Odpowiedź eksperta: Z punktu widzenia pacjenta jest to po prostu znieczulenie miejsca poddawanego zabiegowi (choć często nawet nie ma takiej potrzeby) i ukłucie igłą. Z punktu widzenia lekarza dochodzi do tego oczywiście jeszcze technika, ponieważ kwasu nie wstrzykuje się wszędzie w taki sam sposób. Choć generalnie wstrzykuje się kwas, który następnie pozostaje w miejscu wstrzyknięcia, to czasem podaje się go w skórę, czasem pod skórę, zależy w jaki obszar i jakie są wskazania do zabiegu.
Efekt widoczny jest od razu, ale powstaje też niewielkie opuchnięcie. Powoduje to, że ostrzyknięte miejsce może wydawać się powiększone nieco bardziej od oczekiwań pacjenta, jednak efekt dość szybko przechodzi do stanu pożądanego.
Na pytania odpowiada: dr Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej. Prekursor wielu metod leczenia. Jako pierwszy i jedyny Polak, ukończył studia MSC in Aesthetic Medicine (studia magisterskie, Medycyna Estetyczna) w szkole Barts and The London School of Medicine and Dentistry na prestiżowym uniwersytecie Queen Mary Universal of London. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. Autor eksperckiego bloga i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.
Kolejne pytania:
Jak upewnić się, że kwas hialuronowy jest dobrej jakości, że pochodzi ze sprawdzonego źródła?
Co to jest kwas hialuronowy i jak działa?
Jaka jest cena zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego?
Zobacz także: Kwas hialuronowy – czym jest, jak można go stosować i jakie są przeciwwskazania