Wenerolog to specjalista chorób przenoszonych drogą płciową. Wenerologia jest gałęzią medycyny zajmującą się diagnostyką i leczeniem chorób wenerycznych.
Kim jest wenerolog?
Lekarz wenerolog to lekarz specjalizujący się w zakresie chorób wenerycznych, czyli przenoszonych drogą płciową. Wenerologia jest ściśle związana z dermatologią, ponieważ choroby weneryczne mogą objawiać się rozmaitymi zmianami skórnymi. Wobec tego każdy wenerolog ma wiedzę z zakresu dermatologii, jak również zna się na chorobach wenerycznych. Nazwa omawianej gałęzi medycyny pochodzi od imienia rzymskiej bogini miłości – Wenery.
Czym się zajmuje wenerolog?
Wenerolog jako specjalista chorób wenerycznych zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób wenerycznych. Oczywiście część z tych schorzeń, jak wirusowe zapalenie wątroby typu B czy HIV, musi być leczona również przez specjalistów chorób zakaźnych.
Choroby weneryczne dzieli się według etiologii na: wirusowe, bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze. Należą do nich:
- kandydozy,
- drożdżyce,
- grzybice,
- kiła,
- chlamydioza,
- świerzb,
- rzęsistkowica,
- wszawica łonowa,
- wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C (kolejno: HBV, HCV),
- mononukleoza.
Jakie objawy może dawać kiła? Dowiesz się tego z naszego filmu
Kiedy należy udać się do wenerologa?
Kiedy pojawiają się niepokojące zmiany w okolicach dróg moczowo-płciowych, chorzy najczęściej w pierwszej kolejności udają się do ginekologa bądź urologa. Niestety spory odsetek pacjentów zwleka ze zgłoszeniem się do lekarza, ponieważ choroby weneryczne są odbierane przez społeczeństwo jako coś wstydliwego. Absolutnie nie wolno podchodzić do tego w ten sposób, gdyż choroby weneryczne stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Im szybciej zostaną wykryte, tym lepiej reagują na leczenie i tym mniej powikłań mogą powodować. Zapalenia narządów płciowych, nieodwracalne zmiany, które mogą prowadzić do trwałej niepłodności, a także rozsiew zakażenia na inne układy z czasem stanowić mogą poważny, nieodwracalny problem kliniczny.
Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o antykoncepcji
By zapisać się na wizytę do poradni wenerologicznej, nie trzeba mieć skierowania od lekarza rodzinnego. Wizytę mogą zalecić lekarz pierwszego kontaktu, a także urolog bądź ginekolog, którzy również bez problemu rozpoznają schorzenia układu moczowo-płciowego, w tym choroby weneryczne. Jak najbardziej ginekolog bądź urolog także mogą podjąć się leczenia tych chorób. Główne objawy, które powinny skłonić do wizyty u wenerologa, to:
- ból i pieczenie w okolicy narządów płciowych,
- świąd w okolicach intymnych,
- zmiany skórne w okolicach narządów płciowych,
- objawy ogólnoustrojowe, które pojawiły się po wystąpieniu zmian skórnych.
Czego należy się spodziewać podczas wizyty u wenerologa?
Większość chorób wenerycznych jest wysoce zakaźna. Dlatego podstawą ochrony lekarza i pacjenta jest zakładanie rękawiczek ochronnych podczas wykonywania badania. Lekarz musi zabezpieczyć się przed kontaktem z krwią i wydzielinami chorego. Należy pamiętać, że lecząc się na chorobę weneryczną, konieczne jest również poddanie badaniu i leczeniu partnera seksualnego. Większość zakażeń wynika z przygodnych, nierozważnych zachowań.
Istotne jest więc stosowanie barierowych środków ochrony w postaci prezerwatyw. Chronią one przed większością chorób przenoszonych drogą płciową. Niestety należy mieć na uwadze również seks oralny i pocałunki, które również mogą stanowić źródło transmisji zakażeń.
Choroby weneryczne - które z nich są szczególnie niebezpieczne? Odpowiedź znajdziesz w filmie