Polub nas na Facebooku
Czytasz: Suche dłonie – sprawdzone domowe sposoby
menu
Polub nas na Facebooku

Suche dłonie – sprawdzone domowe sposoby

kobieta drapie się po suchych dłoniach

Fot. Anetlanda / Getty Images

Suche dłonie to problem, który doskwiera zwłaszcza zimową porą. Zbyt wysuszona skóra wygląda nieestetycznie, swędzi, piecze, pęka, jest zaczerwieniona i szorstka. Istnieje wiele rozwiązań zwalczających suchość dłoni. Zastosować można m.in. peelingi, kremy, maseczki.

Dłonie są jedną z części ciała, która w największym stopniu wystawiona jest na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Suche dłonie pojawiają się szczególnie często w wyniku wiatru, zimna, mrozu. Czynniki te przyczyniają się do stopniowej utraty naturalnego płaszcza lipidowego z powierzchni skóry. Zaradzić można temu poprzez regularne nawilżanie dłoni kremem czy wykonywanie od czasu do czasu zabiegu olejowania.

Przyczyny suchych dłoni

Częstą przyczyną suchych dłoni są panujące zimą warunki pogodowe. Nie bez znaczenia jest stosowanie do mycia rąk niskiej jakości mydła i twardej wody. Suche i popękane dłonie pojawiają się w wyniku suchego powietrza i ogrzewania czy używania detergentów. Wiele osób zapomina o zakładaniu rękawiczek ochronnych podczas wykonywania codziennych obowiązków z użyciem środków chemicznych. Sucha i łuszcząca się skóra na dłoniach jest objawem pojawiającym się w przebiegu wielu chorób dermatologicznych, ale i przy niedoczynności tarczycy, zaburzeniach hormonalnych, niewydolność nerek, cukrzycy. Do stopniowego wysuszania skóry dochodzi też na skutek procesu starzenia się organizmu, odwodnienia, oddziaływania promieniowania UV, długich gorących kąpieli.

Zobacz film i sprawdź, jak dbać o skórę dłoni:

Zobacz film: Jak dbać o skórę dłoni? Źródło: Stylowy Magazyn 

Olejowanie suchych dłoni

Zabieg olejowania pozwala na odżywienie skóry dłoni czy paznokci. W dłonie i płytkę paznokciową wciera się np. olej babassu, z nasion marchewki, arganowy, migdałowy, kokosowy. Następnie na kilka godzin na dłonie zakłada się bawełniane rękawiczki. Wytworzone dzięki nim ciepło przyspieszy wchłanianie oleju w skórę. Jest to zabieg na suche dłonie, który zapewnia im natłuszczenie i regenerację. Dodatkowo zmiękcza i wygładza skórę, sprawia, że staje się delikatniejsza w dotyku. Olejowanie dłoni powinno się wykonywać raz w tygodniu.

Krem do rąk na suche dłonie

Jednym z częściej stosowanych sposobów na suche dłonie jest krem, który nakładać powinno się regularnie po każdym myciu rąk. Najlepiej wybierać preparaty zawierające w swoim składzie witaminę A i E, mocznik, kwas hialuronowy, kolagen. Zapewniają one nawilżenie nawet bardzo suchych dłoni dzięki wiązaniu wody na powierzchni naskórka i ograniczeniu przeznaskórkowej utraty wody (z ang. trans epidermal water loss, TEWL). Pomocne są także kremy z masłem shea, gliceryną, woskiem pszczelim, alantoiną, D-panthenolem, które łagodzą podrażnienia i zmiękczają naskórek, poprawiając funkcję bariery lipidowej. Krem na suche dłonie kupić można już za kilka złotych.

Maseczki na suche dłonie

W sprzedaży znajduje się szeroka oferta maseczek na suche dłonie, lecz zamiast gotowych rozwiązań warto wykonać samodzielnie maseczki oparte na naturalnych składnikach. Jedną z propozycji maseczki na suche dłonie jest ta przygotowana z następujących składników:

  • 2 łyżeczki naturalnego twarożku,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek,
  • 1 żółtko.

Żółtko miesza się z oliwą i dodaje twarożek. Powstałą papkę nakłada się na dłonie, które następnie owija się folią i ręcznikiem. Po 10 minutach maseczkę zmywa się letnią wodą. Maseczka zapewnia nawilżenie i ujędrnienie skóry. Poprawia jej ukrwienie, odżywia i odmładza. Likwiduje pęknięcia i zaczerwienienie dłoni.

Domowe spa dla wysuszonych dłoni można wykonać bardzo prosto. Zobaczcie sami:

Zobacz film: Domowe SPA dla wysuszonych dłoni. Źródło: X-Bank Gallery.

Domowy peeling na suche dłonie

Dobry domowy sposób na suche dłonie stanowi peeling cukrowy. To mieszanka oleju i cukru z zachowaniem proporcji 1:1. Najczęściej wykorzystuje się olej z pestek winogron, rzepakowy lub oliwę z oliwek. Zamiast cukru równie dobrze użyć można mieloną kawę czy grubo zmielone płatki owsiane. Po dokładnym wymieszaniu składników papkę wciera się w dłonie przez około 30 sekund i spłukuje letnią wodą. Peeling powinno się wykonywać raz w tygodniu. Zabieg złuszczy martwy naskórek, przez co ułatwi wnikanie składników aktywnych zawartych w nałożonych później na dłonie maseczkach lub kremach.

Rękawiczki regenerujące na suche dłonie

Popularnością w ostatnim czasie cieszą się rękawiczki regenerujące na dłonie, które skutecznie zwalczają problem suchej skóry. Działają nawilżająco, przeciwstarzeniowo, pielęgnująco, zmiękczająco. Redukują uczucie spierzchnięcia i szorstkości dłoni. W ich składzie znaleźć można m.in. ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej i portulaki, kwas hialuronowy, mocznik. Za parę rękawiczek zapłaci się około 15 zł. Nakłada się je na 15-20 minut na umyte i osuszone dłonie.

Domowe sposoby na suche dłonie

Domowym zabiegiem na suche dłonie jest kąpiel w siemieniu lnianym. W tym celu należy zalać niewielką ilością wrzącej wody 4-5 łyżek siemienia lnianego. Całość miesza się do uzyskania gęstego kleiku, w którym, po przestygnięciu, przez około 20 minut moczy się dłonie. Siemię lniane wykazuje działanie regenerujące i wygładzające, dzięki zawartości witaminy A i E, nienasyconych kwasów tłuszczowych, cynku.

Skuteczną kuracją na suche dłonie jest wmasowanie w ręce na noc sporej ilości wazeliny, a następnie nałożenie bawełnianych rękawiczek. To alternatywa dla specjalistycznego zabiegu parafinowego. Zapewnia utworzenie bariery ochronnej, która ograniczy utratę wilgoci ze skóry, przywróci jej gładkość i zapobiegnie rogowaceniu.

Ważne, by nie wychodzić na mróz bez ciepłych rękawiczek, a domowe czynności z użyciem detergentów wykonywać w rękawiczkach ochronnych.

Zobaczcie proste ćwiczenia na dłonie, które poprawią wchłanianie kremu:

Zobacz film: Ćwiczenia na dłonie, które poprawią wchłanianie kremu. Źródło: Klinika urody


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni