Polub nas na Facebooku
Czytasz: Spuchnięte dziąsło – przyczyny, co oznacza i jakie są metody leczenia?
menu
Polub nas na Facebooku

Spuchnięte dziąsło – przyczyny, co oznacza i jakie są metody leczenia?

NAN

Fot: bilionPhotosCom / fotolia.com

Spuchnięte dziąsło to bolesna i stosunkowo częsta dolegliwość. Zazwyczaj wywołana jest nieprawidłową higieną jamy ustnej i wynikającymi z niej chorobami przyzębia. Spuchnięte dziąsła często pojawiają się także u palaczy tytoniu, osób chorych na cukrzycę oraz z niedoborami witamin.

Spuchnięte dziąsło to przykra dolegliwość, choć najczęściej bezbolesna. Dotyka stosunkowo sporą grupę osób, niezależnie od płci i wieku. Zewnętrzna strona opuchniętych dziąseł jest wyraźnie zaczerwieniona, często pojawia się także krwawienie w czasie szczotkowania i nadwrażliwość na ciepło oraz zimno. Ze spuchniętych dziąseł może wydostawać się wydzielina ropna, ponadto mogą być powodem, ruszania się zębów, nieprzyjemnego oddechu i smaku w ustach.

Opuchnięte dziąsła a niewłaściwa higiena jamy ustnej

Jak informują lekarze stomatologii, w większości przypadków opuchnięte dziąsła są spowodowane niewłaściwą higieną jamy ustnej. Opuchlizna dziąseł może być wywołana zbyt rzadkim, zbyt krótkim i niedokładnym szczotkowaniem zębów. Pomocne może być stosowanie nitek dentystycznych i płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami stomatologicznymi. Warto zwrócić uwagę na występowanie osadu nazębnego, który w stosunkowo szybkim czasie zamienia się w kamień, na którym bytują bakterie atakujące zęby oraz dziąsła.

Zobaczcie, jak prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej:

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Spuchnięte dziąsło a zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł jest jedną z najczęstszych chorób toczących się w jamie ustnej. Zazwyczaj wynika z niedokładnej higieny jamy ustnej i wspomnianego tworzenia się płytki nazębnej. Mogą wywoływać je także przyjmowane środki farmakologiczne, a także schorzenia ogólnoustrojowe (cukrzyca, białaczka, anoreksja, bulimia). Ponadto zapalenie dziąseł i towarzysząca mu opuchlizna może rozwinąć się po uszkodzeniu mechanicznym zębów lub przyzębia, spowodowanym zbyt mocnym szczotkowaniem zębów lub jedzeniem twardych produktów.

W trakcie zapalenie dziąseł opuchliźnie towarzyszy zaczerwienie, nadwrażliwość szyjek zębowych na zimno oraz ciepło, krwawienie podczas mycia zębów szczoteczką, nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego, rozchwianie zębów oraz obniżenie się szyjek zębowych, które powodują wrażenie powiększenia się zębów. Leczenie zapalenia dziąseł zależy od stopnia zaawansowania choroby. U osób palących tytoń zaleca się porzucenie nałogu oraz zwiększenie higieny jamy ustnej. Lekarz stomatolog powinien zdiagnozować przyczynę zapalenia dziąseł i na tej podstawie wprowadzić optymalną metodę leczenia. W poważnych stanach zapalnych konieczne może okazać się podanie antybiotyków, preparatów zwiększających odporność organizmu, żelu leczniczego, produktów bakteriobójczych, a także oczyszczenie zębów i korzeni zębowych z osadu.

Parodontoza (zapalenie przyzębia) jako przyczyna spuchniętych dziąseł

Choroby przyzębia dzieli się na zapalenia dziąseł oraz zapalenia przyzębia (parodontoza). Przyczynami rozwoju obu stanów zapalnych są najczęściej błędy w codziennej higienie jamy ustnej. Lekceważenie stanu zapalnego dziąseł może spowodować jego przeniesienie się na tkanki, których zadaniem jest utrzymanie zęba (włókna kolagenowe) oraz łączenie zębów z kością. Tkanki te nazywane są przyzębiem. Ich choroby i stan zapalny jest poważnym schorzeniem, którego jedną z wielu przykrych dolegliwości jest opuchnięcie dziąseł. Towarzyszy mu tkliwość dziąseł, zaczerwienienie, skłonność do krwawienia, nadwrażliwość szyjek zębowych i ich obniżenie oraz rozchwianie zębów. Parodontoza może nieść ze sobą wiele powikłań dotyczących całego organizmu. Choroby przyzębia mogą wpływać na rozwój układu oddechowego, a także pogarszać przebieg cukrzycy i zwiększyć ryzyko udaru mózgu oraz rozwoju miażdżycy naczyń krwionośnych (niekorzystny wpływ na układ krążenia, w tym serce!).

Leczenie parodontozy bywa żmudne oraz długie i odbywa się etapami. Początkowa faza leczenia dotyczy usunięcia kamienia nazębnego, które najczęściej nie minimalizuje bolesnej opuchlizny dziąseł. Drugi etap leczenia nazywany jest przez dentystów „korekcyjnym”, w trakcie którego likwidowane są powiększone kieszonki zębowe. Wprowadza się także preparaty zawierające propolis, aloes, które zmniejszają krwawienie dziąseł, a także środki w formie zastrzyków działające przeciwzapalnie i pobudzające tkanki do odnowy. W leczeniu parodontozy stosuje się od 3 do 20 zastrzyków. Zaawansowana parodontoza wymaga leczenia operacyjnego oraz naświetlania spuchniętych dziąseł specjalnym laserem. Opuchlizna dziąseł w przebiegu parodontozy znika najczęściej dopiero w fazie końcowej.

Pozostałe przyczyny spuchniętych dziąseł

Do pozostałych przyczyn wywołujących opuchnięcie dziąseł należą: ropień zęba (ostre ropne zapalenie tkanek znajdujących się w okolicy korzenia zębowego), niedobory minerałów i witamin (zwłaszcza z grupy B i witaminy C), a także palenie papierosów.

Leczenie spuchniętych dziąseł domowymi metodami

Do najczęściej stosowanych domowych sposobów leczenia spuchniętych dziąseł należą: płukanie roztworem z szałwii i rumianku, wodą z solą, olejkiem goździkowym, wcieranie aloesu, spożywanie witaminy C, napar z czarnego bzu i mięty pieprzowej oraz płukanka zawierająca wodę utlenioną.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
124
44
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?