Polub nas na Facebooku
Czytasz: Suche dłonie – domowe sposoby. Kremy, maseczki, środki pielęgnacyjne
menu
Polub nas na Facebooku

Suche dłonie – domowe sposoby. Kremy, maseczki, środki pielęgnacyjne

 Pielęgnacja skóry dłoni. młoda kobieta trzyma w dłoni krem

Fot. Iurii Maksymiv / Getty Images

Dłonie są najczęściej używanymi częściami ciała i jednocześnie wizytówką. Suche, popękane dłonie wyglądają bardzo nieestetycznie, a samo uczucie suchości jest bardzo niekomfortowe. Suche dłonie można jednak w łatwy sposób pielęgnować.

Zapobiegać suchym dłoniom można na wiele prostych sposobów. Z domowych składników można przyrządzić nawilżająco-odżywiającą maseczkę. Warto również zrobić co jakiś czas peeling, aby pozbyć się złuszczonego naskórka. Bardzo suche dłonie mogą wymagać wizyty u dermatologa, szczególnie wtedy, gdy żadne tłuste kremu nie pomagają. Nadmierne wysuszenie, zaczerwienienie i swędzenie mogą być objawami uczulenia lub chorób skóry, a wtedy nie pomogą nawet najlepsze kremy.

Czy problem wysuszonych dłoni dotyczy właśnie Ciebie?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Suche dłonie – przyczyny

Przyczyn suchej skóry na dłoniach jest wiele. Pierwszą z nich jest wysuszanie przez częste mycie. Mycie rąk jest bardzo ważną czynnością higieniczną, ponieważ to właśnie na dłoniach przenoszą się bakterie i inne szkodliwe drobnoustroje. Stosowane do mycia rąk mydła wywołują wysuszenie skóry. Często po myciu rąk istnieje potrzeba nałożenia kremu ze względu na pojawiającą się szorstkość i uczucie napiętej i suchej skóry. Skóra na rękach nie ma gruczołów łojowych i jest praktycznie pozbawiona tkanki tłuszczowej, przez co nie jest chroniona przed środowiskiem zewnętrznym. Na dłoniach za to znajduje się dużo gruczołów potowych, przez co skóra szybko się odwadnia – dłonie stają się suche, zaczerwienione, mogą nawet pękać. Dłonie ulegają wysuszeniu również na skutek używania kosmetyków z konserwantami i substancjami zapachowymi. Niekorzystnie działają wszelkie środki zawierające alkohol i detergenty. Suche dłonie mogą być wynikiem spożywania zbyt małej ilości płynów, używania zbyt ciepłej lub twardej wody do ich mycia, a nawet niewłaściwej diety.

Suche, popękane dłonie mogą być wywołane chorobami, takimi jak: egzema, łuszczyca dłoni, grzybica i alergie. Również choroby wewnętrzne mogą powodować suche dłonie. Tarczyca, niedoczynność czy choroba Hashimoto, dają czasem objawy w postaci suchej skóry, również na dłoniach. Problem występuje także wśród przyszłych mam – suche dłonie w ciąży zdarzają się niezwykle często.

Zobaczcie także, jak wykonać ziołowy wyciąg na popękaną skórę dłoni:

Zobacz film: Ziołowy wyciąg na popękaną skórę dłoni. Źródło: Klinika urody 

Domowe sposoby na suche dłonie

Z suchymi dłońmi można walczyć wieloma domowymi sposobami. Najprostszym z nich są maseczki do samodzielnego przygotowania. Oto kilka pomysłów na maseczki nawilżające i odżywiające.

Maseczka na suche dłonie z oliwą z oliwek

Mieszamy 3 łyżki lekko podgrzanej oliwy z oliwek z żółtkiem. Otrzymaną miksturę nakładamy na dłonie na ok. 20 minut. Warto poprosić kogoś o zawinięcie rąk folią aluminiową i ręcznikiem, dzięki temu składniki odżywcze z oliwy szybciej się wchłoną.

Odżywiająca maseczka owsiana

Jeśli ręce są bardzo suche i popękane, warto do maseczki dodać łyżkę miodu. Szklankę płatków owsianych zalewamy szklanką gorącego mleka i przykrywamy na kilka minut, aby nasiąkły. Całość zostawiamy do lekkiego przestygnięcia. Maseczkę nakłada się na ręce i trzyma 30 minut. Zmywamy całość ciepłą wodą. Na koniec dobrze jest użyć kremu do rąk z wyciągiem z nagietka.

Maseczka z jogurtu naturalnego

Kubek jogurtu naturalnego mieszamy z łyżką oliwy z oliwek. Powstałą masę nakładamy na dłonie i pozostawiamy na 10 minut. Mikstura ta jest szczególnie skuteczna dla szorstkiej skóry.

Maseczka z nagietka

Do 2 łyżek suszu z nagietka dodajemy łyżkę zaparzonej herbaty nagietkowej, 2 łyżki zmielonych płatków owsianych, 1 łyżkę oleju z awokado, 1 łyżeczkę soku z cytryny. Doskonale nada się też łyżeczka gliceryny. Całość mieszamy do uzyskania gładkiej pasty. Taki zabieg na suche dłonie robimy przez tydzień, codziennie przed snem. Po tym czasie ręce znacznie poprawią wygląd. Skóra będzie mocno nawilżona i odżywiona.

Zobaczcie na filmie, w jaki sposób przygotować maseczkę z ziemniaka właśnie na suchą skórę dłoni:

Zobacz film: Ziemniaczana maseczka na dłonie krok po kroku. Źródło: Klinika urody

Co na suche dłonie? Inne sposoby pielęgnacji

Należy jak najczęściej stosować krem na suche dłonie, jeśli to możliwe, warto nałożyć odrobinę kremu po każdym umyciu rąk. Dobrym pomysłem w pielęgnacji suchych dłoni jest wykonywanie peelingu 1–2 razy w tygodniu. Taki peeling to przy okazji świetny masaż pobudzający krążenie. Wcale nie trzeba kupować specjalnego kosmetyków – można zrobić go w domu.

Przepis na peeling do rąk

Składniki:

  • łyżeczka cukru,
  • łyżka kawy,
  • duża łyżka oleju kokosowego,
  • łyżeczka oliwy z oliwek.

Wszystkie składniki mieszamy i nakładamy na wewnętrzną część rąk. Peeling rozsmarowujemy na rękach w taki sposób, jakbyśmy je myli. Spłukujemy ciepłą wodą. Reszta peelingu może być użyta za 3 dni. Przed nałożeniem peelingu dobrze zmoczyć dłonie ciepłą wodą – odżywcze składniki szybciej się wchłoną.

Olej kokosowy na suche dłonie działa odżywiająco i nawilżająco, a ziarenka kawy i cukru złuszczają martwy naskórek.

Suche dłonie można regenerować za pomocą maseczek do kupienia w drogeriach. Zazwyczaj mają one formę rękawiczek. Takie rękawiczki na suche dłonie zawierają mnóstwo substancji odżywiających, złuszczających i nawilżających. Dobrym pomysłem jest wizyta u kosmetyczki i wykonanie zabiegu parafinowego.

Zobaczcie, jak wybrać film dla siebie na filmie:

Zobacz film: Peelingi - jak je dobrać w zależności od miejsca? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
421
44
Komentarze (0)
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni