Skolioza często jest nazywana bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Powinno się jednak wiedzieć, że jest to trójpłaszczyznowe zniekształcenie obejmujące:
- skrzywienie w płaszczyźnie czołowej (czyli właśnie boczne skrzywienie kręgosłupa);
- skrzywienie w płaszczyźnie strzałkowej (lordo- lub kifo- skolioza);
- skrzywienie w płaszczyźnie poprzecznej.
Przyczyna powstawania skoliozy w 80 procentach przypadków nie jest znana, ale nie jest to niewłaściwa postawa czy popularne noszenie plecaka na jednym ramieniu. Pozostałe przypadki występowania skoliozy spowodowane są wadami wrodzonymi, np. zrostem żeber.
Skolioza może wystąpić w każdym okresie wzrostu dziecka. Warto zwrócić uwagę, że szczególnie często skolioza pojawia się w okresie przyspieszonego wzrostu, czyli między 6 a 24 miesiącem życia, 5 a 8 oraz 11 a 14 rokiem życia.
Skolioza to choroba postępująca. która ustaje dopiero w momencie ukończenia wzrostu kręgosłupa – u dziewcząt odpowiada to wiekowi 15-16 lat, u chłopców 17-18 lat. Do tego czasu mali pacjenci wykonują ćwiczenia mające za zadanie wzmocnienie mięśni kręgosłupa.
Jak leczyć skoliozę?
Rehabilitacja jest jedyną metodą walki ze skoliozą, chociaż w skrajnych przypadkach stosuje się gorsety lub sztywne aparaty mające za zadanie wspomóc dziecko w utrzymaniu właściwej sylwetki. Gdy kąt skrzywienia jest większy niż 60 stopni konieczna jest operacja kręgosłupa.