Żylaki nie są jedynie problemem estetycznym, to poważne schorzenie, które musi być leczone. Im szybciej udamy się z żylakami do lekarza, tym lepiej dla nas. Obecnie badania diagnostyczne pozwalają na wykrycie problemów z żyłami jeszcze w początkowym stadium ich rozwoju.
Żylaki to nic innego jak poszerzenia żył powierzchniowych. Ich powstawanie ma podłoże genetyczne, zatem jeśli nasi rodzice mają problem z żylakami, należy co jakiś czas kontrolować żyły. Tylko jak?
Zobacz także: Przyczyny powstawania żylaków
USG żył
Lekarz aparatem do USG bada żyły - na bieżąco opisuje zmiany, które widzi, może od razu zalecić leczenie. Podczas badania lekarz smaruje nogę żelem, który ułatwia przenikanie fali dźwiękowej. Zabieg jest bezbolesny.
Zobacz także: Żylaki nóg – leczenie farmakologiczne i chirurgiczne, objawy, przyczyny i jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami
USG Dopplera
Badanie ultrasonograficzne żył polega na przykładaniu do ciała specjalnej głowicy, która wysyła falę dźwiękową przemierzająco ciało i odbijającą się od ośrodka będącego w ruchu. Zmiany częstotliwości fali rejestrowane są przez aparat ultrasonograficzny, a dzięki dopplerowskiej przystawce do aparatu USG możliwe jest zmierzenie przepływu krwi przez naczynia. Badanie jest bezbolesne i pozwala dodatkowo ocenić wydolność żył i tętnic.
Jak wygląda leczenie żylaków? Dowiesz się tego z naszego filmu
Zobacz także: Maść na żylaki nóg i odbytu – jakie składniki powinna zawierać?