minutach. W peelingu chemicznym najczęściej wykorzystuje się kwasy:

  • TCA (kwas trójchlorooctowy) – peeling kwasem TCA jest szczególnie polecany w przypadku trądziku i łojotoku, przebarwień, zrogowaciałego naskórka, brodawek, kurzajek, plam, zmarszczek, rozstępów.
  • BHA (beta-hydroksykwasy, np. kwas salicylowy) – głęboko oczyszcza pory i pomaga leczyć trądzik. Kwas salicylowy (a także glikolowy czy retinol) przeznaczony jest do przeprowadzenia peelingu yellow peel. To wielofazowy zabieg kwasami będący najmniej inwazyjnym rodzajem peelingu chemicznego. Jest polecany głównie na trądzik, w celu wzmocnienia i odżywienia skóry.
  • AHA (alfa-hydroksykwasy) – peeling chemiczny z wykorzystaniem kwasów AHA jest zalecany przede wszystkim do cery suchej i zniszczonej.
  • Kwas migdałowy (należy do kwasów AHA) – peeling kwasem migdałowym daje najlepsze efekty w przypadku cery trądzikowej, naczyniowej, ze skłonnością do przebarwień i gromadzenia zanieczyszczeń, pomaga na zmiany pozapalne. Złuszczanie kwasem migdałowym może być stosowane przez cały rok.
  • Glikol – peeling glikolowy (z kwasem glikolowym), w zależności od stężenia kwasu, stosuje się w celu: normalizacji wydzielania sebum, rewitalizacji, odmłodzenia, wygładzenia i rozjaśnienia skóry, redukcji zmian trądzikowych, pobudzenia syntezy kolagenu i elastyny.
  • Pirogronowy – peeling pirogronowy przeznaczony do cery dojrzałej z oznakami zwiotczenia, utraty jędrności oraz elastyczności, wykonywany głównie w celu spłycenia zmarszczek. Daje bardzo dobre efekty w przypadku zaskórników.
  • Fenol – peeling chemiczny z fenolem pomoże na przebarwienia powstałe np. wskutek ekspozycji słonecznej.
  • Retinol – peeling chemiczny z retinolem odmładza skórę, wygładza zmarszczki, odbudowuje włókna kolagenowe, usuwa zanieczyszczenia, rozjaśnia przebarwienia, stymuluje odnowę komórkową.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Pielęgnacja twarzy po zabiegu kwasami

Po peelingu chemicznym skóra zmienia zabarwienie – jest to normalna reakcja. Po usunięciu preparatu skóra może być zaczerwieniona kilka dni, a skłonność do podrażnień i zaczerwienienia może utrzymywać się nawet przez 6 tygodni. Peelingi chemiczne średnio głębokie oraz głębokie mogą powodować dolegliwości o charakterze pieczenia, które należy łagodzić zalecanymi przez lekarza środkami. Po zabiegu kwasami należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce. Należy pamiętać, aby w słoneczne dni, przed wyjściem z domu, posmarować skórę kremem z wysokim filtrem ochronnym. Bardzo ważne po peelingach chemicznych jest nawilżanie złuszczonego obszaru skóry. W tym celu warto stosować przede wszystkim dermokosmetyki, najlepiej zalecone przez dermatologa bądź kosmetologa. Należy przy tym zrezygnować z kosmetyków zawierających alkohol. Wszelkie preparaty powinny być łagodne i neutralne dla skóry.

Peeling chemiczny – przeciwwskazania

Niewłaściwie przeprowadzony zabieg kwasami (albo zabieg wykonany u osób, które nie powinny poddawać się peelingowi chemicznemu) grozi powikłaniami (np. trwałymi przebarwieniami czy infekcjami). Główne przeciwwskazania do peelingu chemicznego to:

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • stany zapalne, podrażnienia skóry,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu,
  • zapalenie tkanki łącznej,
  • liczne znamiona melanocytowe,
  • egzemy skórne,
  • oparzenia słoneczne,
  • stosowanie doustnej terapii pochodnymi witaminy A,
  • długotrwała terapia sterydami,
  • stany po krioterapii czy po zabiegach chirurgicznych w obrębie twarzy.

Zobacz film: Jakie kosmetyki wybierać, aby poprawić wygląd skóry? Źródło: Stylowy Magazyn.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Złuszcza naskórek, zmniejsza wydzielanie sebum, obniża pH skóry.
Jakie jeszcze właściwości ma kwas pirogronowy?
Złuszcza naskórek, zmniejsza wydzielanie sebum, obniża pH skóry. Jakie jeszcze właściwości ma kwas pirogronowy? Dzień Dobry TVN
Co to jest peeling chemiczny?
Jakie są efekty peelingu chemicznego?
Czy warto go wykonywać na jesień?
Co to jest peeling chemiczny? Jakie są efekty peelingu chemicznego? Czy warto go wykonywać na jesień? Dzień Dobry TVN
Peeling pirogronowy – efekty, wskazania i przeciwwskazania.
Jakie są rodzaje peelingu pirogronowego?
Peeling pirogronowy – efekty, wskazania i przeciwwskazania. Jakie są rodzaje peelingu pirogronowego? TVN zdrowie
Eksfoliacja kwasami – jak działa?
Czy można ją zrobić w domu?
Eksfoliacja kwasami – jak działa? Czy można ją zrobić w domu? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie