Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kamień nazębny – dlaczego powstaje i dlaczego jest groźny? Usuwanie specjalistyczne i domowe
menu
Polub nas na Facebooku

Kamień nazębny – dlaczego powstaje i dlaczego jest groźny? Usuwanie specjalistyczne i domowe

NAN

Fot: Catalin Pop / stock.adobe.com

Kamień nazębny powstaje w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej. Każdego dnia na zębach gromadzi się osad. W przypadku jego niedostatecznego usunięcia dochodzi do procesu zwapnienia i tworzenia się kamienia nazębnego, który ma postać nieestetycznego żółtawego zabarwienia.

Kamień nazębny jest problemem kosmetycznym, ale również stwarza niebezpieczeństwo uszkodzenia szkliwa zębów oraz dziąseł. W usuwaniu kamienia stosuje się specjalistyczne zabiegi wykonywane w gabinecie dentystycznym. Skuteczne są również domowe sposoby na pozbycie się nieestetycznego problemu.

Kamień nazębny – czym jest?

Kamień nazębny jest zwapniałą płytką nazębną, która powstaje w wyniku niedostatecznego usunięcia osadu nagromadzonego na powierzchni zębów. Płytka nazębna składa się z pozostałości pokarmów, a także z martwych komórek błony śluzowej jamy ustnej. Najczęstszą przyczyną kamienia nazębnego jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Powstawaniu tego nieestetycznego defektu sprzyja również picie dużych ilości kawy, czarnej herbaty, palenie tytoniu oraz spożywanie żywności bogatej w cukry proste i tłuszcze. Osad gromadzący się na zębach każdego dnia poddaje się usunięciu pod wpływem szczotkowania i nitkowania zębów oraz stosowania płynów do płukania jamy ustnej. W przypadku, gdy płytka nazębna nie jest całkowicie usuwana z powierzchni zębów, każdego dnia dochodzi do jej mineralizacji i stwardnienia, czego skutkiem jest powstanie kamienia nazębnego. Może on tworzyć się nad i pod dziąsłami. Charakteryzuje się on żółtawym, a niekiedy lekko brązowym zabarwieniem.

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn

Kamień nazębny – czy jest niebezpieczny?

Kamień nazębny nie tylko przyczynia się do nieestetycznego wyglądu zębów, ale stanowi również duże zagrożenie dla stanu zdrowia uzębienia. Na zwapniałej płytce nazębnej bytują bakterie, które żywią się pozostałością pokarmów wchodzących w skład kamienia. Produkują one kwasy prowadzące do uszkodzenia i demineralizacji szkliwa. Konsekwencją tego jest zwiększone ryzyko rozwoju próchnicy. Kamień nazębny może doprowadzić również do powstania chorób dziąseł i przyzębia, takich jak: zapalenie dziąseł oraz paradontoza mogąca skutkować przedwczesną utratą zębów.

Domowe sposoby na kamień nazębny

W usuwaniu kamienia nazębnego przed wizytą w gabinecie stomatologicznym i zastosowaniem specjalistycznych zabiegów dentystycznych można zastosować domowe sposoby. Jedną z tego rodzaju metod jest zastosowanie octu jabłkowego, który sprzyja wzmocnieniu zębów, ma właściwości przeciwpróchnicze, zwalcza kamień nazębny oraz przeciwdziała jego osadzaniu się. Ponadto chroni przed chorobami dziąseł i działa odkażająco. Powinno się ją stosować raz w tygodniu poprzez skropienie trzema kroplami szczoteczki do zębów.

Domowym sposobem na kamień nazębny jest również soda oczyszczona z dodatkiem szczypty soli. Osobom z problemem kamienia nazębnego zaleca się płyny do płukania jamy ustnej na bazie oleju słonecznikowego. Są one również wskazane w przypadku zapalenia dziąseł, przebarwień zębów oraz zakażeń jamy ustnej. Preparat ten nadaje się do codziennego stosowania. Umożliwia dokładane oczyszczenie zębów i jamy ustnej, usuwa zgromadzone w niej toksyny oraz łagodzi podrażnienia i infekcje. W domowym leczeniu kamienia nazębnego wykorzystuje się napar z szałwii, którym należy płukać jamę ustną przez około 4 minuty. Szałwiowa kuracja powinna trwać co najmniej tydzień.

Specjalistyczne zabiegi usuwające kamień nazębny

Specjalistycznymi metodami wykorzystywanymi w usuwaniu kamienia nazębnego są: skaling i piaskowanie. W zależności od lokalizacji kamienia wyróżnia się dwa rodzaje skalingu:

  • naddziąsłowy polegający na usunięciu zwapnionej płytki nazębnej z powierzchni korony zęba,
  • poddziąsłowy służący usunięciu kamienia odkładającego się pod powierzchnią dziąseł.

Skuteczną metodą na zlikwidowanie problemu kamienia nazębnego jest piaskowanie. Zabieg ten trwa około 30 minut. Przeprowadzany jest przy użyciu specjalistycznego urządzenia nazywanego piaskarką. Polega na rozpylaniu na zęby piasku dentystycznego, co umożliwia dogłębne oczyszczenie, nawet w trudno dostępnych miejscach, takich jak przestrzenie międzyzębowe. Piaskowanie jest zabiegiem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Efektem jest zastosowania jest zlikwidowanie kamienia nazębnego oraz powierzchownych przebarwień. Przez 24-48h po zakończonym piaskowaniu obowiązuje tzw. biała dieta, zgodnie z którą należy unikać kawy, czarnej herbaty, wina, napojów typu coca – cola oraz palenia tytoniu. Przeciwwskazane są produkty żywnościowe zawierające intensywne, naturalne barwniki, np. jagody i buraki. Po zabiegu zaleca się wykonać fluoryzację zębów, która przyczynia się do wzmocnienia szkliwa i zapobiega powstawaniu próchnicy.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Zapobieganie kamieniowi nazębnemu polega przede wszystkim na codziennej higienie jamy ustnej. Polega ona nie tylko na szczotkowaniu zębów. Równie ważnym elementem jest regularne nitkowanie umożliwiające oczyszczenie przestrzeni między zębami. W przypadku, gdy umycie zębów po posiłku nie jest możliwe w danym miejscu i okoliczności powinno się stosować płyny do płukania. W prewencji kamienia nazębnego wykorzystuje się również szczoteczki soniczne będące rodzajem szczoteczek elektrycznych.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
613
104
Komentarze (5)
sskal
Piję około 6 kaw dziennie, palę minimum 20 sztuk dziennie i moje zęby są bielsze niż wielu niepalących i niepijących kawy. Problem tkwi w herbacie. Nie piję jej już ponad rok. Dla niedowiarków, którzy twierdzą, że zęby żółkną od kawy i papierosów polecam zaparzyć herbatę i kawę w białych kubkach, zostawić na dobę a później te kubki umyć. Każdy zrozumie.
Czytaj całość
Jan
Nie mam praktycznie żadnych problemów z zębami tylko ten kamień. Nie palę papierosów, nie pije dużo kawy, zmieniłem szczoteczkę, wypróbowałam już chyba wszystkie możliwe pasty do zębów, a i tak moje zęby są wiecznie żółte. Nawet po piaskowaniu efekt utrzymuje się góra dwa miesiąca. Kiedy zapytałem swojego stomatologa czy można coś z tym zrobić, powiedział, że raczej nic nie da się z tym zrobić, że osadzanie się kamienia spowodowane jest składem śliny.
Czytaj całość
paulinka
Mam strasznego bzika na punkcie zębów!! dla mnie to wizytówka każdego człowieka. Oprócz specjalistycznych past i płynów mam sprawdzony domowy sposób. Olej kokosowy, soda i sok z cytryny. Osoby które, maja problem z nieświeżym oddechem - spróbujcie płukania jamy ustnej olejem kokosowym.
Czytaj całość
Hania48
Ostatni raz usuwali mi kamień ze 3 lata temu i mam spokój do dnia dzisiejszego. Ale u mojego męża to istna tragedia. Co pół roku usuwają mu kamień. A dba o zęby bardziej niż ja! Z czego to może wynikać?
Czytaj całość
GosiaK
nie maiłam pojęcie, że na zwapniałej płytce nazębnej bytują bakterie, które żywią się pozostałością pokarmów wchodzących w skład kamienia i że może to doprowadzić do uszkodzenia i demineralizacji szkliwa. Muszę iść do stomatologa i zdjąć kamień – ostatnio robiłam to ze 3 lata temu
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?