Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olej babassu – wartości odżywcze, wpływ na włosy i skórę. Jak stosować olej babassu?
menu
Polub nas na Facebooku

Olej babassu – wartości odżywcze, wpływ na włosy i skórę. Jak stosować olej babassu?

Palma babassu

Fot. phelder2006 / Getty Images

Olej babassu znany jest z pozytywnego wpływu na włosy i skórę. Działa regenerująco na warstwę lipidową skóry i wygładza włosy, przez co polecany jest w przypadku trudności z ich rozczesywaniem. Dodatkowo nawilża, odżywia i ujędrnia skórę.

Olej babassu stosowany jest w żywności oraz w pielęgnacji skóry i włosów. Badacze podkreślają, że wykazuje podobne właściwości do oleju kokosowego, przez co jest coraz częściej stosowany jako jego substytut. Polecany jest szczególnie osobom o skórze bardzo suchej i odwodnionej oraz o matowych i łamliwych włosach. Wspomaga walkę z rozstępami.

Olej babassu – wiadomości ogólne

Olej babassu (łac. Orbignya oleifera) to olej roślinny wytwarzany podczas tłoczenia nasion palmy Atalia (łac. Attalea speciosa), która rośnie w Ameryce Południowej. Babassu to olej niemalże przezroczysty, o delikatnym żółtym odcieniu. Ma charakterystyczny, przyjemny zapach. W temperaturze pokojowej przybiera postać stałą (tzw. masło babassu), więc przed użyciem należy go rozpuścić, aby uzyskać oleistą ciecz. W tym celu pojemnik z olejem podgrzewa się w wodzie o temperaturze 28-50℃.

Olej babassu nie należy do stosunkowo drogich produktów. Za opakowanie 30 ml trzeba zapłacić ok. 15 zł. Olej powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w temperaturze pokojowej nie przekraczającej 25℃. Olej babassu, dzięki wszechstronności zastosowań, zyskuje stale rosnące grono zwolenników.

Polecamy: Olej lniany – pielęgnacja włosów z wykorzystaniem oleju lnianego

Jakie oleje korzystnie działają na naszą skórę? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6

Olej babassu – wartości odżywcze

Wartości odżywcze oleju babassu w 100 g produktu przedstawiają się następująco:

  • wartość energetyczna – 884 kcal,
  • tłuszcz – 100 g,
  • węglowodany – 0 g,
  • błonnik – 0 g,
  • białko – 0 g.

Olej babassu – wpływ na skórę

Olej babassu ma doskonały wpływ na skórę. Może być stosowany przez o każdym typie skóry, jednak szczególnie polecany jest osobom o skórze bardzo suchej, odwodnionej, zniszczonej i wymagającej regeneracji. Olej babassu stymuluje procesy regeneracji skóry i produkcji nowych komórek. Zawarta w nim witamina E to silny antyoksydant. Ma działanie przeciwutleniające, usuwa nadmiar szkodliwych dla zdrowia wolnych rodników i spowalnia proces starzenia się. Dodatkowo polepsza ukrwienie skóry oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek. Zmiękcza ją, wygładza i sprawia, że staje się delikatniejsza w dotyku. Olej z babassu pełnić może rolę emolientu, gdyż nie tylko doskonale nawilża skórę, ale i nie powoduje podrażnień. Uzupełnia naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry i ogranicza transepidermalną utratę wilgoci (ang. Transepidermal Water Loss, TEWL). Olej wspomaga zwalczanie rozstępów, a ze względu na działanie ujędrniające jest polecany kobietom w ciąży. Opóźnia proces fotostarzenia skóry i wzmacnia jej odporność na działanie promieniowania UV.

Jak stosować olej babassu na skórę?

Olej babassu może pełnić rolę kremu do rąk – wystarczy kilka jego kropli wmasować w dłonie. Z jego użyciem przeprowadzić można kurację regenerującą dłoni, które po olejowaniu ogrzewa się w bawełnianych rękawiczkach. Olej babassu stosować można zamiast kremu do twarzy – łatwo rozprowadza się, szybko wchłania nie pozostawiając tłustych śladów. Nierzadko stanowi składnik kremów domowej roboty lub dodatek do kupnych gotowych kremów w celu wzmocnienia ich działania.

Polecamy: Olej kokosowy na włosy – jakie ma właściwości i jak go stosować. Naturalne maseczki na włosy

Czy olejowanie włosów naprawdę wzmacnia i poprawia wygląd włosów?

Zobacz film:  Jak i po co olejować włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN 

Olej babassu wykorzystywany bywa jako balsam do ciała. Powinno się go aplikować bezpośrednio po kąpieli na jeszcze wilgotną skórę. Innym rozwiązaniem jest dodanie oleju babassu do kąpieli. W tym celu do wanny napełnionej do połowy wodą dodaje się 2 łyżki oleju. Oleju babassu używa się też podczas masażu. Często łączy się go z olejem ze słodkich migdałów, pestek winogron lub ryżowym. Masaż olejem babassu działa ujędrniająco i wzmacniająco. Idealnie nadaje się jako olejek do opalania.

Olej babassu – działanie na włosy

Olej babassu polecany jest w przypadku trudno rozczesujących się, zniszczonych, matowych i łamliwych włosów. Przeciwdziała rozdwajaniu końcówek. Zawarte w nim aktywne składniki docierają do głęboko położonych struktur włosa i zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia. Produkt wykazuje działanie ochronne wobec czynników zewnętrznych (np. promieniowania słonecznego) oraz chemicznych zabiegów fryzjerskich. Zapobiega swędzeniu skóry głowy.

Olej babassu na włosy wykorzystuje się do zabezpieczania końcówek – w tym celu kilka kropli wciera się w suche lub mokre końcówki włosów (bez konieczności późniejszego mycia). Nie powoduje przetłuszczania włosów. Olej babassu stosowany jest w zabiegach olejowania włosów. Najpierw olej nakłada się na całe pasma nieumytych, suchych włosów i wmasowuje opuszkami palców w skórę głowy. Następnie na włosy nakłada się foliowy czepek i ręcznik. Olej pozostawia się na 1-3 godziny. Po tym czasie włosy myje się szamponem. Olej babassu może być stosowany jako dodatek do masek i odżywek do włosów.

Olej babassu – inne właściwości

Olej babassu zawiera dużą ilość kwasu laurynowego (wzór sumaryczny C12H24O2), który wspomaga pracę układu immunologicznego oraz kwasu mirystynowego (wzór sumaryczny C14H28O2), który znacząco podnosi poziom DHA, odpowiada za aktywację syntezy ceramidów i uczestniczy w regulacji aktywacji protein.

Olej babassu stosuje się również do olejowania paznokci. Systematyczne wmasowywanie go w płytkę paznokciową zmniejsza łamliwość i kruchość paznokci oraz zmiękcza skórki. Dodatkowo olej odżywia stwardniałą skórę pięt, chroni stopy przed grzybicą, a także zwalcza bakterie odpowiedzialne za rozkładanie ludzkiego potu, dzięki czemu przeciwdziała nieprzyjemnemu zapachowi.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
234
21
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?