Polub nas na Facebooku
Czytasz: Sprawdzone domowe sposoby na zapalenie krtani
menu
Polub nas na Facebooku

Sprawdzone domowe sposoby na zapalenie krtani

kobieta, która ma zapalenie krtani

Fot: izusek / gettyimages.com

Domowe sposoby na zapalenie krtani nie dość, że są pomocne, to także bardzo tanie. Wśród nich wymienia się inhalacje, płukanie gardła roztworem soli i ziołami, nawilżanie powietrza w domu, picie soku z cebuli czy unikanie czynników drażniących.

W zapaleniu krtani główną rolę odgrywają czynniki wirusowe. Choroba może się pojawić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, w przypadku których bywa szczególnie niebezpieczna. Jej leczenie wymaga konsultacji lekarskiej. Warto jednak oprócz specjalistycznych metod sięgnąć po domowe sposoby na zapalenie krtani, które znacznie łagodzą uporczywe objawy chorobowe.

Jak leczyć zapalenie krtani domowymi sposobami?

Leczenie zapalenia krtani determinowane jest stopniem nasilenia objawów. W większości przypadków podaje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W przebiegu choroby pojawia się uporczywy kaszel. Chorzy mogą się wspomagać preparatami wykrztuśnymi i nawilżającymi. Stosuje się też leki przeciwkaszlowe i przyspieszające regenerację błony śluzowej krtani. Ogólną odporność organizmu podnoszą preparaty z witaminą C i rutyną.

Rolę uzupełniającą do leczenia specjalistycznego pełnią domowe sposoby na zapalenie krtani, które hamują rozwój choroby i niwelują dolegliwości. Należy zadbać o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym przebywa chory – często je wietrzyć, aby zapewnić dostęp do świeżego powietrza, i utrzymywać optymalną temperaturę wynoszącą około 22°C.

Zobacz film: Domowe sposoby na przeziębienie. Źródło: 36,6.

Warto zadbać o nawilżenie powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym. W tym celu można położyć na grzejniku mokry ręcznik lub umieścić pojemniki z wodą pod kaloryferem. W sklepach dostępne są też specjalne nawilżacze powietrza.

Chorym na zapalenie krtani zaleca się oszczędzanie głosu i nawadnianie organizmu. Dzienna ilość przyjętych płynów nie powinna być mniejsza niż 2 l. Zaleca się spożywanie przegotowanej lub niegazowanej wody mineralnej i herbat ziołowych, które nie powodują dodatkowego podrażnienia krtani.

Leczenie zapalenia krtani domowymi sposobami

Istotną rolę w domowym leczeniu zapalenia krtani odgrywa ograniczenie ekspozycji na czynniki drażniące błonę śluzową dróg oddechowych. Chorzy powinni unikać działania dymu tytoniowego oraz innych dymów, pyłów, kurzu, gwałtownych zmian temperatury otoczenia czy alkoholu.

Nie bez znaczenia jest także sposób odżywiania się. W przebiegu choroby z menu trzeba wykluczyć gorące, mocno schłodzone i ostro przyprawione potrawy, zimne napoje i lody oraz mocną kawę i herbatę. Dieta powinna być płynna lub mocno rozdrobniona. Jadłospis trzeba wzbogacić o nabiał i soki ze świeżo wyciśniętej cytryny, grejpfruta czy pomarańczy. Nie można zapomnieć o właściwościach miodu, który łagodzi objawy zapalenia, niweluje podrażnienia i działa przeciwbólowo.

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Inhalacje na zapalenie krtani

Znanym domowym sposobem leczenia zapalenia krtani są inhalacje parą wodną i olejkami eterycznymi, takimi jak olejek bergamotowy, eukaliptusowy, sosnowy i z drzewa herbacianego, które działają kojąco i relaksująco oraz wykazują właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwpasożytnicze. Inhalacje można przeprowadzać także z zastosowaniem ziół, takich jak szałwia, rumianek lub podbiał.

Płukanki – domowe sposoby na zapalenie krtani i tchawicy

Wskazanym domowym sposobem na zapalenie gardła i krtani jest stosowanie ziołowych płukanek o właściwościach bakteriobójczych, przeciwbólowych i łagodzących obrzęk śluzówki. Do płukania gardła można wykorzystać szałwię, rumianek i tymianek. Należy zalać wrzątkiem torebkę ziół i odstawić pod przykryciem do zaparzenia na 15 minut. Lekko ciepłym naparem powinno się płukać gardło 2 razy dziennie. Zaleca jest też mieszanka ziołowa z 50 g korzenia żywokostu, 20 g siemienia lnu i 50 g kwiatu ślazu leśnego. Zioła należy dokładnie wymieszać, a następnie 1 stołową łyżkę zalać szklanką wrzątku i zostawić pod przykryciem na kwadrans. Gardło można płukać kilka razy dziennie.

Pozytywne efekty przynoszą też płukanki z roztworu wody i soli. W szklance wody o temperaturze 37°C rozpuszcza się łyżeczkę soli. Gardło płucze się kilka razy dziennie, co sprzyja usunięciu drobnoustrojów z jamy ustnej.

Herbaty i soki na zapalenie krtani

Dużą popularnością cieszą się kwiaty podbiału posiadające właściwości przeciwzapalne i rozrzedzające śluz, z których przyrządza się herbatę wykrztuśną. Do jej przygotowania trzeba zmieszać jednakowe ilości kwiatów i liści podbiału, kwiatów dziewanny, miodunki i liści babki lancetowatej. Dwie łyżeczki ziołowej mieszanki zalewa się 1/4 litra wrzątku. Dziennie należy wypić 3 szklanki ciepłej herbatki, którą można osłodzić miodem do smaku. Pozytywne efekty przynosi herbata ze ślazu zaniedbanego, którą nastawia się na zimno. Jedną kopiastą łyżeczkę ziela zalewa się 1/4 litra wody i pozostawia na noc. Następnego dnia herbatę lekko się podgrzewa i spożywa się ją po 4 szklanki dziennie.

Inny sprawdzony domowy sposób na zapalenie krtani to picie herbaty z liści orzecha włoskiego. Kopiastą łyżeczkę drobno pokrojonych liści orzecha włoskiego należy zalać szklanką wrzątku i pozostawić na krótko do naciągnięcia. Objawy zapalenia krtani skutecznie łagodzi też sok z cebuli. Należy obrać i drobno posiekać 2 cebule. Następnie wsypuje się je do miseczki, zasypuje obficie cukrem i dodaje 2 łyżki miodu. Mieszankę przykrywa się i odstawia na 5 godzin, aż cebula puści sok, który się odcedza. Syrop spożywa się po łyżeczce, co 2–3 godziny. Znany domowy sposób na zapalenie krtani i tchawicy to mikstura z łyżeczki miodu, kilku kropli soku z cytryny i szczypty pieprzu kajeńskiego.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Zieliński R., Zakrzewska A., Ostre infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci — podział morfologiczny, diagnostyka i terapia, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2010, 4(5), s. 366–371.

2. Treben M., Apteka Pana Boga. Porady i praktyka stosowania ziół leczniczych, Warszawa, Ex Libris, 2015.

3. Leśnicka M., Zielska, zioła i ziółka, Gdańsk, Tower Press, 2000.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
101
7
Polecamy
Znane domowe sposoby leczenia anginy – płukanki, syropy i inhalacje
Znane domowe sposoby leczenia anginy – płukanki, syropy i inhalacje TVN zdrowie
Jakie są domowe sposoby na chrypkę u dziecka?
Przyczyny chrypki u dzieci
Jakie są domowe sposoby na chrypkę u dziecka? Przyczyny chrypki u dzieci TVN zdrowie
Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować?
Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować? Dzień Dobry TVN
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci i dorosłych
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci i dorosłych Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty