Polub nas na Facebooku
Czytasz: 5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu
menu
Polub nas na Facebooku

5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Siedzący tryb życia

Reza Estakhrian/getty images

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Siedzenie nie wydaje się z pozoru pozycją męczącą. Jednak gdy siedzimy, zmniejsza się przepływ krwi przez napięte mięśnie. Nasz organizm zdecydowanie lepiej sobie radzi z wielogodzinnym staniem czy chodzeniem, niż siedzeniem. Naukowcy dowiedli, że siedzący tryb życia bardzo mocno przyczynia się do rozwoju tak groźnych problemów zdrowotnych jak: cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia a nawet nowotwory (np. płuc czy jelita grubego). Na co dzień zaś zbyt długie siedzenie, np. przed komputerem powoduje dolegliwości, które są sygnałem, że dla organizmu jest to pozycja wymuszona i niezdrowa. 

Zobacz jak długotrwałe siedzenie wpływa na zdrowie?

Źródło: X-News

Jakie dolegliwości wywołuje siedzący tryb życia?

1. Ból głowy

Bóle głowy mogą być spowodowane między innymi przez garbienie się podczas siedzenia oraz zaciskanie szczęki, co powoduje napięcie mięśni twarzy. By uchronić się przed bólem głowy, należy tak ustawić oparcie krzesła i jego wysokość, by unikać pochylania sylwetki. Warto też wietrzyć często pomieszczenie, w którym się pracuje (wentylacja to również podstawa, jeśli chodzi o pozbywanie się wirusów z pomieszczenia).

2. Płytki oddech

Siedząc, uciskamy mięśnie brzucha, przez co nasz wdech i wydech są płytsze. Jak sobie z tym poradzić? W czasie przerwy należy wykonywać ćwiczenia oddechowe – wdychamy powietrze nosem i wypychamy brzuch, a następnie wydychaj ustami i jednocześnie wciągaj brzuch. Tak uruchamiasz przeponę. Ćwiczenia oddechowe najlepiej wykonywać przy otwartym oknie.

3. Ból kręgosłupa

Siedząc, zazwyczaj wypychamy głowę do przodu przez co nacisk na kręgi wzrasta. Mięśnie grzbietu ulegają zbyt mocnemu rozciągnięciu, natomiast mięśnie klatki piersiowej ulegają przykurczom. Gdy siedzimy zmniejsza się przepływ krwi przez napięte mięśnie. Stąd biorą się wszystkie dolegliwości z bólowe kręgosłupa. Warto ćwiczyć codziennie ćwiczyć na dużej dmuchanej piłce. Siedzenie na niej  wymusza balansowanie ciała i zapobiega zbytnim przeciążeniom. Warto również wzmacniać głębokie partie mięśni brzucha i pleców.

4. Zaparcia i hemoroidy

Niestety długie siedzenie spowalnia perystaltykę jelit. Siedząc dodatkowo naciskamy na brzuch, co może powodować zaparcia i niestrawność. W przypadku długo utrzymujących się zaprać, mogą pojawić się hemoroidy. Przekrwione mogą przeobrazić się w bolący i piekący stan zapalny. Gdy pękają, zwykle zaczynają krwawić. By usprawnić perystaltykę jelit koniecznie wprowadź do diety błonnik w postaci świeżych warzyw i owoców. Codzienna dawka aktywności fizycznej dodatkowo podkręci pracę jelit.

5. Żylaki

Długie siedzenie w tej samej pozycji oraz brak ruchu osłabia pompę mięśniową w łydkach. Wzrasta też poziom cholesterolu we krwi. Może dojść do uszkodzenia zastawek w żyłach i krew zalega w żyłach nóg. Tak powstają tzw. żylaki. By ustrzec się przed żylakami nie należy siedzieć z założoną nogą na nogę oraz jak najczęściej wstawać od biurka.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
82
8
Polecamy
Joga i ćwiczenia na stres
Joga i ćwiczenia na stres Dzień Dobry TVN
Stać, siedzieć czy klęczeć?
Testujemy jaka praca jest lepsza dla kręgosłupa!
Stać, siedzieć czy klęczeć? Testujemy jaka praca jest lepsza dla kręgosłupa! Dzień Dobry TVN
Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy
Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy TVN zdrowie
Jak sobie poradzić z bólem kręgosłupa?
Poznaj proste ćwiczenia, które uwolnią cię od problemu
Jak sobie poradzić z bólem kręgosłupa? Poznaj proste ćwiczenia, które uwolnią cię od problemu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?